שר התחבורה הנכנס בצלאל סמוטריץ' הציע היום (שלישי) בדיון בוועדת הכספים תוכנית לפינוי שדה דב בתל אביב, שתכלול העברת חקיקת בזק בכנסת שתמנע את פינוי מסלול המטוסים בשלוש השנים הקרובות. "השדה יפונה אך יש מתווה עם אפס מחירים ומינימום סיכון שיסייע לתושבי אילת. נעביר חקיקת בזק שתאמר שהמסלול ושטח קטן של טרמינל לא יפונה כרגע, אבל כל הליכי התכנון והשיווק והביצוע ביחס לשטח ימשיך בדיוק כפי שהוא, לפי הסדר"' אמר סמוטריץ'.

עוד הוסיף סמוטריץ': "ביום שבו יצטרך הטרקטור הראשון לשטח המסלול, גם הוא יפונה. אנחנו מרוויחים במינימום שלוש שנים לקידום מספר פתרונות שקיימים לטובת תושבי אילת. אם רה"מ יאמץ זאת, ניתן להעביר את החוק תוך 48 שעות. צריך החלטה מהותית של רה"מ".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני תהה בפתח הדיון: "לא הבנתי עד עכשיו, למה לא הפקיעו את הקרקע הזו בעבר? למה זה קרה רק בשכונות החלשות יותר בת"א? האם בעלי הקרקע חזקים מידי? דנו בסוגיה הזו פעמים רבות פה בכנסת והתריעו".

סמוטריץ'. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90בתוך כך, הכלכלן דוד בועז, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר, בדק ומצא כי סגירת שדה דב תביא לאובדן תוצר של 1.2 מיליארד שקל ולירידה של 15 מיליארד שקל בערך הנכסים בעיר אילת. הבדיקה נעשתה לבקשת ובמימון התאחדות בתי המלון. על פי הדוח של בועז, שיועבר היום לבית המשפט, הרחקת אילת מתל אביב תגרום לירידה שנתית של 13% בכניסות לעיר של תיירים מקומיים ובירידה של 850 אלף במספר הלינות. 1,400 חדרי מלון צפויים להיסגר, וכך גם מאות בתי עסק מ־7,500 העסקים בעיר. לדבריו, התוצר של אילת המוערך ב־12 מיליארד שקל ירד כתוצאה מירידת הפעילות, ו־10% מ־30 אלף מועסקים, קרי 3,000 איש, יהפכו למובטלים. 
 
לדעתו של בועז, הירידה בתוצר תביא כמובן לקיטון בהכנסות ממסים של המדינה. הממונה לשעבר על התקציבים באוצר גם סבור שהנזק לכלכלת אילת יהיה גדול בהרבה מאובדן ההכנסות שהמדינה צפויה לקבל באופן חד־פעמי ממימוש החלופה לשדה דב הקיים. דוח בועז מתפרסם על רקע כל הנתונים שפורסמו על ידי האוצר ומנהל מקרקעי ישראל על הנזק מדחיית הסגירה. בין היתר, דובר על פיצוי חד־פעמי של 4 מיליארד שקל לבעלי הקרקעות, אובדן הכנסות המדינה ממכירת קרקעות בהיקף הנאמד ב־8 מיליארד שקל וירידה משמעותית במספר התחלות הבנייה. בית המשפט בהרצליה ידון היום בדרישת בעלי הקרקעות בגוש הגדול למנוע חקיקה המתגבשת בכנסת שעלולה לפגוע בזכויותיהם הקנייניות. בדיון היום יופיע גם נציג מטעם היועץ המשפטי לממשלה.