חבר הכנסת נפתלי בנט התראיין הבוקר (ראשון) לאילה חסון ב-103FM והתייחס לתסבוכת הפוליטית ערב יום הכיפורים: "אנחנו באווירת יום הכיפורים והימים הנוראים. אנחנו כעם חייבים להפיק את הלקחים של מלחמת יום הכיפורים. הדור שלי לא חווה את זה, הייתי בן שנה כשהמלחמה פרצה. אבא שלי נסע ולא ראינו אותו חצי שנה. הלקח הוא לקח השאננות. להימנע מיוהרה".

כולנו זוכרים את ניצחון של מלחמת ששת הימים והיוהרה שהגיעה בעקבותיה.
"דבר שכן צריך לזכור לטובה זה את הגבורה של הלוחמים, הנחישות שלהם הצילה את המדינה".

נחזור למציאות שלנו, איך אתה מנתח את הפלונטר הפוליטי? מה אתה חושב שיקרה?

"זה באמת מצב מורכב אך נורא פתיר. יש לי נוסחה מאוד ברורה בראש של מה שצריך לקרות בקצה, על בסיס פשרת רובי ריבלין. הימין מבין שהוא לא ניצח אך בצד השמאלי לוקח זמן להבין שגם הם לא ניצחו. נתניהו במקרה הזה השכיל לקבל את פשרת הנשיא וקרא לממשלה שוויונית לגמרי הכוללת רוטציה. בממשלה כזו נתניהו יתחיל, ואם יוגש נגדו כתב אישום הוא ייצא לנבצרות. נראה לי שזו פשרה הגיונית מאוד ביחס לאלטרנטיבה של בחירות בפעם השלישית. חשוב לציין שאני לא שותף לכל הצימאון לראות את נתניהו הולך".נראה שאתם במעין ברית זוגיות.

"ברמה האישית תוצאות הבחירות לא טובות מבחינתי. אי אפשר להקים ממשלת ימין ואם תקום ממשלת אחדות, מקומו של הימין החדש יהיה לא מרכזי בלשון המעטה. לאור הדבר הזה החלטתי לעשות את מה שטוב למדינה, את אותה ממשלת פשרה. זו ממשלה שלא תוכל לעשות צעדים אידיאולוגיים חריפים לשום כיוון: לא נגד השבת ולא בעד השבת, אך תוכל להתעסק בחיים עצמם. במערכת הבריאות, במערכת החינוך, בפקקים ובטיפול בחיזבאללה וחמאס".
 
ברחת מהר מנושא הזוגיות שלך ושל נתניהו. יש לכם יריבה משותפת? השותפה הפוליטית שלך?

"לא. איילת היא שותפה מלאה".

זה לא סוד שעבר בינך לבין איילת שקד מטען קשה לאחר הבחירות בהם לא עברתם את אחוז החסימה. עשיתם מעין פשרה כשחברתם יחד.

"ברמה האישית עשיתי מהלך לא קל כשוויתרתי על המקום הראשון ועברתי למקום הרביעי. זו לא תקופה קלה לשנינו. הייתה שנה מאוד קשה שכוללת כישלון גדול שהיה לי בתווך. אני נושא באחריות של הסבב הראשון. זה חלק מהחיים. אני בא מהייטק, גם שם חוויתי המון כישלונות אך גם המון הצלחות".


עם אייל שקד. "בנסיבות הנוכחיות אף אחד לא היה מביא תוצאה טובה יותר". צילום: אבשלום ששוניעם אייל שקד. "בנסיבות הנוכחיות אף אחד לא היה מביא תוצאה טובה יותר". צילום: אבשלום ששוני


אתה מאוכזב מאיילת שקד?

"אני חושב שבנסיבות הנוכחיות אף אחד לא היה מביא תוצאה טובה יותר. הציבור החילוני לא יצביע להצביע לסמוטריץ' ופרץ והציבור החרדי יותר לא יצביע לאיילת שקד. אלו דברים ידועים".

היא הבטיחה דו ספרתי והביאה פחות מנדטים מליברמן.

"השאלה היא לא מה היה אלא איך מסתכלים קדימה. מבחינה אישית לימין החדש אין הרבה אפשרויות, ולכן יש לעשות מה שטוב למדינה. כל מי שיש לו לב הגון מבין שפשרת ממשלת האחדות היא הדבר הנכון ביותר למדינת ישראל".

ומי מוביל אותה?

"נתניהו צריך לעמוד בראשות הממשלה ראשון. אנחנו נטען שגוש הימין גדול יותר והם יטענו שכחול לבן קיבלה מנדט אחד יותר, הכל נכון. לטובת מדינת ישראל, אני חושב שבני גנץ יעדיף לעבור תקופה ראשונה של חניכה וחפיפה. בכדי להיות ראש ממשלת ישראל בתקופה הזו, עם גירעון ענק, עם חיזבאללה ואיראן שמרימים את הראש, כדאי שהוא יעבור חניכה על ידי נתניהו. אני לא שבע רצון מכך, רציתי ממשלת ימין. אני לא רוצה שבני גנץ יהיה ראש ממשלה".

אם גנץ יהיה ראש ממשלה, תצטרפו אליו?

"אם יקים ממשלה שאינה כוללת אחדות לאומית, בוודאי שלא. הגוש הוא מאוד חזק ואני לא רואה איך הוא יכול להקים ממשלה".

נניח ממשלה של גנץ, ליברמן, מפלגת העבודה יחד איתכם?

"אין 61 בלעדינו אלא אם ליברמן והערבים ילכו יחד. הכל יכול לקרות אך אני מעריךשזה יקרה בסבירות נמוכה. אני לא אשב בממשלה כזאת".

יש מישהו שמפלגה שלך שכן יכול לשבת בממשלה כזו?

"לא. אנחנו לא נשב בממשלת שמאל שמזמינה את הימין פנימה. ברבות השנים יצא לי להכיר לעומק את בני גנץ, יש לו יתרונות וחסרונות. יש לו לב טוב והוא רוצה בטובת מדינת ישראל. אני חושב שהוא מספיק מפוקח, ובסתר ליבו אני משוכנע שהיה מקים מחר בבוקר ממשלת אחדות כשביבי הוא הראשון".

בני גנץ. "יש לו יתרונות וחסרונות". צילום: אבשלום ששוניבני גנץ. "יש לו יתרונות וחסרונות". צילום: אבשלום ששוני


גם אם נצא מתוך הנחה שיש אמת בדבריך, הסביבה הפוליטית שלו לא רוצה לאפשר לו את זה. בסוף הוא זה שהביא את ה-35 מנדטים, זה גנץ. בממשלת אחדות הם קטנים יות
ר.
"את צודקת וזה לגיטימי. אשמע נאיבי אם אומר שכולנו באנו לפוליטיקה למען עם ישראל. אני רוצה להאמין שגם בוגי יעלון, גם גבי אשכנזי וגם יאיר לפיד יבינו את המשבר".

אלא אם הם יודעים שיש לגנץ אפשרות להקים ממשלה ללא נתניהו.

"אז למה הם לא שאפו לקחת את הקמת הממשלה ודחקו את הטלת הממשלה על נתניהו? הם לא יודעים. אני בקשר עם כל ראשי המפלגות בגוש כולל דרעי וליצמן ואין בכלל על מה לדבר. יש לנו מדינה לנהל. ההימור שלי שכן תקום ממשלת אחדות בקצה".

אנחנו מקווים שההימור שלך ינצח. לסיום, מה ליברמן רוצה?

"זה פחות מעניין אותי. מבחינתי הוא לא במשחק. הגישה שלי כפוליטיקאי זה לומר לציבור במה אני מאמין. פוליטיקה זה לא משחק. פתחנו את השיחה ביום הכיפורים, אנחנו אומנם לא שם, אך עדיין המדינה מאוד מאוימת ורגישה.