ח"כ דוד ביטן (ליכוד) אמר הבוקר (רביעי) כי על ראש הממשלה בנימין נתניהו להחזיר את המנדט לנשיא עוד היום בעקבות כישלון המגעים עם כחול לבן. "לאף אחד אין אפשרות להרכיב ממשלה ללא אחדות. רה"מ חשב שאחרי שהם יישבו בוועדת החוץ והביטחון הם יבינו את המצב הביטחוני ויבואו למו"מ, אבל הם לא מוכנים" . 
עוד הוסיף ביטן: "כחול לבן רוצים בחירות, אז עכשיו באמת הגיע הזמן להחזיר את המנדט, אין טעם להחזיק אותו יותר. מבחינתי נכון להחזיר את המנדט היום בערב".

ח"כ עפר שלח (כחול לבן) אמר בתגובה בגל"צ כי במפלגתו "מחכים שנתניהו יקיים את הבטחתו וישיב את המנדט לנשיא. כשהמנדט יגיע לגנץ נעשה כל מאמץ להרכיב ממשלה ולמנוע בחירות".
בכירים בליכוד אמרו אמש כי הם לא מסוגלים להבין את ההיגיון שמאחורי ההחלטה שלא להחזיר את המנדט לנשיא. בעבר עלו בסביבתו של ראש הממשלה כמה הערכות. בתחילה נטען כי נתניהו כלל לא מעוניין במשיכת הזמן ויחזיר את המנדט לנשיא ראובן ריבלין ברגע שיגיע למסקנה כי לא מסתמנת שום פריצת דרך במגעים עם כחול לבן. בינתיים המגעים בין המפלגות נכשלו אך המנדט לא הוחזר. 

 לאחר מכן היו בטוחים בליכוד שנתניהו רק מחכה לאישור ההחלטה בעניינו על ידי חברי המרכז. ההחלטה אושרה אך המנדט נשאר בידי ראש הממשלה. זה לא קרה גם לפני יום כיפור (עוד הימור כושל). בינתיים אנחנו בעיצומו של חג הסוכות, אבל נתניהו עדיין משאיר אצלו את המנדט הרשמי להרכבת הקואליציה. 
בתוך כך, בבלוק של נתניהו - 55 ח"כים - החלו מגעים עם אנשי כחול לבן. לדברי גורמים המעורים בפרטים, יו"ר ש"ס אריה דרעי ונפתלי בנט (הימין החדש) לוקחים חלק פעיל מאוד בניסיון לצמצם פערים בין נתניהו לגנץ. לדברי אותם גורמים, הכוונה האסטרטגית שעומדת מאחורי המהלך, היא לנסות להפריד בין גנץ ללפיד ובכך להביא להקמת הקואליציה. 
עם זאת, בבלוק מפלגות הימין בטוחים כי אם התוכנית תצליח וגנץ ירצה להצטרף לקואליציה שתכלול בתוכה את גוש 55 הח"כים, זה יקרה רק בשלב האחרון של המאמצים. החוק קובע כי אם וכאשר אף אחד מהמועמדים לא יצליח במשימתו, רשאי הנשיא להעביר את המנדט לכנסת ולאפשר לה למצוא פתרון בתוך 21 ימים. גם בליכוד וגם בכחול לבן תולים תקוות דווקא באופציה האחרונה הזאת, וטוענים כי רק בישורת באחרונה "הצדדים יהיו מוכנים לפשרות שאף אחד לא מוכן להן כרגע".