סיעת כחול לבן פנתה הבוקר (שישי), באמצעות עורכי הדין שמעון בראון וערן מרינברג, לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה ד״ר אביחי מנדלבליט, בדרישה כי נתניהו יתפטר באופן מיידי מכל תפקידיו כשר בממשלה. בפנייתם הדגישו באי הכוח של סיעת כחול לבן כי ״על פי החלטות בית המשפט העליון בשבתו כבג״ץ, שר המוגש כנגדו כתב אישום לא יוכל להמשיך ולכהן בתפקידו, ולפיכך חלה עליך חובה לסיים לאלתר את תפקידיך השונים כשר בממשלת ישראל״.

מלבד תפקידו כראש הממשלה, מכהן נתניהו כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות. במכתב מצוין כי הדרישה להתפטרותו מבוססת על תקדימים בפרשת פנחסי ובפרשת דרעי. "ככל שלא תפעל כאמור במכתבנו זה, יאלצו מרשינו לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותם לרבות פניה לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ", נכתב בסיום המכתב.

בתוך כך, יו"ר כחול לבן בני גנץ גינה את דברי נתניהו אמש וביקש לגבות את בכירי מערכת המשפט. ""אתמול היה ערב עצוב מאוד למדינת ישראל, גם לי אישית כמי שמכיר את נתניהו שנים ועבד איתו. חשוב שכולנו נפנים- במדינת ישראל יש חוק וכל אזרח שווה בפניו. אני מבקש לגבות היום את גורמי אכיפת החוק- המשיכו לעשות את עבודתכם ללא פחד וללא מורא", כתב גנץ בפייסבוק.

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000 (פרשת בזק־וואלה) ובעבירות של מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 (פרשת המתנות) ו־2000 (שיחות נתניהו־מוזס).
 
מנדלבליט התייצב מול המצלמות והבהיר: "זהו יום קשה ועצוב, מבחינת הציבור בישראל ומבחינתי באופן אישי". הוא ציין כי קיבל את ההחלטה "בלב כבד אך בלב שלם" והדגיש כי נעשתה “עבודה מקצועית ויסודית, ללא מורא וללא משוא פנים”. בהחלטתו קובע מנדלבליט כי בתיק 4000 השפיעו ראש הממשלה ובני משפחתו על הפרסומים באתר וואלה, שהיה בבעלותו של איש העסקים שאול אלוביץ' ורעייתו איריס, בתמורה להטבות רגולטוריות ששוויין נאמד במיליארד שקל, באמצעות הקלות במיזוג החברות שהיו בבעלות אלוביץ' – בזק ויס. נתניהו, כאמור, נאשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, ואילו אלוביץ' בעבירה של מתן שוחד על ידי סיקור חיובי לנתניהו ומשפחתו. 
 
בכתב האישום, המשתרע על 62 עמודים, נטען: "נוצרה בין הנאשמים נתניהו ואלוביץ' מערכת יחסים של 'תן וקח', שהתבססה על הבנתם המשותפת כי כל אחד מהם מחזיק באינטרס משמעותי שהצד השני הוא בעל יכולת לקדמו... "נתניהו, מתוקף תפקידיו הציבוריים... ביצע פעולות שקידמו אינטרסים עסקיים משמעותיים של הנאשם אלוביץ', שהיקפם נאמד בסכומי עתק". "הנאשם נתניהו הסתיר את מערכת היחסים בינו לבין בני הזוג אלוביץ' באופן שיטתי ועקבי מפני שורה של גורמים רשמיים, להם מסר מידע חלקי ומטעה אודות טיב יחסיו עם אלוביץ'".
 
עוד נאמר בהחלטה כי בין השנים 2012־2017 עשה ראש הממשלה שימוש בסמכותו למתן היתרים לביצוע מהלכים בעסקים של אלוביץ' ובתמורה "תחילה באמצעות מתווכים ולאחר מכן באופן ישיר, הפנו בני הזוג נתניהו דרישות שונות שעניינן אופן הסיקור שלהם באתר וואלה, ואף דרשו דרישות הנוגעות לסיקור יריביו הפוליטיים של הנאשם נתניהו. בני הזוג אלוביץ' הפעילו לחץ כבד ומתמשך על מנכ"ל וואלה אילן ישועה להיענות לדרישות אלה. כתוצאה מכך הנחה ישועה את העורכים והעיתונאים של וואלה לשנות פרסומים באתר באופן התואם את דרישותיו של נתניהו".
 
כדי להסתיר את "הקשר המושחת" שלהם עם נתניהו דאגו בני הזוג אלוביץ' להשמיד כל ראיה ממכשירי הטלפון שלהם, הורו לישועה לפעול באופן דומה והנחו אותו למסור גרסאות כוזבות. בתיק 2000 (שיחות נתניהו־מוזס) קובע כתב האישום כי מו"ל "ידיעות אחרונות" ואתר Ynet, ארנון מוזס, הציע לנתניהו סמוך לבחירות 2014 לשנות את הסיקור בגופי התקשורת שבבעלותו לטובתו ונגד יריביו הפוליטיים עד כדי "רעידת אדמה" ו"סיבוב הספינה", כפי שנאמר בשיחתם. כל זאת בתמורה לכך שנתניהו ידאג להגביל את עוצמתו של העיתון "ישראל היום" שבבעלות מקורבו, המיליארדר שלדון אדלסון, ובכך להביא להתחזקותו של העיתון "ידיעות אחרונות". בכתב האישום נטען כי ראש הממשלה לא סירב להצעת השוחד ולא הפסיק בעטייה את השיחה עם מוזס, הגם שלא התכוון לקדם את הצעת החוק שתגביל את "ישראל היום". הוא המשיך לנהל עם הנאשם מוזס שיחה ארוכה ומפורטת של מרכיבי ההצעה והציג בפניו מצג שווא שלפיו יש ביכולתו לקדם הצעת חוק זו.
 
ראש הממשלה בחן את רעיון חוק "ישראל היום" עם יו"ר הקואליציה זאב אלקין ועם יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין, מתוך הערכה שדבר הפגישה איתם ייוודע למוזס. במעשיו אלו הפר נתניהו אמונים באופן הפוגע פגיעה מהותית באמון הציבור. עוד נטען כי נתניהו "ניצל את מעמדו ואת כוח המשרה על מנת לקבל טובת הנאה אישית ובכך שבהיותו נבחר הציבור הבכיר ביותר העביר מסר לפיו הצעות שוחד הן כלי שניתן לעשות בו שימוש לשם קידום אינטרסים הדדיים של עובדי ציבור בכירים ואנשי עסקים וכי אין פסול בעסקאות שוחד".
 
בתיק 1000 (פרשת המתנות) מייחס כתב האישום לראש הממשלה עבירות מרמה והפרת אמונים מאחר שבמסגרת יחסיו עם איש העסקים ארנון מילצ'ן, שהתבססו על זיקה וקשרים אישיים, קיבלו הנאשם בנימין נתניהו ורעייתו שרה טובות הנאה שונות. החל משנת 2013 קיבלו בני הזוג נתניהו מתנות וטובות הנאה גם מאיש העסקים ג'ון פאקר. השווי הכולל של המתנות, בעיקר סיגרים ובקבוקי שמפניה, מוערך ב־700 אלף שקל. במסגרת הקשר ביניהם טיפל ראש הממשלה בענייניהם של מילצ'ן ופאקר תוך כדי הימצאו בניגוד עניינים.
 
"טובות ההנאה ממילצ'ן ומפאקר, שעיקרן קופסאות סיגרים ומארזי שמפניה, ניתנו לנאשם נתניהו ולרעייתו, באופן רציף, במענה לבקשות ואף לדרישות, בין היתר באמצעות משלוחים, גם כאשר מילצ'ן ופאקר לא שהו בישראל, עד כדי כך שהפכו למעין 'קו אספקה'... טובות ההנאה ניתנו לנאשם בזיקה לתפקידיו הציבוריים ולמעמדו כראש ממשלת ישראל".