השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, שוחח הבוקר (שני) עם אילה חסון ב-103fm על האפשרות לפריימריז בתוך המפלגה ועל הקשיים בתהליך המשא ומתן בין הליכוד וכחול לבן. לשיטתו, על כחול לבן להתגבר על חילוקי הדעות הפנימיים בצמרת המפלגה ולקבל את המתווה שהוצע בידי הליכוד, לפיו תחול העברת הובלת הממשלה לכחול לבן לאחר חצי שנה, ותוך כך למנוע היתכנות של בחירות שלישיות: "אחרי הבחירות גם ככה נגיע לאותה התוצאה. למה לגרור את מדינת ישראל לבחירות שלישיות?".

על פגישת המשא ומתן שהתנהלה אתמול, אמר אלקין: "הייתה אתמול פגישה כמו כל פגישת משא ומתן. כל אחד בא עם הצעה והיה ניסיון להגיע לנוסחה ששני הצדדים יוכלו לחיות איתה. הליכוד הסכים לנוסחה, ועכשיו נותר לכחול לבן לאשר או לסרב. יו"ר הכנסת לקח על עצמו את תפקיד המגשר והוא היה מי שהצליח לייצר את המשא ומתן לאחר נתק של תקופה ארוכה. גם נשיא המדינה ניסה לגשר בזמנו והרעיונות שהוא הניח בתחילת הדרך הן הבסיס למה שאנו דנים בו היום".

 

מה הפתרון שהגעתם אליו אתמול?
"לא אוכל לשתף בכל הפרטים, אוכל לומר שהצענו את העברת הובלת הממשלה לכחול לבן לאחר חצי שנה של הובלת הליכוד, מתוך הבנה שיש להם קושי מאוד גדול לכהן תחת נתניהו. אם הם יסרבו גם להצעה זו, אין בזה שום היגיון, גם ככה נתניהו יכהן חצי שנה".

איזה ערבות יש להם שלא ייעשה כאן תרגיל ברגע האחרון?
"חברי צוות המשא ומתן הגיעו עם מספר רעיונות לערבות. אנחנו מציעים לחוקק את מנגנון הרוטציה כך שחוק היסוד יאפשר לא לחזור לכנסת להצבעה, אלא שהכנסת תאשר מראש את כל החילופים בממשלה. בעקבות הצעת הנשיא, אנחנו מוכנים לשנות את חוק היסוד בלב כבד, כך שבמידה ומוגש נגד ראש הממשלה כתב אישום, הוא יצא לנבצרות. ברגע שחוק כזה עובר אין לנו סיכוי להפיל את הממשלה. כך כחול לבן מקבלים ערבויות שלנו אין, הם מקבלים כאן יתרון עצום".

למה חשוב כל כך לנתניהו לכהן עוד כמה חודשים כראש ממשלה?
"יש מהלכים שהוא החל ורוצה לסיים, כולל החלת הריבונות על בקעת הירדן".

למה לא עשיתם את זה עד עכשיו?
"אפשר ללכת למהלך כזה רק כשיש אפשרות מצד האמריקאים. בנימין נתניהו כבר הוכיח שבאמצעות מערכת היחסים המיוחדת שיצר, הוא יכול להוביל מהלכים שאחרים לא מסוגלים".

מה החברים בצוות המשא ומתן בכחול לבן אומרים? למה גנץ סירב להצעה?
"הם לקחו את זה לקוקפיט. חברי צוות המשא ומתן הם רק שליחים של הרביעייה בכחול לבן, ושם יש חילוקי דעות. אני חושב שהצעת הליכוד סופר הוגנת".

גנץ רוצה בזה, למה הוא לא הולך על זה?
"אני יודע שיש דעות שונות ברביעייה. אחרי הבחירות גם ככה נגיע לאותה התוצאה. למה לגרור את מדינת ישראל לבחירות שלישיות?"

אם חלילה נלך לבחירות, יתקיים פריימריז בליכוד?
"אם נצטרך ללכת לבחירות יש קונצנזוס שלא יהיו פריימריז לרשימה. יצאה הודעה משותפת של יו"ר המרכז ויו"ר התנועה שיהיו פריימריז לראשות המפלגה".

במי תתמוך?
"זה לא סוד שאני תומך בנתניהו. אני חושב שכל מאמץ של התנועה כרגע צריך להיות מכוון כדי למנוע את הבחירות ולפעול למען הקמת הממשלה. אני מקווה שנמשיך במלאכה הזו גם היום".