הלילה בחצות פקע המנדט שניתן לח”כים לנסות להרכיב ממשלה. מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות לכנסת ה־23, שיתקיימו ביום שני, 2 במרץ 2020, בעוד 82 ימים. שר המשפטים לשעבר, חיים רמון, התייחס היום (חמישי) בתוכניתם של רוני בר און וענת דוידוב ב-103FM למשבר הפוליטי שהוביל את ישראל למערכת בחירות שלישית במשך כשנה בלבד.


במה תהיה שונה מערכת הבחירות לכנסת ה-23?

"הייתה לכחול לבן הזדמנות בלתי רגילה או לחשוף את הבלוף של ביבי בנוגע לכהונה של חצי שנה, ביבי מעולם לא אמר בקולו שהוא מוכן לכהן חצי שנה, או לתת לגנץ להיות ראש ממשלה באמצעות חוק".
 
אזכיר לך כמה חברים שלך אכלו את הלוקשים שביבי מכר להם. הם פשוט לא אכלו את הלוקש.
"בלוקשים הללו לא היה את ההתחייבויות של נתנו להם מהליכוד ומשאר המפלגות שמעוגנות בחוק. אני חושב שגם אם ביבי לא התכוון, כחול לבן היו חושפים אותו".
 
אתה עוד מאמין לביבי?
"אני לא מאמין לביבי, אני מאמין לחקיקה. אם היה עובר חוק שב-2 ביוני גנץ הוא ראש הממשלה, אני יכול להאמין שזה יקרה".
 
את החוק הזה אפשר יהיה לשנות ב-31 במאי כשיגייסו עריק אחד מכחול לבן שלא קיבל איזו וועדה או תיק.
"אני מכיר את השיטה הזאת אך זה קשה מאוד. היה שווה לקחת את הסיכון כדי לשים סוף לכהונתו של נתניהו. בכחול לבן הבטיחו שהם יודעים לפתור את סוגיית עזה ולהביא שקט לדרום, הם הרי לא יודעים לעשות זאת. במה זה שונה מההתחייבות שלהם לא לשבת עם נתניהו?"


איך אתה יודע, מישהו נתן להם צ'אנס?
"לא שווה להם לקחת את הסיכון הקטן עליו דיברתם כדי שתהיה כאן ממשלה?"
 
אתה חושב שנתניהו יכול לכהן עם כתבי אישום?
"ב-2001 דנו בחוק יסוד הממשלה והגענו למסקנה שאפשר לפטר ראש ממשלה רק אחרי פסק דין חלוט. זה החוק וכולנו בעד שלטון החוק".

מהיום שכחול לבן קמה אתה טוען שהיא קמה בחטא.
"ח"כ עופר שלח אמר אתמול שהוא בעד שתי מדינות לשני עמים ובוגי יעלון והצד הימני של כחול לבן מיהר לתקוף אותו. את המרובע הזה לא יהיה ניתן לעגל. לא יכול להיות שהמצע שלהם יהיה 'רק לא ביבי'".