המגיש והעיתונאי אראל סג"ל אירח הבוקר בתוכניתו ב-103FM את יריב אופנהיימר, לשעבר מנכ"ל שלום עכשיו, והשניים התעמתו על רקע "עסקת המאה"-תוכנית השלום של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ.

אראל: "עם ישראל לא נוצר בתל אביב, הוא נוצר בשומרון".

יריב: "מדינת ישראל הוכרזה בלי יהודה ושומרון ואפילו בלי הכותל".

אראל: "הוא הוכרזה גם בלי ירושלים, בלי כל הנגב ובלי חצי מהגליל".

יריב: "יש הבדל בין מדינה לבין ארץ".

אראל: "הנה עומדת עכשיו תוכנית המאה של טראמפ ואני מקווה שהצד הישראלי יקבל אותה. האם הפלסטינים יעשו את מה שהם רגילים לעשות ויבעטו בדלי או שהם יבינו סוף סוף שמעמדם העולמי הולך ונשחק וכדאי להם לקחת את ההזדמנות הזאת?".

יריב: "אם אתה היית פלסטיני, היית לוקח את התוכנית הזאת? בסוף יש מכבסת מילים מטורפת על השאלה מהי תוכנית. בסוף יש שאלה אחת – ההתנחלויות. האם אתה כפלסטיני היית מסכים שיספחו לישראל את כל ההתנחלויות ואותך ישאירו ב-169 ערים קטנות מסביב. אני לא מכיר מישהו שהיה מסכים לזה. למה שהפלסטינים יסכימו".

אראל: "אם הייתה לך את היכולת ללחוש לאבו מאזן הקשיש. היית אומר לו שיסרב לעסקה?".

יריב: "בוודאי. זה ברור".

אראל: "כלומר, אם היית יועץ הפלסטינים ב-48 היית אומר לא לתוכנית החלוקה?".

יריב: "לא. בתוכנית החלוקה הוצעה מדינה פלסטינית בר קיימה. מה שמציעים היום זו לא מדינה. דמיין לך שתושבי חדרה, פתח תקווה ונתניה הם ישראל וכל השאר זה לא ישראל".

אראל: "אז למה לא קיבלו את ההצעה ב-48?".

יריב: "כי אז הם עוד חשבו שניתן להעיף אותנו מכאן".

אראל: "אני יודע דבר אחד- יש אומה אחת, שגם לקרוא לה אומה זו מחמאה. ומי שהוביל את התנועה הפלסטינית הלאומית הוא נאצי בשם חאג' אמין אל חוסייני שהוא ואנשיו סרבו לתוכנית החלוקה ב-48".

יריב: "הם לא רק אומרים 'לא' לתוכנית הזאת. הם אומרים 'כן' לתוכנית שתי המדינות על בסיס גבולות 67. בדיוק כמו תוכנית החלוקה של אז. מה שהם לא הסכימו אליו אז-הם מסכימים אליו היום. עוד דור נמשיך ללכת מכות עד שיקומו כאן שני דורות שיסכימו לומר כן לתוכנית המקורית".

אראל: "התוכנית המקורית הייתה איומה ונוראה. בזכותו של ראש הממשלה הדגול דוד בן גוריון..."

יריב: "שוויתר על הכותל. הוא הקים מדינה בלי כותל. היום הוא היה נחשב לשמאל הישראלי".

אראל: "הוא היה אחראי על תוכנית גירוש ערבים במדינת ישראל וקרא להקמה של ממשל צבאי שניהל את הערבים. אם היו קוראים לך אחמד והיית רוצה לבקר בתל אביב היית צריך לפנות למושל ולקבל פתח שמאשר לך לצאת. הסיפור האמיתי הוא שזכויות האדם לא באמת מעניינות אתכם. אם ערבי ישאל אותי על הנכבה אני אענה לו שהייתה נכבה כי הערבים רצו להרוג אותנו והפסדתם. כל פעם שאתה מפסיד ולא לוקח את העסקה, אתה תפסיד יותר בעסקה הבאה. אני מוכן לקבל הכל חוץ מהטפות מוסר. 80% מהקיבוצים שהיו קיימים ב-48 יושבים על אדמות של ערבים".

יריב: "אני לא מטיף מוסר, אני אומר את דעתי. אני גאה מאוד במדינת ישראל כישראלי, בתוך הקו הירוק יש לנו רוב יהודי ויש כאן מדינה דמוקרטית כשכולם הולכים להצביע לאותו הכנסת. במשחק של נבחרת ישראל בכדורגל כולם עומדים לצלילי ההמנון ומכבדים אותו כחלק מהמדינה. כל הדבר היפה הזה מתנפץ ברגע שאתה עובר את הקו הירוק. שם למתנחלים יש זכות הצבעה ולפלסטינים אין זכות הצבעה".

אראל: "יש להם זכות הצבעה, לרשות הפלסטינית. יש לה משטרה, ממשלה והיא יכולה לקיים בחירות".

יריב: "מי מחלק אישורי בנייה? מי מחליט איפה לבנות? אתה אומר לפלסטינים שבאזור שלהם הם יכולים לשיר את ההמנון שלהם אבל ברגע שהם יוצאים מהשטח שלהם הם בשטח שלנו?".

אראל: "באומה הפלסטינית יש שתי כוחות רציניים. הפת"ח ששולט ביהודה ושומרון וחמאס ששולט ברצועת עזה".

יריב: "פת"ח שולט על יהודה ושומרון? שטח C הוא 60% מהשטחים".

אראל: "אם מחר אבו מאזן היה מכריז על בחירות בשטחי A ו-B של הרשות הפלסטינית. מישהו היה עוצר את הבחירות הללו?"

יריב: "צריך לתת לערביי מזרח ירושלים להצביע. ישראל לא רוצה לתת להם להצביע. אני אומר לך שיהיו בחירות ברשות הפלסטינאית. הם לא מצביעים לממשלה של מדינה כי אין להם מדינה. רשות זו לא מדינה".

אראל: "אם הם היו מסכימים לפני 70 שנה הם היו מקבלים מדינה. אם הם לא יסכימו עכשיו, עוד 70 שנה הם כבר יסכימו לתוכנית של טראמפ. אזכיר לך שאולמרט וברק הציעו להם תוכנית חלומית מבחינתם ואיומה ונוראה מבחינת ישראל. הם לא לקחו אותה והם לא ייקחו אותה לעולם. הסיפור של הפלסטינים הוא לא גבולות 67, הוא יפו, אשקלון וחיפה".

יריב: "הם אומרים הפוך. הם רוצים שתי מדינות לשני עמים על בסיס גבולות 67. אפילו חמאס מדבר על הפסקת אש על בסיס גבולות 67 למשך חמישים שנה".

אראל: "הם לא מוותרים על זכות השיבה".

יריב: "שמעתי את אבו מאזן אומר במו אוזניי שהוא לא מעוניין להציף את ישראל בפלסטינים ומוכן לבוא לצפת כאורח. הוויכוח כאן הוא על זכות השיבה וגם לא על מדינה פלסטינית. הוויכוח הוא על ההתנחלויות. גם לי יש קו אדום והוא שזכות השיבה של הפלסטינים לא יכולה להיות לתוך שטחה של מדינת ישראל. האם בגלל שהפלסטינים לא מסכימים לזה אנחנו צריכים ללכת לכיוון מדינה לאומית בכוח?"

אראל: "להיפך. אני מספח את שטחי C ונותן למי שחי שם תעודת זהות כחולה. מדובר בכמה אלפים בודדים בלבד. הפלסטינים נמצאים במעמד החלש ביותר בהיסטוריה שלהם, הם לא מעניינים לא רק את העולם המערבי אלא גם את העולם הערבי. יש להם הזדמנות להתקדם כאן".

יריב: "למה הימין חוגג מתוכנית טראמפ? למה עמית סגל מאושר? כי זו תוכנית שאומרת לפלסטינים לשכוח את כל החלומות שלהם ואומרת למתנחלים לצאת ולהגשים את כל החלומות שלהם. אני בעד שהפלסטינים יתפשרו אך אתה מצפה מהם לקבל את זה? זה כמעט נאיבי".