נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ייפגש מחר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני שייפגש עם יו"ר כחול לבן בני גנץ - כך מסר הערב (ראשון) גורם אמריקאי. לנתניהו צפויה פגישה נוספת עם הנשיא האמריקאי ביום שלישי.

גנץ הפתיע אמש כשהודיע כי ייפגש בבית הלבן עם נשיא ארה"ב, על פי הזמנתו האישית, כדי לדון עמו ב"תוכנית המאה", אך יעשה זאת בנפרד מראש הממשלה נתניהו, שאף הוא הוזמן לוושינגטון מאותה סיבה. כזכור, הנשיא טראמפ הזמין את נתניהו לפגישה שתתקיים ביום שלישי השבוע, ועל פי הצעת נתניהו החליט להזמין לפגישה גם את גנץ.

בכחול לבן אמרו במהלך סוף השבוע כי מדובר ב"מארב פוליטי" מתוכנן של נתניהו, שנועד להציג את גנץ כסטטיסט ולהשפילו במפגש שנועד לשרת את תעמולת הבחירות של נתניהו, ועל כן גנץ לא ייקח חלק במפגש של טראמפ עם נתניהו. עם זאת, בתום מגעים קדחתניים עם לשכת טראמפ, התקבלה לבסוף החלטה שלפיה גנץ יוזמן לפגישה פרטית עם הנשיא האמריקאי כבר מחר, כשהוא מקדים בכך ביום את פגישת נתניהו עם נשיא ארה"ב. אלא שמיד לאחר פרסום הודעתו אמש מסר גורם מדיני בכיר כי נתניהו, הממריא כבר היום לוושינגטון, ייפגש עם הנשיא האמריקאי גם ביום שני וגם ביום שלישי.

גנץ לא נכנס אמש לפרטי "תוכנית המאה", ורק אמר בהצהרה שמסר בתל אביב כי "המתווה, אשר לו היה שותף גם נתניהו, עוד עתיד לחולל בקרבנו מחלוקות פנימיות גדולות וכואבות", וציין כי הוא "מתחייב לצמצם למינימום את המחלוקת, אך לפעול שהמתווה יהיה בסיס להסכם מוסכם מול הפלסטינים ומדינות האזור, תוך העמקת השותפות האסטרטגית עם ירדן, מצרים ומדינות נוספות באזור".

בני גנץ. צילום: אבשלום ששוניבני גנץ. צילום: אבשלום ששוני

יו"ר כחול לבן הקפיד בהצהרתו לשמור על כבודו של נשיא ארה"ב, ואמר כי "הנשיא טראמפ הוא ידיד אמת של מדינת ישראל, של אזרחי ישראל ושל יהודי ארה"ב. ארה"ב של אמריקה, תחת כהונתו של הנשיא טראמפ, הפכה את הברית בינינו לעמוקה, חזקה ועוצמתית יותר מאי פעם".

הוא סיפר שבחודשים האחרונים ניהל עם אנשי הנשיא הקרובים ביותר, עם בכירי הבית הלבן ועם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, שורת מפגשים ושיחות הנוגעים לתוכנית המאה. "תוכן שיחותינו, כמו גם פרטי התוכנית, יישמרו בסודיות מוחלטת ביני לבינם, כפי שהתחייבתי", הוסיף גנץ, "עם זאת, אני יכול לומר כי תוכנית המאה שהגה הנשיא טראמפ תירשם בדברי הימים כאבן דרך משמעותית המגדירה את הדרך שבה יכולים הצדדים השונים לסכסוך במזרח התיכון לצעוד להסכם אזורי היסטורי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם אמש סרטון בו התייחס להזמנתו של טראמפ ואמר כי "פעם אחת בהיסטוריה יש הזדמנות כזאת ואסור להחמיץ אותה".

עוד אמר רה"מ, כי "יש לנו היום בבית הלבן את הידיד הגדול ביותר שהיה לישראל  אי פעם, ולכן יש לנו את ההזדמנות הגדולה ביותר שהייתה לנו אי פעם. במשך שלוש שנים אני משוחח עם הנשיא טראמפ וצוותו, על הצרכים הביטחוניים והלאומיים החיוניים ביותר שלנו שחייבים להיכלל בכל הסדר מדיני. מצאתי אוזן קשבת בבית הלבן לצרכים הללו. לכן, אני מלא תקווה שאנחנו עומדים לפני רגע היסטורי בתולדות מדינתנו".

"אני יוצא לוושינגטון בתחושה של שליחות גדולה, של אחריות גדולה ושל הזדמנות גדולה, שלא תחזור על עצמה להבטיח את עתיד ישראל", סיכם נתניהו את דבריו.

על רקע נסיעתו של נתניהו לוושינגטון, שקלו בליכוד לפנות ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בבקשה לדחות את כינוס מליאת הכנסת ביום שלישי, שבמהלכו תתקיים ההצבעה על הרכב ועדת הכנסת שתדון בחסינות. עם זאת, אחרי דיון והתייעצות הוחלט בליכוד שלא לבקש את דחיית המליאה. נדגיש כי על פי התקנון, כדי לבטל את הדיון במליאה צריכה מפלגת כחול לבן למשוך את 25 החתימות שהוגשו ליו"ר הכנסת על מנת לקבוע את הישיבה. צעד זה לא צפוי להתרחש, כיוון שמפלגתו של גנץ מתעקשת לכנס את המליאה. 

עם זאת, בכחול לבן צפויים לאפשר לנתניהו קיזוז בהצבעה במליאת הכנסת על הקמת ועד החסינות.יצוין כי מספר דקות לפני הצהרתו של גנץ על החלטתו לנסוע לוושינגטון, פרסם נתניהו את התייחסותו לנושא פרסום עסקת המאה של הנשיא טראמפ. "פעם אחת בהיסטוריה יש הזדמנות כזאת, ואסור להחמיץ אותה", אמר נתניהו, אני יוצא לוושינגטון בתחושה של שליחות גדולה, של אחריות גדולה ושל הזדמנות גדולה, שלא תחזור על עצמה, להבטיח את עתיד ישראל". 

בכחול לבן טרחו להדגיש אמש כי בכוונתם לקיים כמתוכנן את הדיון במליאת הכנסת בהקמת ועדה שתעסוק בחסינות נתניהו ביום שלישי השבוע. גנץ עצמו אמר כי בתום פגישתו עם טראמפ ישוב לישראל, כדי להוביל מקרוב את הדיונים הנוגעים להסרת החסינות של נתניהו. גנץ ימריא כבר היום למפגש, כשמשלחתו תכלול גם את האלוף במיל' אמיר אשל, לשעבר מפקד חיל האוויר וראש אגף התכנון במטה הכללי, אשר משמש בחודשים האחרונים כיועץ של גנץ בנושא "תוכנית המאה" וכשליח מטעמו מול גורמים אמריקאיים. 

לנסיעה יתלוו גם ד"ר יורם טורבוביץ, חבר בצוות האסטרטגי של כחול לבן, ומעיין ישראלי, ראש המטה שלו. גנץ צפוי להיפגש עם הנשיא טראמפ בבית הלבן מחר בבוקר ולדון אותו בפרטי תוכנית המאה. הפגישה תהיה סגורה לתקשורת, ובסופה יופץ תיעוד על ידי הבית הלבן.