"פיתוח פורץ דרך": לאור ההסלמה הבטחונית והפרחת הבלונים המתמשכת בשטחי אוגדת עזה, החלה פעילות מבצעית חשאית שמטרתה לסכל את משלוח זרי בלוני הנפץ אל שטחי ישראל

בחודשים האחרונים הובילו כוחות משמר הגבול של המשטרה, בעקבות שיתוף עם שלושה מהנדסים פיזקאיים בתחום האלקטרו אופטיקה והלייזרים, ביניהם פרופסור עמי ישעיה מאוניברסיטת בן גוריון, ד"ר רמי אהרוני וד"ר אודי בן עמי,וכן עם חברת אופטידיפנס, מפא"ת המשטרה ,מפא"ת משרד הביטחון וצה"ל, פותחה מערכת לייזר המכונה "להב אור" כמו כן בעת פיתוח המיזם השתמשו במערכת שפותחה על ידי חברת אלביט, וכן שימוש באמצעים נוספים שסיפקה החטיבה הטכנולוגית של צה"ל.

על פי התכניות, הפיתוח יסייע באיתור ויירוט זרי בלוני נפץ המגיעים מרצועת עזה לשטחי ישראל. במג"ב מציינים כי מזה שבוע פועלת באוגדת עזה המערכת שפותחה. כבר בשלבי הבחינה, הצליחה המערכת החדשה ליירט בהצלחה מעל ל – 90 אחוזים מהבלונים שאותרו בגזרתה. 

"מדובר בהצלחה חסרת תקדים להפעלה מבצעית ראשונה מסוגה בעולם של מערכת לייזר למטרת יירוט בלונים " אומרים במג"ב. "המערכת פועלת ביום ובלילה ומטרתה להתמודד עם איום בלוני הנפץ והתבערה באמצעות קרן לייזר אשר משוגרת לעבר המטרה ומנטרלת אותה מבלי לסכן גורמים נוספים באזור", הוסיפו. 

בלוני נפץ - אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)בלוני נפץ - אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)

הלקחים שמופקים מהפעילות המבצעית של המערכת יושמו בדגם משופר על מנת שיוכלו להתמודד בצורה יעילה עם איום הרחפנים. במסגרת הפעלת המערכת וכבר בשלבי הפיתוח עלה כי המערכת מקבלת גילוי וזיהוי המטרה על ידי מערכת ה- SupervisIR של אלביט, מערכת איכון זו מגלה ביום ובלילה עם כושר גילוי השווה בערך לכ- 150 מצלמות הפרוסות זו לצד זו. כמו כן, המערכת מצוידת ביכולת גילוי ושליפת תמונות אוטומטית ממספר אזורי עניין במרחב תוך העברת נתונים מהירה למערכת "להב אור", שרוכשת עוקבת ומפילה את הבלון או צרור הבלונים, ולבסוף - קרן לייזר ייחודית מפוצצת אותם. 

"משטרת ישראל שמה לנגד עיניה את איום בלוני הנפץ והתבערה שנוחתים בעורף הישראלי, בלונים שעלולים לגרום לנזק של ממש בגוף וברכוש ולראשונה מאז הופרח הבלון הראשון מרצועת עזה לעבר מדינת ישראל אנו מציגים היום פיתרון טכנולוגי יישים ואפקטיבי ליירוט הבלונים" אמר מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב (קובי) שבתאי שהוביל את הפרויקט מטעם משטרת ישראל.

"התחלנו לפני כשנה עם אב טיפוס שכבר בשלביו הראשונים הראה היתכנות מבצעית והיום, לאחר שרתמנו את הצבא, חברת אלביט וגופי ביטחון נוספים אנחנו גאים להציג מערכת מתוחכמת, ראשונה מסוגה בעולם שמוכיחה שניתן להתגבר על איום הבלונים ואף לפתח אותה גם לאיומים נוספים. מדובר במערכת שתהווה מרכיב נוסף בין מרכיבי הביטחון בגזרת עוטף עזה והיישובים הסמוכים", ציין שבתאי.