"אנחנו החרדים - הציוניים האמיתים" - כך טען היום (שני) ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) בדיון במליאה שהוקדש ל"יום הרצל" במלאת 160 שנה להולדתו.

ח"כ משה אבוטבול ביקש בדבריו להזכיר "דברים אחרים" בביוגרפיה של חוזה המדינה ואמר "אני רוצה שגם כן נדע את הכול, נדע גם דברים אחרים, דברים שגם מצערים אותנו. אנחנו כיהודים שבאמת חשוב לנו הדמות היהודית של המדינה, שלא רק תהיה מדינת היהודים אלא מדינה יהודית לפי תפיסת עולמנו".

"אי-אפשר להתעלם מהדברים האלה, מכך שכשנולד ב-1891 בנו אז הוא לא מל אותו אחרי לידתו – דבר שמאוד מאוד מצער אותנו, הנקודה שבשנת 1893 - 1894 הוא דיבר על רעיון ההתבוללות באמצעות התנצרות, במכתבו העלה הרצל גם כן את הרעיון לארגן תנועת התנצרות המונית שתדאג להטבלתם הקולקטיבית של יהודי אוסטריה", סיפר חבר הכנסת.

"אני רוצה להגיד שאנחנו, אנחנו, כן, העם התורני, העם החרדי, אנחנו באמת הציונים האמיתיים. בלי השאיפה של כל יהודי במשך אלפיים שנה לחזור לציון, לא היה לו, להרצל, למי להנחיל את החזון שלו. ובמילים אחרות, אותה יהדות שבעצם הוא יצא נגדה, היא היא שאפשרה לו את החזון הציוני."

ח"כ עודד פורר, שדיבר אחרי ח"כ אבוטבול, אמר: "אני מציע לכל יהודי ולכל ישראלי לראות בהרצל, כיהודי שהשפיע על העם היהודי השפעה דרמטית, יותר מהרבה כאלה שאולי לא היו נותנים לו להשלים מניין או לבוא לפני התיבה. ואני מציע לכל מי שמנסה לדרג כל יהודי – אף אחד מכם, אף אחד מאתנו, אין לו את היכולת לתת ציונים לכל אחד ולכל יהודי, מיהו יותר יהודי ומיהו פחות יהודי. גם בעניין הזה, אני חושב, תשאירו לקדוש ברוך הוא את המשימה לדרג כל אחד. בינתיים אנחנו ניבחן ביכולת שלנו לבנות את הארץ הזאת, להילחם עליה ולהגשים בה את חזון הנביאים".

גם ח"כ יאיר גולן הגיב לדבריו של ח"כ משה אבוטבול ואמר: "הרי אתה מכיר את יחסי הם והאוהב לחברה החרדית. אני שמח שהארת את עינינו בדבר צדדים אחרים בדמותו של הרצל. ועם זאת, יש לומר שלו תקומת ישראל הייתה תלויה בציבור החרדי בלבד, כנראה לא הייתה מדינה."

שר המשפטים, אמיר אוחנה ,סיכם את הדיון ואמר: "חזונו של הרצל התממש. אשרינו שהתגשם. הרצל אולי לא היה מלך היהודים, אבל הוא בוודאי היה למורי הדרך של גדולי המנהיגים הציוניים שבאו אחריו: נורדאו, סוקולוב, אוסישקין, ז'בוטינסקי, ונוספים. הוא פרץ את הדרך להצהרת בלפור ולהסכמי סן רמו, ובמידה רבה מאוד להחלטת האו"ם 181 שהבטיחה את הקמת המדינה העברית.  ברוחו, אני אומר כאן היום, מעבר לכל מחלוקת פוליטית, מעבר לתפיסות השונות והמגוונות שיודע הבית הזה ויודעת החברה הישראלית, תודה לך, הרצל, בשם מדינת ישראל ובשם העם היהודי כולו".