שר המשפטים אמיר אוחנה נפגש היום (ראשון) עם מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, וביקש ממנו לפתוח בבדיקה של התנהלות הפרקליטות. זאת, לאחר שאמש הודיע אוחנה בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו על כוונתו לעשות זאת. 

"הגעתי לתפקיד עם הרבה ידע על מערכת המשפט, כמי שעסק בתחום וספג לא מעט שעות בית משפט ופרקליטות. הגעתי מודאג – אני עוזב הרבה, הרבה, ועוד כמה פעמים הרבה יותר מודאג. רבים שקדמו לי זיהו במערכת המשפט חולי, נקמנות, היעדר שקיפות, ריקבון ועוד שלל תארים. יש במערכת גם אנשים המכירים באמור לעיל, אך יש פחד גדול ואימה לתת לדברים פומבי", כתב אוחנה.

כל מי שעיניו בראשו רואה את הירידה חסרת התקדים באמון הציבור בפרקליטות ובייעוץ המשפטי לממשלה, ורק מי שהדבר איננו מדאיג אותו יכול להתעלם מכך. זה היה צריך להיות בראש ובראשונה אינטרס של מי שמערכות אכיפת החוק והמשפט יקרות לליבו – ובראשם היועץ המשפטי לממשלה – לבצע בהן בדיקה מקיפה, כוללת ושקופה לעיני הציבור. לחזק את אמון הציבור במערכות. לצערי זה לא קורה", המשיך.

מתניהו אנגלמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)מתניהו אנגלמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

לדבריו, "המערכות נגועות עמוק מדי בניגודי עניינים, בקשרים אישיים, קליקות ושיקולים זרים המונעים זאת. החשדות הולכים ומתרבים, אבל היום גם אין פרקליט מדינה שיבדוק אותן. בינתיים, יש פרקליט מדינה לשעבר שנכנס למערכות משרד המשפטים, לכאורה בניגוד לחוק. על כן החלטתי להפגש מחר בבוקר עם מבקר המדינה ולבקש ממנו להיכנס לעובי הקורה".

את דבריו חתם באומרו כי "פשוט – אין גורם אחר שיכול לקיים בקרה כוללת ואפקטיבית על הרעות החולות שבמערכת. לנציב הביקורת על הפרקליטות, אדם שיש לי הערכה רבה מאוד אליו – השופט רוזן – אין את הסמכויות בחוק לבצע זאת. אם מבקר המדינה ימנע מלבצע את הבדיקה, אשקול הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקה כוללת של כל הטענות החמורות המתרבות ונערמות".

כזכור, בשבועות האחרונים גיבה אוחנה את מי שהיה בחודשים האחרונים מ"מ פרקליט המדינה, דן אלדד, כשזה ביקש לחקור עניין הקשור ביועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. מאז סיים אלדד את תפקידו, ואוחנה התנגד להחלטתו של מנדלבליט כי הוא עצמו ימלא את התפקיד עד למינוי מועמד קבוע.