השר להשכלה גבוהה ומשאבי מים זאב אלקין, שהצביע אתמול בישיבת הממשלה נגד הסגר הכללי שצפוי להיכנס לתוקף ביום שישי הקרוב, שוחח הבוקר (שני) עם גולן יוכפז וענת דוידוב בתוכניתם ב-103FM על התנגדותו למתווה של פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, סיפר כי "הצלחנו להביא למצב שהפגיעה במשק היא שליש ממה שהוצע מלכתחילה על ידי גמזו" והתריע: "נצא מהסגר ואחרי כמה חודשים נחזור אליו שוב".

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה על הטלת סגר במהלך חגי תשרי. צילום: עומר מירון, לע״מ

בוקר טוב השר אלקין. הצבעת נגד הסגר.
"נכון".

למה?
"משתי סיבות. אמנם ההחלטה שופרה במהלך הדיון בין השאר בעקבות הצעות שהצעתי, הצלחנו לשפר את ההצעה המקורית במהלך הדיון בצורה משמעותית, גם לגבי צמצום הפגיעה הכלכלית במתכונת הסגר. בסוף הצלחנו להביא למצב שהפגיעה במשק היא שליש ממה שהוצע מלכתחילה על ידי גמזו".

למה לא בעד?
משתי סיבות. האחת, אני לאורך כל הידון ביקשתי מגמזו ומאנשי הצוות שלו לתת יעדים ברורים מתי יוצאים מהסגר, לא רק באמירה שיהיה סגר עד שמחת תורה ואז נראה. אלא מה היעדים ומה המספרים. למשל משרד האוצר הציג לנו 5 חלופות ולכל אחת מהן היה תג מחיר כלכלי, אם היינו מאמצים את התוכנית ההצעה הראשונית של גמזו שבהתחלה טען שאין ברירה וצריך ללכת על זה".

זה היה עולה לנו עוד 8 מיליארד שקלים.
"הנזק היה 30 מיליארד, אח"כ 15 ולבסוף הוצעה חלופה שהנזק שלה למשק היא 10 מיליארד שקל".

אנחנו לא ממש יודעים את המספרים ולאן זה הולך.
"דווקא הפוך, בהיבט הכלכלי קיבלנו תמונה. ברור שהכול זה הערכות אבל הערכה מקצועית ורצינית. אני ביקשתי אותו דבר בחינה בריאותית. שיגידו לפני שאני מקבל החלטה אם נלך לסגר בעוצמה כזאת, לתקופה כזאת הערכה שלנו שכמות החולים תרד בכזה מספר; אם יהיה סגר פחות עוצמתי - זה המספר. הלכנו לחלופה מבלי שמישהו מאנשי המקצוע של גמזו או הוא עצמו התחייב לנו שכתוצאה מסגר נגיע ליעדים".

אתה אומר שעדיין אנחנו הולכים לסגר, לא יודעים כלום, זה לא מתוכנן.
"אני לא אומר שאנחנו לא יודעים כלום".

אנחנו עלולים להגיע בדיוק לאותו מצב שיצאנו ממנו, נפחית את רמת התחלואה, אבל אין פה ניהול.
"אני שוב הייתי מצפה מאנשי מקצוע שמציעים למדינת ישראל צעד שהוא בעל נזק כלכלי משמעותי, שיגבו את ההצעה באמירות מאוד ברורות. לאן הם חושבים שנגיע ולאן זה ייקח אותנו, זה דבר שמאוד הפריע לנו".

אתם יושבים שם כל שרי הממשלה באחת הישיבות הדרמטיות בשבועות האחרונים, צריכים להחליט איך יראה החג של כל עם ישראל ואתה אומר 'כמעט אין לנו מידע שום חלופות'?
"אגיד מה יש לנו, יש לנו הבנה שצריך לנקוט בצעדים כי המצב קשה".

למה רה"מ שמנהל את האופרציה וידע לקחת קרדיט בגל הראשון לא דופק על השולחן ואומר 'אני צריך את כל המתווים מהאוצר, ממערכת הבריאות, מהצבא להיערכות שלו, תנו לי, שבו שרי הממשלה ותקבלו את ההחלטה הנכונה'.
"את המתווים קיבלנו".

אתה אומר שלא.
"מתווים היו, הבעיה היא שבשונה מהמתווה של האוצר שהיו עם תג מחיר מאוד ברור, לא גמזו ולא אנשיו העזו לקחת אחריות ולשים מספר למה הם מתחייבים או מעריכים שזה יגיע".

אם יש עליו ביקורת כל כך קשה, שהוא לא מציג מתווים מדויקים, למה הוא ממשיך לאחוז בתפקיד?
"זו שאלה יפה, אני שאלתי אתמול בדיון שאלה יותר חריפה ממה שאתה שואל. גמזו הבהיר בראיונות לפני עשרה ימים שבראשון בנובמבר הוא עוזב. לכולנו ברור שהמצב בחורף יהיה יותר קשה, המטרה של הסגר זה להכין אותנו לחורף. האם זה נכון שמי שאומר שלא יהיה איתנו בחורף, האם נכון שימשיך?"

קיבלת תשובה?
"לצערי לא, שתיקה רועמת".

הוא יעזוב?
"זה מה שהוא אומר, לא אני. אם הוא היה אומר אני נשאר ואני אתמודד עם כל התופעות הקשות, הייתי מאוד מכבד את זה. הרי אין לי ספק שרוני גמזו הוא איש רציני, ואיש מקצוע רציני, אין לי ספק. אני מכיר אותו גם מתפקידים אחרים אבל אני חושב שאי אפשר לקחת אחריות על ההכנה לתקופה קשה ולהגיד שבתקופה הקשה אני לא אהיה".

אני חוזר איתך לנושא הזה - איפה האחריות של רה"מ?
"רה"מ בסוף הוא לא מומחה בריאותי".

כמעט כל ערב רה"מ היה עומד מול המצלמות ואומר אני ואני, אליי מתקשרים, כל הגל הראשון. איפה הוא?
"גם אתמול הייתה מסיבת עיתונאים. רה"מ לא בורח מאחריות ולוקח אחריות על הצעדים הקשים האלה".

שום אחריות הוא לא לקח.
"לכולנו היה ברור שצריך לנקוט בצעדים קשים, על זה לא הייתה מחלוקת. אבל אני חושב שיש דברים, הנושא השני אגב שמאוד הפריע לי וכדאי שנגיד עליו כמה מילים. כמה חודשים מאז התחלנו לצאת מהגל הראשון של התחלואה אני אומר שאנחנו צריכים כלים דיגיטליים לקטיעת שרשראות ההדבקה".

אתה מדבר על המגן 2 והאפליקציה נכשלה פעם ועוד פעם, פעמיים.
"האפליקציה מגן 2 בשונה מהגרסה הראשונית שלה הרבה יותר מדויקת אפילו מהכלי של השב"כ, היא נכשלה בדבר אחד- הציבור הישראלי לא רוצה להשתמש בה. אבל יש כלים ויש תו סגול, אם יהיה לנו דרך לקטוע מהר שרשרת הדבקה, ובלי כלים דיגיטליים לא נוכל לעשות את זה, לא נצטרך עוד פעם. אם לא נערך לזה גם אחרי הסגר הזה, אנחנו נצא מהסגר מתישהו לא ברור מתי ובעוד חודש־חודשיים נכנס שוב".