העיתונאי איתן הבר, ששימש בעבר גם כמנהל לשכת ראש הממשלה בתקופת כהונתו השנייה של יצחק רבין, הלך היום (רביעי) לעולמו לאחר כשנה של מאבק במחלת הסרטן, בגיל 80.

הבר נולד בתל אביב ב-1940 וכבר כנער החל לעסוק בעיתונות. בצה"ל שירת ככתב בעיתון "במחנה", ולאחר שחרורו הצטרף ל"ידיעות אחרונות", שם שימש ככתב צבאי וכפובליציסט. בשנות ה-70, לאחר מלחמת יום הכיפורים, כתב את הספר "המחדל" לצד ישעיהו בן פורת, יהונתן גפן ועיתונאים נוספים, שפירט את כשלי ההנהגה לפני המלחמה.

איתן הבר (צילום: יעקב נאומי, פלאש 90)איתן הבר (צילום: יעקב נאומי, פלאש 90)

במקביל לעבודתו בעיתון עבד גם בתוכניות שונות בטלוויזיה הישראלית, וכן ערך והגיש תוכניות בגלי צה"ל. ב-1985 פרש מהתקשורת ומונה ליועצו של יצחק רבין, שכיהן אז כשר הביטחון, וליווה אותו בתקופת האינתיפאדה הראשונה. ב-1990, לאחר "התרגיל המסריח", פרשה מפלגת העבודה מהקואליציה, והבר חזר לעבוד בידיעות אחרונות.

יעקב אחימאיר מראיין את יצחק רבין ז''ל בגלי צה''ל, למטה: איתן הבר (צילום: ראובן קסטרו)יעקב אחימאיר מראיין את יצחק רבין ז''ל בגלי צה''ל, למטה: איתן הבר (צילום: ראובן קסטרו)

ב-1992 נבחר רבין לראשות הממשלה בפעם השנייה, והבר מונה ליועצו ולמנהל לשכתו. הבר נמנה עם הצוות שגיבש את הסכם השלום בין ישראל וירדן. ב-4 בנובמבר 1995, כשרבין נרצח, היה זה הבר שבישר את הבשורה המרה לתקשורת ולציבור הישראלי, כשאמר בהודעה שניסח: "ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה, בצער רב וביגון עמוק, על מותו של ראש הממשלה ושר הביטחון, יצחק רבין, אשר נרצח בידי מתנקש הערב בתל אביב". תפקידו האחרון כמנהל הלשכה היה ארגון טקס הלוויה בהר הרצל, בהשתתפות מנהיגים מרחבי העולם.

איתן הבר מודיע על מותו של יצחק רבין ז''ל (צילום: צילום מסך, הערוץ הראשון)איתן הבר מודיע על מותו של יצחק רבין ז''ל (צילום: צילום מסך, הערוץ הראשון)

לאחר הרצח, חזר הבר לעסוק בתקשורת, כתב מאמרים לידיעות אחרונות והגיש תוכניות בגלי צה"ל. בספטמבר 2019 חשף כי הוא מתמודד עם מחלת הסרטן ועם פרקינסון, ופרש מעבודתו בעיתון.

איתן הבר בהלוויתו של יצחק רבין ז''ל (צילום: פלאש 90)איתן הבר בהלוויתו של יצחק רבין ז''ל (צילום: פלאש 90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד להבר: "אני מצר על פטירתו של איתן הבר ז''ל, שהיה מעמודי התווך של העיתונות הישראלית במשך עשרות שנים. הבר קנה לו שם כאיש-עט יסודי ואמין. ביטחון ישראל עמד בראש מעייניו, והוא כתב עליו בלשון בהירה, מקורית ומרתקת. ספריו הרבים, שמעשירים את מדף הספרות הצבאית, הם בעלי ערך היסטורי.  

"איתן הבר סייע לכמה ממנהיגי המדינה, ובראשם יצחק רבין ז''ל. לעולם לא נשכח את הודעתו הנרגשת והדרמטית על הרצח המזעזע. כמנהל לשכת ראש הממשלה הוא היה חדור שליחות ומסירות לתפקידו. בין היתר נמנה עם הצוות שסלל את הדרך להסכם השלום עם ירדן. אני זוכר את שיחותיי הרבות איתו לאורך השנים, ואת התובנות שדליתי מתבונתו ומניסיונו. תנחומיי הכנים מסורים לבני משפחתו. יהי זכרו ברוך".

איתן הבר מעניק למלך חוסיין מתנה מרבין (צילום: יהודה בן יתח)איתן הבר מעניק למלך חוסיין מתנה מרבין (צילום: יהודה בן יתח)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד להבר: "קיבלתי בצער גדול את ההודעה על פטירתו של איתן הבר. אביר המילה הכתובה והמדויקת. איתן הפך היסטוריה למילים והעניק לרגעים בלתי נשכחים, תיאורי מופת שעיצבו את הזכרון הלאומי. איתן היה מעין נובע של יוזמה וכשרון, למען המדינה ולמען העקרונות שעל בסיסם הוקמה ועוצבה. הוא ליווה את העשייה הציבורית כעיתונאי וכמשרת ציבור כשמול עיניו עמדה מעל הכל טובת המדינה אותה אהב כל כך, בכל תפקיד אותו מילא. הוא כתב את דברי ימינו בתקופות של מלחמה ושלום, תמיד בחדות, במבט מפוכח, ביד-סופר שמילותיו יחסרו לי כל כך. יהי זכרו ברוך".

איתן הבר בהלוויתו של יצחק רבין ז''ל (צילום: פלאש 90)איתן הבר בהלוויתו של יצחק רבין ז''ל (צילום: פלאש 90)

ארגון "שלום עכשיו" הספיד את הבר: "‏כואבים את לכתו של איתן הבר, מנהל לשכת רה"מ יצחק רבין ויד ימינו. לא נשכח את האיש שליווה את רבין נאמנה בתהליכי השלום וכתב את נאומיו ההיסטוריים, שהיה גם האיש שנאלץ למסור בקול שבור את ההודעה על הירצחו של רבין, לפני 25 שנה בדיוק.נוח על משכבך בשלום, מבטיחים להמשיך בדרך השלום".

איתן הבר באזכרה ליצחק רבין ז''ל (צילום: יוסי אלוני)איתן הבר באזכרה ליצחק רבין ז''ל (צילום: יוסי אלוני)

משפחת רבין, מרכז יצחק רבין והעמותה להקמת המרכז מסרו כי הם "משתתפים בצער משפחת הבר על פטירתו של איתן ז״ל. איתן היה מהאנשים המקורבים ביותר ליצחק רבין ז״ל. בשורת האיוב שהשמיע איתן לעם ישראל על הירצחו של ראש הממשלה תיזכר לעד".