ברקע הירידה בתחלואה בנגיף הקורונה והצגת המתווה ליציאה מן הסגר שוחח היום (שני) שר הביטחון לשעבר, ח"כ משה בוגי יעלון עם גולן יוכפז וענת דוידוב בתוכניתם ב-103FM, וביקר בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא התייחס להצבעת אי-האמון בממשלה, לאפשרות שמדינת ישראל תצא למערכת בחירות נוספת ולניהול משבר הקורונה הבריאותי והכלכלי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ההתייעצות בנושא תכנית היציאה. צילום: לשכת ראש הממשלה

דוידוב: אתמול רה"מ כבר שוב מתחיל להשמיע את המילה הצלחה, לא הייתי מכנה את זה כך.
"אנחנו נמצאים במציאות שהאמת איבדה כל משמעות, ההבדל בין אמת לשקר לא קיים. לדבר על הצלחה כשמספר המתים מתקרב ל-2,000, כשאנחנו מדינה חמישית בעולם בתמותה, השנייה בעולם בתחלואה למיליון נפש ובאבטלת שיא של מיליון מובטלים... אפשר לרמות את הציבור, חלק מהציבור חלק מהזמן, אבל אי אפשר לרמות את כולו כל הזמן".

יוכפז: המגמה נעצרה, אי אפשר להתעלם מזה.
"זה בסדר, בוא נסתכל על מדינת ישראל שצריך להשוות אותה לא לארה"ב ששם זה משתולל כתוצאה ממדיניות לא נכונה, אלא לקפריסין למשל שהיא מדינת אי, לסינגפור, לטאיוואן, למדינות שהמתים שם זה מספרים בודדים. איך הגענו לזה? אנחנו באמת מבחינת נתונים בסיסים שולטים בכניסות למדינה, אז מסיבות פוליטיות מאפשרים להביא כבר תלמידי ישיבה נגועים מארה"ב, מסיבות פוליטיות כשמחליטים על סגר מלא לשבועיים, בהתחלה בצדק, מאפשרים מקוואות ובתי כנסת, ואני לא בא בטענות לחרדים. אני בא בטענות לבנימין נתניהו שנכנע ללחצים הללו".

יוכפז: אולי כי זה חלק מהסיפור הישראלי. אולי אנחנו חיים בקבוצה פוליטית, וקשה עם השפעות פוליטיות, קשה לנהל את זה.
"זה בדיוק ההבדל בין מנהיגות לפוליטיקה, מנהיג בעת משבר אומר, 'כן זה מה שנכון לעשות, לא יהיה אומן השנה', ולא מגלגל את האחריות".

יוכפז: אתה מאמין שתוכל לכפות את העמדה של על האוטונומיות החרדיות האלה?
"בוודאי. מה זה אוטונומיות? גם בציבור החרדי הרוב ממושמע, אז יש חלקים שלא, אבל המנהיגים הפוליטיים שלהם ככה מתנהגים?"

יוכפז: היית נכנס עם טנקים?
"מה פתאום? היו צנחנים בבני ברק. הייתי בבני ברק, לא באו להילחם בהם, באו לעזור להם, הם זקוקים לעזרה"

דוידוב: היום ראש עיריית בני ברק אמר שהוא לא יסכים לשיטת הרמזור.
"אז אנחנו נמשיך להיות במצב של אבטלה כזאת? למה אי אפשר לפתוח עסקים בוודאי כאלה שלא מקבלים קהל וגם של עשרה אנשים ויותר,  בהוד השרון בקרית טבעון אלה אזורים ירוקים למה לחנוק אותם בגלל סיבות פוליטיות וכן בבני ברק צריך לנקוט בצעדים אחרים או באלעד או במקום אחר בלי קשר לחרדים או לא חרדים כי היא עיר אדומה זה בדיוק מה שגמזו בא והציע את שיטת הרמזור אז מתעלמים ממנו. אתה יודע מה היה השיקול של הסגר? הפגנות, זה היה השיקול העיקרי שוב פוליטיקה".

דוידוב: רה"מ אמר שהוא מוכן.
"את יודעת למה? כי גם מחר אמור להתקיים דיון בבג"ץ שבסופו של דבר כנראה יכפה עליו לאשר את ההפגנות. הוא כנראה למד מהאירוע שהוא חנק הפגנה של 20,000 בבלפור, הוא קיבל 210,000 בסופ"ש האחרון בכל מקום מצפון ועד הדרום, לכן שוב שיקולים פוליטיים. אין פה שום דבר ענייני ומה הכי גרוע בזה? הציבור מאבד אמון".

יוכפז: הפור נפל? הולכים לבחירות?
"אני לא חושב שזו עדיפות ראשונה, אני חושב שאם לא תהיה ברירה".

יוכפז: של מי? נתניהו?
"מבחינת עם ישראל".

יוכפז: מבחינת עם ישראל בטוח לא.
"נכון, עכשיו ברור שאי אפשר להמשיך ככה, לכן אותה יוזמה שיזמנו, יש עתיד-תלם בצירוף עוד גורמים באופוזיציה - אסור לאפשר לנתניהו לכהן כרה"מ עוד יום אחד".

דוידוב: אבל הצעת אי האמון לא תעבור היום.
"אז לא היום, אולי תעבור בעוד שבוע-שבועיים. חברי הכנסת וזה לא משנה אם זה בני גנץ, בנט או אחרים כולל מהליכוד, יכולים לעצום עיניים נוכח התמותה? המספרים עוד יגדלו. יכולים לעצום עיניים נוכח המשבר הכלכלי?

יוכפז: איך עושים את זה?
"אנחנו היום באופוזיציה 48 כולל חמישה של ימינה של נפתלי בנט ועוד 14 של כחול לבן".

יוכפז: בלי הרשימה המשותפת?
"עם תמיכה של הרשימה המשותפת מבחוץ. מספיק כבר עם הסיפור הזה. הם לא רוצים להיות בממשלה. אחמד טיבי לא יקבל החלטות ביטחוניות. זה קשקוש, זה תמיד היה קשקוש, אבל לתמוך מבחוץ במהלך כזה כדי להציל את המדינה? בנימין נתניהו לא השתמש בהצבעה של המשותפת כדי לפזר את הכנסת בשנה האחרונה או כדי לבחור את מבקר המדינה?".

יוכפז: כחול לבן לא מוכנים לקחת חלק אם המשותפת תומכת.
"אם זה העניין שוב סיבות פוליטיות. מה חשוב ומה דחוף עכשיו אם רוצים להציל את מדינת ישראל אחרי שברור לחלוטין שבנימין נתניהו נכשל והוא הולך לסבך אותנו עוד יותר כי סדר העדיפויות שלו זה לברוח מספסל הנאשמים? אז בבקשה גנץ לא תהיה רוטציה, תקבלו החלטה עכשיו. עמיר פרץ ושמולי ברור שיהיו בעניין הזה ובנט הוא בסקרים עכשיו עם 20 מנדטים, הוא רוצה בחירות. אתה יודע מה יקרה פה במערכת בחירות? זה מה שעם ישראל מחכה לו? מלחמת אחים? תראה מה קורה ברחובות, איך הליכוד משסה את התומכים שלו כדי לפגוע במפגינים והפגיעה היא חד כיוונית".

דוידוב: האם יש בליכוד גורמים שיהיו מוכנים ללכת איתכם כדי להפיל את נתניהו?
"אני כמובן כועס עליהם משום שאני קיבלתי החלטה לעזוב את הליכוד אחרי שהבנתי את מה שהבנתי".

דוידוב: אבל יש כאלה?
"אני מצפה מגדעון סער, מאבי דיכטר, מניר ברקת ומאחרים די, תפסיקו להמתין".

דוידוב: ניר ברקת אולי מחכה להיות שר האוצר.
"שוב, שיקולים פוליטיים? יש פה מדינה, יש פה מובטלים".

יוכפז: אתם מדברים איתם על העניין הזה או רק מצפה?
"אני משתדל לדבר עם כל מי שיש סיכוי לדבר איתו ואני מצפה שלא יאפשרו את המצב הכלכלי הקשה הזה עם 87 אלף עסקים קורסים ועוד אנשים מתים. לכן אני משוכנע שאפשר בהחלטה אחת להביא לשינוי וזה מתחיל מהראש בהחלטת מנהיגות. בנימין נתניהו לא ראוי להמשיך לכהן נוכח ההסתבכויות שלו".

יוכפז: גנץ לא יוכל להרכיב ממשלה לפי הסקרים, אז יאיר לפיד יהיה ראש הממשלה לשיטתכם?
"אנחנו מציעים את מי שכרגע יו"ר האופוזיציה וראש הסיעה הגדולה באופוזיציה".

יוכפז: אולי בנט שעל פי הסקרים מקבל 20 ועוקף אתכם?
"לא נעסוק בספקולציות לגבי סקרים. המציאות הנוכחית כרגע זו האופוזיציה זו הקואליציה, בואו נלך למהלך כזה ונזיז הצידה כל שיקול פוליטי ונביא ישועה לישראל, כי באמת המשבר הזה נובע מאיש אחד שהסתבך בפלילים לצערי, ומקבל גיבוי מהאנשים שסובבים אותו בליכוד. החרדים לצערי רואים בעדיפות את מה שהם מקבלים ממנו. בואו נציל את המדינה, יש תקווה".

דוידוב: בנט ייכנס לממשלה עם נתניהו לדעתך?
"יש לך ספק? אני כועס על בנט על זה שהוא נתן לו חסינות. כל עוד נתניהו לא זרק אותו לאופוזיציה הוא נתן לו חסינות. בנט מכיר גם את פרשיית 3000 שלא מוצתה, אבל יש לו כתבי אישום. איך אתה נותן לו חסינות? ואני בכלל בא בטענה למנהיגי הציבור החרדי: מה, שכחתם את עשרת הדיברות? לא תגנוב, לא תחמוד, לא תעשה ברעך עד שקר. שכחתם את נושא השוחד? די, מספיק עם הפוליטיקה".

יוכפז: בנט וביבי סגורים?
"אני לא יודע אם סגור או לא סגור, אבל יש ספק אם בנט חס וחלילה יקבל מספרים כאלה שיאפשרו לנתניהו להקים קואליציה של 61, מה שהוא נכשל בשנה האחרונה, גם תהיה פה פסקת התגברות שתמלט את נתניהו מאימת הדין".

יוכפז: זה לא קרה בסיבוב הקודם.
"הוא לא קיבל 61, זה כל העניין. אנחנו מנענו מנתניהו להגיע ל-61 ואם הוא היה מקבל 61 מצבנו הדיקטטורי היה מאוד קשה. זה עלול לקרות בבחירות הבאות אם אנשים לא יעשו את החשבון הזה".

דוידוב: מתי הבחירות הבאות?
"אני לא נביא. אני שוב אומר, צריך לעשות את הכל כדי למנוע את זה שבנימין נתניהו יפתח פה מלחמת אחים. זה לא רק יהודים וערבים, זה אשכנזים, מזרחים, ימני ושמאלני. איך הוא קורא למפגינים? אנרכיסטים שמאלנים מפיצי מחלות ואברושמי אומר הצעירים יעשו את המלאכה. אתם לא מבינים את המשמעות של זה? אי פוגש את זה במחאה. אנשים מותקפים וזה חד כיווני מספיק. שחרר אותנו מעולך, טפל בעניינך המשפטיים. אנחנו נדע להוביל ולתקן. זו עבודה לא פשוטה אבל אפשר לתקן ולהחזיר את עם ישראל למסילה".

יוכפז: למרות הלהט ואתם בראש האופוזיציה, אתם לא גוברים על בנט בסקרים.
"בואו נחכה לבחירות ובוא נראה עם מה אנחנו מתייצבים. יש עוד אנשים שאכפת להם וכרגע ממתינים בחוץ להודעה שתהיינה בחירות".

יוכפז: הכוונה לאייזנקוט?.
"אני לא נכנס לשמות אבל יש אנשים שאכפת להם מהמדינה, שמבינים את גודל המשבר והמשמעות שלו ובעת המתאימה תראו נבחרת שמתמודדת בבחירות הבאות".

יוכפז: אייזנקוט יכנס ל"יש עתיד"?
"אני לא נכנס לזה".

דוידוב: ומה לגבי חולדאי?
"לא נכנס לזה, אבל אתם רואים שיש אנשים פטריוטים ציוניים שאכפת להם, אומרים 'לא רצינו להיכנס לפוליטיקה', גם אני לא".

דוידוב: אתה לא אומר לא.
"אני לא נכנס".