בשורות טובות לבנימין נתניהו: סקר מנדטים שנערך עבור "מעריב־סופהשבוע" מצביע על בלימת הסחף בכוחה של הליכוד, ומנגד על היחלשות של ימינה בראשות נפתלי בנט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו

על פי הסקר שערך מנחם לזר, מנהל פאנלס פוליטיקס, אילו הבחירות לכנסת ה־24 היו נערכות היום, הייתה מפלגת הליכוד זוכה ב־30 מנדטים - עלייה של 2 מנדטים לעומת הסקר הקודם. לעומת זאת, מפלגת ימינה, שהרשימה בזינוק מטאורי מאז תחילת משבר הקורונה, מקבלת 20 מנדטים, מנדט אחד פחות מכפי שקיבלה בסקר הקודם שנערך ב־13 באוקטובר. 

הפער בין הליכוד וימינה, שהצטמצם עד ל־5 מנדטים ב־8 באוקטובר, מתרחב בשני הסקרים האחרונים ומגיע כעת ל־10 מנדטים. ניתוח התוצאות מצביע על כך שהמנדט שאותו מאבד בנט עובר לליכוד. גם יש עתיד־תל"ם בראשות יאיר לפיד מתחזקת במנדט אחד, ומקבלת בסקר הנוכחי 18 מנדטים, לעומת 17 בסקר הקודם. 

מפת הגושים (צילום: ללא)מפת הגושים (צילום: ללא)

את התחזקות הליכוד יש לייחס למגמה המסתמנת של ירידה ניכרת בתחלואה, בעקבות הסגר השני, ולסימנים ראשונים של החזרת הפעילות במשק, כמו גם לאפקט המצטבר של הסכמי השלום והנורמליזציה עם איחוד האמירויות ובחריין. בנט, שנשף בעורפו של נתניהו, מיצה ככל הנראה את כוחו בשלב הנוכחי, והוא מתחיל לאבד מצביעי מרכז, בין היתר בעקבות התבטאויות שלו ושל ח"כ בצלאל סמוטריץ' בנושא זכויות הלהט"ב.

בסקר הנוכחי בולטת ירידה משמעותית בכוחה של הרשימה המשותפת, שמקבלת 12 מנדטים, לעומת 14 בסקר הקודם ו־15 מנדטים בכנסת בבחירות האחרונות. ההסבר להיחלשות הוא בכך שכ־20% ממצביעיה בבחירות לכנסת אינם יודעים כעת למי יצביעו בבחירות הבאות.

כחול לבן, שראשיה יצאו בשבוע האחרון בהצהרות לוחמניות והבהירו כי אם לא יועבר תקציב בהקדם הם "יסיקו מסקנות" ומבחינתם כל האופציות על השולחן, לא מצליחה לגלות סימני התאוששות, והיא נעה סביב נתון חד־ספרתי של 9 מנדטים, ממש כמו בסקר הקודם.

חלוקת המנדטים של שאר המפלגות נראית כך: ש"ס 9 מנדטים, ישראל ביתנו 8, מרצ 7 ויהדות התורה 7. מתחת לאחוז החסימה נמצאות עוצמה יהודית, שמקבלת 1.6%, העבודה 1%, הבית היהודי 0.5%, דרך ארץ 0.2% וגשר 0.2%.

בסקר שנערך אתמול ושלשום השתתפו 549 חברים בפאנל המשיבים של Panell4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט. הסקר בוצע על גבי מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל, יהודים וערבים כאחד. טעות הדגימה המרבית היא 4.4%.