הבחירות לנשיאות ארצות הברית מתקיימות היום (שלישי), ולמרות שמאות אלפי אמריקאים כבר מימשו את זכותם הדמוקרטית, עיני העולם כולו נשואות היום, יותר מתמיד, אל הבית הלבן בוושינגטון. האם מי שיאייש את החדר הסגלגל בתוכו בארבע השנים הבאות הוא הנשיא המכהן דונלד טראמפ, או המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן?

ג'ו ביידן תוקף את טראמפ, קרדיט: רויטרס

על פי רוב הסקרים המפורסמים בארה"ב, לביידן יתרון מובהק בדרך לניצחון מוחץ בבחירות. ואולם, כפי שרבים זוכרים, ובעיקר במחנה הדמוקרטי, את הקולות סופרים רק בסוף.

ואולם, התמונה המצטיירת מדעת הקהל הישראלית שונה לגמרי. מסקר מיוחד שערך מנחם לזר, מנהל Panels Politics, עבור התוכנית 'שבע תשע' ב־103FM, עולה כי רוב מוחץ של הציבור הישראלי מעדיף את טראמפ בבית הלבן. 57 אחוזים מכלל המשיבים ציינו כי היו בוחרים בטראמפ לו הייתה מוענקת להם זכות ההצבעה בבחירות. בקרב מצביעי הימין הנתון, כמובן, גבוה בהרבה - ועומד על 84 אחוזים. התמיכה בג'ו ביידן בקרב כלל הנשאלים עומדת על 23 אחוזים בלבד (ו־5 אחוזים בקרב מצביעי הימין).

נתון שיא לימינה

אילו היו מתקיימות כעת בחירות חדשות, על פי סקר זה, היה לגוש הימין קל מאוד להרכיב ממשלה. זאת, כמובן, אם הליכוד וימינה יאחדו כוחות, בניגוד למצב כיום. יצוין כי ימינה בראשות נפתלי בנט ממשיכה לחזק את מעמדה כמפלגה השנייה בגודלה, עם נתון גבוה מאי פעם בסקרי הרדיו: 22 מנדטים.

חיבור של ימינה עם הליכוד (29 מנדטים), ש"ס (8) ויהדות התורה (7) מעניק רוב של 66 מנדטים לגוש הימין־חרדים.

מהעבר השני של המפה הפוליטית נמצאת יש עתיד־תלם עם 19 מנדטים, כחול לבן שממשיכה להציג נתון חד־ספרתי (9 מנדטים), הרשימה המשותפת עם נתון נמוך יחסית (12), ומרצ (6). אביגדור ליברמן וישראל ביתנו מחזיקים ב-8 מנדטים.

הדרך לבחירות הבאות בארץ, הגם שנראית סלולה מאי פעם, עוד ארוכה. עד אז, בירושלים יעקבו, כאמור, בדריכות אחרי הנעשה בוושינגטון, כדי לחשוף עוד טפח מאופיה של המפה הפוליטית בשנים הקרובות.

בסקר, שנערך אתמול השתתפו 534 חברים בפאנל המשיבים של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט. הוא בוצע על גבי מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל - יהודים וערבים כאחד - מגיל 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית בסקר זה היא 4.4 אחוזים.