בית המשפט החליט אמש לדחות את פתיחת שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחודש פברואר. הכתב המשפטי של חדשות 13, אביעד גליקמן, שוחח הבוקר (רביעי) בנושא עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM.

נתניהו בבית המשפט. צילום: רויטרס (ארכיון)

למה נדחה?
"זה נדחה בגלל שפרקליטי נתניהו טוענים שאי אפשר היה לקיים את הדיון בתאריך שנקבע, היה אמור להיות דיון על טענות מקדמיות בתשובה לכתב האישום. הם טוענים שהם הגישו בקשה לתיקון כתב האישום, ואי אפשר לענות לכתב האישום לפני שנותנים החלטה האם מתקנים או לא ולפני שמקבלים חומרים נוספים. בכל הלו"ז הצפוף הזה השופטים אמרו נדחה ונתחיל את זה בתחילת פברואר".

מה המשמעות?
"אין יותר מדי, אלא אם כן אני משער שבאמצע יוכרזו בחירות, וכשיתחיל שלב ההוכחות נהיה באמצע קמפיין בחירות".

בחירות במרץ?
"אם הבחירות יהיו במרץ, אם זה אמצע ינואר או תחילת פברואר אין לזה יותר מדי משמעות, אבל אם נהיה באמצע מערכת בחירות אני משער שרה"מ ופרקליטיו יטענו שיש לדחות עוד את ההוכחות".

ביהמ"ש ייענה?
"ההערכה שלי שביהמ"ש לא ייענה, בטח לא בצורה שנתניהו יבקש, כי עם כל הכבוד הוא עדיין נאשם בפלילים, ועם כל הכבוד למערכת בחירות הוא יודע את זה. השאלה כמה חבל ביהמ"ש ייתן לו, גם מבחינת להיות בדיונים וגם מבחינת הבקשה לדחות חלק מהדיונים".

לאורך כל הדרך נתניהו טען שהוא יכול להמשיך לנהל כרגיל את המדינה.
"בדיוק, לכן אם הוא יבקש לדחות את שלב ההוכחות, או לא להיות בחלק מהדיונים, זה יוכיח את הטענה שרמה הנאשם בפלילים לא יכול לנהל את ענייני המדינה תוך כדי, לכן הוא יצטרך לחשב טוב-טוב את האסטרטגיה שלו. אני משער שכן תהיה בקשת דחייה במידה ויהיו בחירות, והשופטים... אני מקווה שיקפידו ולא יתנו לו חבל יותר מדי".

אתמול בג"ץ הוציא צו על תנאי שמורה למדינה לנמק למה אישור תקציב 2020 בדצמבר ולא באוגוסט.
"פה בעצם הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי כמה ארגונים שאומרים שלא יכול להיות שאין תקציב, וכל סיפור הדחיה של התקציב כפי שעשו את הפשרה של האוזר והנדל זה פיקציה, ואתמול היה קצת מביך לראות את נציגת הכנסת והפרקליטות נשארות בחוסר תשובות לשאלות של שופטי העליון - למה אין תקציב? כי אמור להיות, ואין שום סיבה שלא יהיה ואין להן תשובות. השופטים עושים שוב את המלאכה שבמערכת הפוליטית לא עושים".

מתי יקבלו החלטה?
"לכן אני אומר שגם הצו על תנאי צריך לקחת בעירבון מוגבל".

איתות למערכת הפוליטית.
"בדיוק, אני מקווה, יש מי שרוצה שבג"ץ יוציא כדי שכמובן יאשימו את שופטי בג"ץ בפלונטר שנוצר, אבל ההחלטה שלהם באמת זה סימן למערכת הפוליטית - תירגעו, אי אפשר לעשות את זה ככה".

כתב אישום נגד גונן בן יצחק...
"אני שמעתי ורואה וגם צייצתי שמדובר לדעתי בטעות קשה, ראיתי את התגובות, הפרקליטות היא לא זרוע מבצעת של השר אוחנה, אני מכיר את האנשים. לדעתי זו הייתה טעות בשיקול הדעת שלהם, הם טוענים שאם לא היו מגישים זו הייתה טעות, כי מדובר היה באכיפה בררנית, צריך לראות את כתב האישום, מה שהוא עושה זה נתלה במכת"זית ,צריך קצת שיקול, בעיניי הם טעו פה, אבל בטח שאין יד מכוונת מלמעלה".

הוא איש מרכזי?
"אני לא חושב שזה לחץ פוליטי שהיה בפרקליטות. אני כן חושב שזו הייתה טעות, ולפעמים צריך להסתכל בראיה יותר רחבה במקרה ספציפי אם כן או לא, ופה מדובר על מקרה מחודש יולי, מדובר ברף הכי נמוך של הפרעה לשוטר ולכן היה צריך להכיל את האירוע".