ועדת הבדיקה הממשלתית לרכש הצוללות וספינות המגן, בראשות השופט אמנון סטרשנוב, צפויה להתחיל את פעילותה ביום שלישי הקרוב, ותתחיל לשמוע עדויות של נושאי תפקידים שהיו מעורבים בתהליכים המדוברים. זאת, בכפוף לסיום תהליכי הסיווג הביטחוני ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. בהתאם להחלטתו של סטרשנוב, הוועדה תתכנס שלוש פעמים בשבוע. בנוסף, כרכזת הוועדה תשמש עו"ד גלי הכט.

לאור סוגיות שהועלו במסגרת הליך הבדיקה המקדמי של חברי הוועדה, החליטה חברת הוועדה, יעל גריל, שלא לקחת חלק בעבודתה. זאת, מתוך החשיבות שהיא רואה בקיומה ובכדי להסיר כל חשש, ולו רחוק, לניגודי עניינים, אף על פי שלאחר בדיקה, לא הייתה לה באופן אישי נגיעה להליכי הרכש המדוברים. החלטתה מגיעה לאחר חשיפה של ערוץ 20 על החשד לניגוד עניינים מצידה.

ההצבעה בכנסת על הקמת וועדת החקירה לפרשת הצוללות. צילום: דוברות הכנסת

את גריל תחליף ישראלה פרידמן, שכיהנה בתפקידים שונים במנהל הרכש במשרד הביטחון, ובהם כראש החטיבה לאספקה, ציוד וחומרים וכן בתפקידים שונים נוספים במשרד הביטחון, ביניהם כראש היחידה לכוח אדם במשלחת לניו יורק וכראש מערכת נשק, יבשה וטנקים. 

לאחר התייעצות ביטחונית ומשפטית, החליט סטרשנוב, כי דיוני הוועדה הראשונים יהיו סגורים לציבור מטעמים של ביטחון מידע. בהמשך, דיונים אשר לא יכללו נושאים מסווגים ייפתחו לציבור ולתקשורת. זמן מה לאחר כל דיון של הוועדה שיוגדר כמסווג, יופץ פרוטוקול הדיון לאחר השמטת הנושאים המסווגים כל זאת מתוך שאיפה לשקיפות מירבית של דיוני הוועדה, בכפוף לאילוצי ביטחון.

בתוך כך, ברקע תחילת עבודתה של הוועדה, צפויה להגיע בשבוע הבא, בשיט מגרמניה, ספינת הטילים החדשה אח"י מגן שנועדה להגן על אסדות הגז. בנמל יתקיים טקס חגיגי בהשתתפות הנשיא ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי ומפקד חיל הים, אליהו שרביט.