יואל מרשק, איש התנועה הקיבוצית ואחד הגורמים שביקשו מראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, לשוב ולהתמודד על ראשות מפלגת העבודה, שוחח הבוקר (שני) עם בן כספית וינון מגל בנושא. בנוסף שוחח גם בנושא האזרח השבוי בעזה, אברה מנגיסטו.

מה נשמע?
"הכול כמעט דבש, למעט שהשבויים והנעדרים לא בבית. אנחנו צריכים לעשות את המעשה. הרי יש מגעים כל הזמן בחדרי חדרים, הוויכוח הוא על המחיר, זה הכול. את ועדת השופט שמגר שמו בתוך המגירה, בצדק, כי ההמלצה שלה הייתה אחד תמורת אחד, לא קיבלו את זה. לא ייתכן משא ומתן שיכבול את ידי העוסקים בכך - גופה תמורת גופה, או מחבל תמורת אברה מנגיסטו שהוא חי".

איך אתה יודע שהוא חי?
"קודם כל זו ביצת זהב, הם ישמרו עליה. הם הרי מנסים לחטוף כל פעם מישהו".

במערכת הביטחון אין הערכה שהוא חי ואין הערכה גם שהוא מת. ואם הוא היה חי, הם היו דורשים מחיר על סימן חיים, והם לא עושים את זה.
"אני מוכרח להגיד לך שבית המשפט העליון קבע שגם לא ידוע מה עלה בגורלו של אורון שאול".

מה אתה מציע?
"אני מציע לעשות מעשה דומה למה שעשינו עם גלעד שליט".

מה, לשחרר 1,000 אסירים?
"יש לנו 18 אלף מחבלים, כל לילה אתה מאכיל אותם, מלמד אותם, בכל חודש נעצרים עוד 30-20 ביהודה ושומרון. במילא, יבוא יום אחד, יהיה שלום, יחזירו את כולם. נכון לרגע זה יש לך שבויים ונעדרים שאתה אפילו לא יודע מה עלה בגורלם - תנהל משא ומתן, תשלם. אצל גלעד שליט שחררנו 30 מחבלות וקיבלנו קלטת, וידענו שהוא חי. הייתה כבר הסכמה על 45 מחבלים עם שמות, מכתב שראיתי מהרמטכ"ל הקודם שמסכים לכך, וכל הוויכוח התפוצץ על לאן לשחרר אותם. ראש הממשלה דרש לאירופה, והם אמרו כל אחד לביתו, כמו בעסקת שליט. עוד רגע לא יהיה את מי לשחרר, הם פשוט לא יישארו בחיים".

אתה חלק מקבוצה שקוראת לאהוד ברק לחזור, זה קצת אנכרוניסטי, לא?
"לא, מהסקרים בשבוע האחרון מתברר שמפלגת העבודה בראשותו של אהוד ברק מגיעה ל-6-5 מנדטים, עוברת בטוח את אחוז החסימה, ועם כל דמות אחרת, לצערי הרב, היא לא עוברת את אחוז החסימה. מפלגת העבודה מביאה איתה מורשת, מסורת, אידאולוגיה. אני מאוד בעד תוכנית טראמפ, אני מאוד בעד תוכנית יגאל אלון, זה לא סותר אחד את השני".

אז למה שברק לא יצטרף ויתמודד בפריימריז במפלגת העבודה ונגמור עניין?
"אני מחכה לתשובה שלו היום. ברק ייתן תשובה היום - כן או לא. אני מקווה שיהיה לו את אומץ הלב. זה לא פשוט עבורו. אגב, יש פה שאלה גדולה - האם הצלחת המחנה או האגו, מה בהתחלה? ברק הוכיח בבחירות האחרונות, כששם את עצמו במקום העשירי, שלא היה משנה לו בכלל מי יהיה ראשון ומי יהיה שני ומי יהיה שלישי, העיקר זה המחנה - אז הוא לא הצליח. עכשיו יש סיכוי, לא רק לשמר את מפלגת העבודה - להמשיך את האידאולוגיות של מפלגת העבודה, וברק מסוגל לזה. ואם אנחנו תאבי חיים, ואנחנו רוצים שהמפלגה הזאת תמשיך, היום השאלה בבחירות היא מי המוביל. יש מועמדים בהחלט ראויים, בטח מרב מיכאלי, בטח איציק שמולי, אבל ברגע הנתון הזה צריך להציב אותו בראש וזה הסיכוי. הוא גם יודע לעשות את החיבורים".