קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ וראש ממשלת דנמרק מדה פרדריקסן הגיעו היום (חמישי) לפסגת חיסונים משותפת בישראל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בה קודם שיתוף הפעולה בין שלוש המדינות בתחומי המחקר, הפיתוח וייצור החיסונים לנגיף הקורונה. במסגרת ביקורו הגיע קורץ לחדר כושר של רשת הולמס פלייס במודיעין כשרה"מ לצדו, וביחד עקבו השניים מקרוב אחר פעילות התו הירוק שניתן לכל מי שהתחסנו או החלימו מקורונה. 

קודם לכן, אמר נתניהו משפט שנוי במחלוקת בראיון לרשת "פוקס ניוז" האמריקאית: "אנחנו נהיה המדינה הראשונה בעולם שיוצאת מהקורונה. זה מאחורינו".

במהלך מפגש הפסגה המשולש, שהתקיים במלון המלך דוד בירושלים, הכריזו נתניהו, קורץ ומדה פרדריקסן על איחוד משאבים עם אוסטריה ודנמרק בנושא החיסונים נגד נגיף הקורונה. ראש הממשלה הישראלי אמר כי "אנחנו לא יודעים כמה זמן יחזיקו החיסונים, לכן אנו צריכים לנגן על תושבינו ולייצר יכולות על ידי חיבור משאבים כדי שנוכל להתמודד טוב יותר".

ראש הממשלה נתניהו עם קנצלר אוסטריה וראש ממשלת דנמרק (צילום: ללא קרדיט)ראש הממשלה נתניהו עם קנצלר אוסטריה וראש ממשלת דנמרק (צילום: ללא קרדיט)

לאחר מכן נפגשו השניים עם ראש ממשלת דנמרק למפגש פסגה במלון המלך דוד בירושלים בנושא החיסונים וקידום תאגיד משותף להקמת מפעל למחקר, פיתוח וייצור חיסונים, כאשר אחריו יימסרו השלושה הצהרות לתקשורת. בהמשך יקיימו שלושת המנהיגים ישיבת עבודה מורחבת עם הצוותים המקצועיים של שלוש המדינות.

"רבים מהאנשים פה כבר עשו חיסון שני. אנו מגיעים למצב בו נסיים לחסן את האוכלוסייה הבוגרת מעל גיל 50, שבה היו כמעט 100% מהחולים הקשים ומקרי המוות. ראשית כדי להוריד את העומס על בתי החולים, יש לחסן את האנשים המבוגרים יותר. בעוד כארבעה-חמישה שבועות, נסיים לחסן את כל בני ה-50 ומעלה. תוך שמונה שבועות, נסיים לחסן את כל האנשים בישראל שהם בני 16 ומעלה, פרט לאותם אנשים שלא מוכנים להתחסן בשום מחיר", אמר נתניהו הפגישה המשולשת.

"המסלול שאנו מובילים כעת וזה מה שאתם רואים כאן בחדר הכושר הזה, הוא הדרכון הירוק שמשמעותו היא שלא מחכים עד שכולם יתחסנו, אלא פותחים למעשה את הכלכלה והמדינה עם הדרכון הירוק ובמקביל מתקדמים עם החיסונים. זה מה שניתן לראות בישראל. אני חושב שניאלץ לעטות מסכות למשך זמן. אנו לא יודעים לגבי המוטציות, יש וריאנטים שונים. אני חושב שעלינו להמשיך, עדיף להיות זהירים. אנשים יהיו יותר נכונים לעטות מסיכות אם הם ירגישו שהם חוזרים לחיים. זה מחיר קטן לשלם", הוסיף.