נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו אירחו היום (רביעי) את טקס האזכרה הממלכתי המשותף לנשיאי וראשי ממשלות ישראל שהלכו לעולמם. במהלך נאומו המסורתי של הנשיא, הוא התייחס לסערה סביב חברת הגלידות בן אנד ג'ריס: "חרם נגד ישראל הוא סוג חדש של טרור, טרור כלכלי, טרור המנסה לפגוע באזרחי ישראל ובכלכלת ישראל. עלינו להתנגד לחרם ולטרור הזה מכל סוג שהוא. קמפיין ה-BDS אינו רודף שלום ומבקש לערער את עצם קיומה של מדינת ישראל. הוא מכוון את חיציו כנגד הכלכלה הישראלית".

עוד קודם לכן אמר הרצוג כי ״בימים אלו, בהם יש הקוראים לחרם על ישראל, אין לי ספק שכל ראשי הממשלה וכל נשיאי ישראל לדורותיהם, היו מגיבים בחריפות רבה לקריאות החרם המתועבות נגד ישראל ונגד אזרחי ישראל".

בנוסף, הנשיא התייחס לראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, אשר לדבריו היה "אביה מולידה של ממשלת האחדות, כמושג וכמעשה. דווקא הוא, מפקד הלח"י, איש ארץ ישראל השלמה בכל רמ"ח איבריו, התעקש גם כשלא היה חייב להקים ממשלת אחדות והוביל אותה להישגים מרשימים בנחישות ובעקביות".

שמעון פרס ויצחק שמיר (צילום: נתי הרניק, לע''מ)שמעון פרס ויצחק שמיר (צילום: נתי הרניק, לע''מ)

בנושא האחדות הוא הוסיף: "אנחנו נוטים לחשוב היום שזה או להיות אידיאולוג או להיות איש אחדות, שהרי אחדות דורשת פשרה. אבל לא היה אידיאולוג אישי ימין מובהק כמו יצחק שמיר ולא היה איש אחדות קיצוני כמוהו".

לסיום, הרצוג פנה לראש הממשלה נפתלי בנט שהשתתף בטקס אף הוא ומסר: "אדוני רה"מ, אני יודע שאתה וחברייך לממשלה חושבים בדיוק כך, ואני מייחל עבור כל העם בישראל שככה תעשו ותפעלו, למען אחדות ישראל כולה".