כנס חירום דיגיטלי נערך הערב (רביעי), בהשתתפות חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, נגד מתווה העלאת גיל הפרישה לנשים בטענה כי הוא פוגע בנשים מוחלשות. חברי הכנסת דרשו להוציא את הנושא מחוק ההסדרים. את הכנס ארגנו יו״ר סיעת מרצ מיכל רוזין, יו״ר הוועדה לביטחון פנים מירב בן ארי (יש עתיד) ונעמה לזימי (העבודה).

רוזין פתחה את הכנס בדברים: "למרצ יש קווים אדומים. בהם, רפורמת החקלאות, רגולציה וגיל הפרישה. משרד האוצר מנסה להכשיל את הממשלה ויוזם מהלכים שעבור חלק מהסיעות, ועבור מרצ בפרט, הן קו אדום. אנו דורשים שהמתווים הללו ישופרו, אחרת שר האוצר, במו ידיו, יכשיל את ממשלת השינוי. אם המתווה יישאר פוגעני והרסני כפי שהוא, לא נוכל להצביע בעד חוק ההסדרים".

ח"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה אמרה כי "העלאת גיל הפרישה לנשים כפי שהיא מופיעה בחוק ההסדרים כיום, מסכנת אלפי נשים בשכר נמוך ובעוני. דרשנו ממשרד האוצר לתת מענה לפערים החברתיים שיווצרו בחוק דרמטי שכזה. אלו דרישות טריוויאליות, שלא נמצאות בחוק הנוכחי, אך מבחינתי הן מחייבות באופן חד משמעי". לטענת לזימי, "רפורמה כזו לא יכולה לעבור ללא הרחבה משמעותית של מענים ותקציבים לנשים שכה זקוקות לכך. לא ניתן להצביע על החוק הקיים כפי שהוא, לא נפקיר נשים מבוגרות מאחור."

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג הוסיפה: "לפורשי צה"ל שפורשים בממוצע בגיל 46 עם משכורת של 17 אלף שקל האוצר מצא את המשאבים. לנשים שמשתכרות 6000 שקלים בחודש לא מצאו מתווה שלא יפגע להם בפנסיה. מדובר בפגיעה דרמטית בקצבת הזקנה ולדון אותן לעוני. הפער בין מתווה הפרישה לפורשי צה"ל לבין נשים לא יכול להתקיים. חייבים לספק רשת ביטחון לאותן נשים מוחלשות עוד השבוע, לפני ההצבעה על התקציב בכנסת".

יו"ר ועדת העבודה והרווחה אפרת רייטן אמרה: "ממשלה שנקראת ממשלת שינוי לא יכולה לנהוג באותה צורה כמו שהתנהגו ממשלות קודמות. אי אפשר לשבת בצד ולתת לגברים במשרד האוצר להוביל רפורמה שתפגע בעתידנו.  על רקע היחלשות הכנסת בשנים האחרונות, זה דווקא הזמן שלנו להרים את קולנו ולא להיות להקת מעודדות ולמלא את תפקידנו ולא להיגרר תחת החלטות חפוזות". 

סגן שרת הכלכלה יאיר גולן אמר: "צריך להוציא את הנושא הזה מחוק ההסדרים. יש פה ניסיון ממשלתי לבצע מחטף בנושא כל כך חשוב ועקרוני לחברה הישראלית. זה קיעקוע של כנסת ישראל. יש לנו הגברים אינטרס שנשותינו יזכו ליחס שוויוני. הנושא הזה לא נתון למו"מ קואליציוני. ככה לא בונים חומה לנשים בישראל".

ח"כ משה גפני, לשעבר יו"ר ועדת הכספים, השתתף אף הוא בכנס ואמר: "במתווה של משרד האוצר נשים רבות תרעבנה ללחם. משרד האוצר מנצל את זה שהממשלה חדשה עם חברי כנסת חדשים רבים כדי להעביר את זה". לטענת גפני, "העלאת גיל הפרישה צריכה להיעשות בזהירות ובתכנון מדויק. אסור לזה להיות בחוק ההסדרים. הולכים צעד גדול קדימה שהוא צעד גדול אחורה לנשים רבות, שהתפקיד שלנו הוא לדאוג להם. זו פשיעה חמורה נגד נשים מוחלשות''.