הממשלה אישרה היום (רביעי) את ההחלטה על הקמת שלושה יישובים חדשים עבור הבדואים בנגב. הקמת היישובים היא דרישה של רע"מ כחלק מהסכם הקואליציוני שנחתם עם הקמת הממשלה. אלא שגיבוש ההחלטה לווה בעימות בין שרת הפנים איילת שקד לשרת התחבורה מרב מיכאלי, שהביעה התנגדותה למהלך כשכינתה זאת "טעות ממדרגה ראשונה".

כמו כן, התקבלה דרישתה של השרה שקד, שלפחות 70 אחוזים מתושבי הפזורה באזור יתחייבו בחתימה שהם יעזבו את אדמות שלהם ויתכנסו באחד היישובים שיוקמו. אם תוך שבע שנים התנאי לא יבוצע, ההחלטה להקמת היישוב תתבטל.

על פי ההחלטה, הממשלה תסדיר שלושה ישובים לא מוכרים- חשם זנה באזור נבטים, רחמה שבאזור ירוחם ועבדה באזור שדה בוקר. בנוסף לכך, צוותים משותפים של משרדי הממשלה יחלו בהליך להקמת עיר בדואית חדשהץ עוד אושר כי היישובים יוקמו על פי מתווה שיקבע על ידי צוות בראשות יו"ר מטה התכנון הלאומי, בו חברים מנכ"ל משרד רה"מ ומנכ"ל משרד שיכון.

הפזורה הבדואית בנגב (צילום: פלאש 90)הפזורה הבדואית בנגב (צילום: פלאש 90)

במהלך קבלת ההחלטה, הבהירה מיכאלי את התנגדותה להקמת היישובים היהודיים בנגב, וגרסה: "זה דבר לא נכון בשום צורה". שקד מצדה לא נשארה חייבת ומיהרה לפתוח בהצבעה, והוסיפה: "זו החלטה חשובה שמתבססת על ההחלטה הקודמת של ממשלת נתניהו וגנץ". מיכאלי סיננה בתגובה: "זו טעות ממדרגה ראשונה", והשרה שקד חתמה את הדברים באומרה: "שמענו".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ ואליד טאהא, אמר כי "החלטה חשובה מאד מבחינתנו הסכמת התושבים באותם יישובים הייתה תנאי הכרחי להבאת הנושא להחלטת ממשלה. חשוב לספק תקווה לתושבים הערבים בנגב באמצעות השקעה בתשתיות ובטיוב רמת החיים". 

מנגד, ח"כ בצלאל סמוטריץ', תקף ורשם: "בלי בושה יעבירו היום בנט ושקד החלטת ממשלה על הקמת שלושה ישובים חדשים לבדואים בנגב ואת ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון ישאירו מאחור".

ראש המועצה האזורית רמת הנגב, ערן דורון, בירך על ההחלטה ומסר: "אני מברך על החלטה להסדרת שלושה יישובים בדואים בנגב, ובתוכן עבד'ה, הנמצאת בתחומי רמת הנגב ואנו שותפים להסדרתה. ההתיישבות הבלתי חוקית של הפזורה הבדואית, כמו כן, רמת הפשיעה הגבוהה, פוגעת בכלל הן בתושבים היהודים והן בתושבים הבדואים. הסדרה וחיזוק המשילות תטיב עם כלל תושבי הנגב. את היישובים הבדואים צריך להסדיר ואת ההתיישבות היהודית צריך להרחיב. זה הזמן להשקיע הנגב לטובת כולם". 

מפורום ההתיישבות הצעירה נמסר בתגובה לאישור ההחלטה: ״זהו יום עצוב למדינת ישראל. שרים שהתחייבו לייצג את המחנה הלאומי בממשלה ושאך לפני שנה עמדו בפרץ ומנעו את הסדרת היישובים הבדואים עד שתוסדר ההתיישבות הצעירה, הפקירו היום אלפי משפחות אשר פועלות בשליחות המדינה".

בתנועת רגבים מסרו: "אם התכנית הממשלתית תיושם במלואה, על המקלות והגזרים שבה, היא תהווה סיכוי להצעדת הנגב לעתיד טוב יותר, ולהחזרת קרקעות לידי המדינה".

מנסור עבאס, יואב סגלוביץ, מאיר כהן, יאיר לפיד (צילום: אלעד גוטמן)מנסור עבאס, יואב סגלוביץ, מאיר כהן, יאיר לפיד (צילום: אלעד גוטמן)

שר הרווחה והביטחון החברתי הממונה על ההתיישבות הבדואית בנגב, מאיר כהן, אמר כי "הממשלה הנוכחית אומרת מה שקודמותיה לא אמרו, אנחנו לא נתעלם מהנגב. מדיניות הסתר הפנים תמה ובמקומה, תשיב את המשילות לנגב. זאת הפעם הראשונה שבממשלה יושבת סיעה ערבית וזו הזדמנות פז לפתח את הנגב. חינוך, בריאות, הסדרה, מאבק בפשיעה, כל אלה על סדר יומה של הממשלה הנוכחית, יחד עם המנהיגות הטובה שיש בנגב, יהודים ובדואים יחד".

ועידת האקלים בגלזגו - סיכום של רה"מ

במהלך ישיבת הממשלה, בנט תמצת את עיקרי השיחות אותן ניהל עם ראשי המדינות שנטלו בה חלק: עם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, סיכם על יצירת הסכמי סחר משותפים, עם נשיא צרפת עמנואל מקרון דן בהסכם הגרעין האיראני, בעוד נרנדרה מודי, ראש ממשלת הודו, הודה לו על כך שנפתחו אשרות עבודה שאיפשרו לבני עמו לעבוד בהייטק בישראל. ראש הממשלה ציין כי המשימה של ישראל היא "להציל את העולם" והוסיף כי חלק מהתקציב שיאושר, יוקדש לצורך מטרה זו.