ממשל נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ביקש מישראל להשתמש בקשריה עם מפקד צבא סודן, הגנרל עבד אל-פתאח אל-בורהאן, שהוביל את ההפיכה הצבאית במדינה בשבוע שעבר. זאת, כדי לשכנע אותו ואת שאר ראשי הצבא להפסיק את ההפיכה ולהחזיר את הממשלה האזרחית על כנה - כך אמרו לוואלה! בכירים ישראלים ואמריקנים.

הגנרל בורהאן מילא תפקיד מרכזי בתהליך הנורמליזציה בין ישראל לבין סודן בשנתיים האחרונות. בורהאן ובכירים נוספים בצבא עבדו באופן צמוד על הנורמליזציה עם בכירים במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה וכן עם נציגי המוסד.

בעוד כל הממשלות במערב גינו את ההפיכה הצבאית בסודן, ממשלת ישראל שמרה על שתיקה בנושא עד כה. התנהלות זו הובילה לתחושה גם בסודן וגם בוושינגטון כי הישראלים תומכים במהלך שביצעו בורהאן והצבא.

בשבוע שעבר העלה שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן את המצב בסודן בשיחת טלפון שקיים עם שר הביטחון בני גנץ. בכירים ישראלים ואמריקנים אמרו כי בלינקן ביקש מגנץ שישראל תעודד את הגנרלים בסודן לסיים את ההפיכה הצבאית. אולם, שר הביטחון אינו אחראי על הטיפול בנושא הסודאני בממשלת ישראל, והאמריקנים העבירו מסרים דומים בשיחות עם בכירים במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה בירושלים.

שבועיים לפני ההפיכה הצבאית ביקרה בישראל משלחת של בכירים בצבא סודן וקיימה שיחות עם בכירים במשרד ראש הממשלה ובמוסד. הקצינים הסודאנים נתנו לבני שיחם הישראלים סקירה על המשבר הפוליטי במדינה, אך לדברי בכירים ישראלים לא הזכירו אפילו ברמז את האפשרות לביצוע הפיכה צבאית.

מוקדם יותר השבוע ביקרה בחרטום משלחת של המוסד ונפגשה עם קצינים בכירים בצבא סודן. בכירים ישראלים אמרו כי מטרת הביקור היתה להתרשם מהמצב במדינה ולא להתערב בפתרון המשבר. הם הוסיפו כי המשלחת לא נפגשה עם הגנרל בורהאן, אלא עם קצינים אחרים בצבא סודן.

השליח האמריקני לסודן, ג'פרי פלטמן, אמר בתדרוך לכתבים ביום שלישי כי בורהאן ושותפיו להנהגת הצבא "חטפו ובגדו" בשאיפות הדמוקרטיות של העם הסודאני. הוא קרא לבורהאן לשחרר את ראש הממשלה עבדאללה חמדוק שעדיין נמצא במעצר בית ולהחזיר את הממשלה האזרחית על כנה.

גורמים במשרד ראש הממשלה שעוסקים בנושא הסודאני הזמינו את פלטמן לביקור בישראל והוא צפוי להגיע ביום ראשון כדי לקיים שיחות על המצב בסודן ועל הנסיונות לפתור את המשבר במדינה. בכיר אמריקני אמר לוואלה! כי ממשל ביידן הבהיר לישראל שארה"ב לא תוכל להמשיך לתת חסות לתהליך הנורמליזציה בין ישראל לסודן כל עוד חוסר היציבות במדינה נמשך.