מקור איראני בכיר מסר במהלך השבוע כי השלטון באיראן הסכים לחזור לשולחן המשא ומתן עם המעצמות, וכי השיחות יחלו בסוף החודש. מה יעלה בגורל היחסים המתוחים בין ישראל, איראן וארצות הברית? צבי יחזקאלי, הפרשן לענייני ערבים של חדשות 13, שוחח הבוקר (שישי) עם ניסים משעל, בתוכניתו ברדיו 103FM, והביא פרטים חדשים: "מה שהחזיר את האיראנים לשולחן הדיונים, זה לחץ ובעיקר לחץ כלכלי - כי צריך לפתוח את הברזים". 

יחזקאלי אמר כי במקביל לשיחות, האיראנים רוצים למשוך זמן כדי להגיע לשתי מטרות: "מצד אחד כדי להתקדם בגרעין, מצד שני כדי להחזיק את העולם כמי שרוצה להחזיר אותם למשא ומתן כפי שהאמריקנים רוצים. ממש לתפוס שתי ציפורים במכה אחת". 

לדבריו של יחזקאלי יש לאמריקנים רצון לחזור למשא ומתן. "הם אומרים שכל האופציות פתוחות, למרות שאני לא באמת מאמין לזה", אמר, "אז מה כן? הם נותנים לישראל לפחות סוג של חופש פעולה, אולי, כי יש הבנה אמריקנית שהאיראנים יכולים לחטוף עד שהם ישובו למשא ומתן".

בנוסף, הבהיר הפרשן כי "יש תעוזה ישראלית כלפי איראן בסוריה. מתקפת הסייבר על תחנות הדלק, כלומר להשאיר מעל 100 מיליון בני אדם בלי דלק במשך יום שלם, זו לא רק תקיפה - זו גם דחקה, יש בזה הומור".  

בסיכום דבריו אמר יחזקאלי כי הוא צופה שהניסניונות הישראלים לשנות את סעיפי הסכם הגרעיון המתגבש לא יתממשו והסביר: "ישראל לא תצליח להכניס את כל התיקונים בהסכם שהיא רוצה, כי ישראל לא רוצה הסכם. ואם יהיה הסכם, אז כמובן שהוא לא יהיה באינטרסים הישראלים. הדבר הכי חשוב לישראל היא למוטט את תוכנית הגרעין האיראנית ולא בהסכמים, כי בהסכמים אי אפשר להאמין להם". יחזקאלי סיכם: "לישראל יש עליונות והיא יכולה להשתמש בזה, היא יכולה להגיע לעוד הרבה דברים - אם רק האמריקנים היו משחררים".