לאחר שעורר סערה: בית המשפט העליון קבע היום (רביעי) פה אחד כי הוראת המעבר אשר נקבעה ביחס להחלתם של מבחני התמיכה לסבסוד שכר הלימוד במעונות היום – ולפיה משפחות האברכים ייהנו מסבסוד שכר הלימוד רק עד לאמצע שנת הלימודים הנוכחית – אינה עולה בקנה אחד עם כללי המשפט המינהלי.

בדעת רוב נקבע כי כללים אלו מחייבים שהוראת המעבר תוארך באופן שהמשפחות תמשכנה ליהנות מהסבסוד, בהתאם לאמות המידה שהיו נהוגות עד כה, עד לסוף שנת הלימודים הנוכחית. 

שר האוצר אביגדור ליברמן, צייץ בחשבון הטוויטר שלו בתגובה לדברים: "אנחנו מצרים על החלטת בג"ץ בעניין שינוי הקריטריונים לקבלת סבסוד על מעונות יום שפוגעת באזרחי המדינה שמשרתים בצה"ל, עובדים ומשלמים מסים. נמשיך לפעול בכל הכוח לשילוב כל אזרחי המדינה בשוק התעסוקה".

מעורכי הדין אוריאל שטרן, יונתן פלדמן ושמואל מקלב המייצגים את העותרים בבג"ץ המעונות נמסר: "אנו קוראים לשר האוצר לקבל החלטות בענייניות במקצועיות ועל פי כל כללי המשפט המנהלי ולא בשרירות או מתוך שיקולים זרים. ככל והדבר לא ייעשה לא נהסס גם בעתיד לפנות לערכאות המתאימות לקבלת סעדים נוספים".

ההחלטה עוררה תגובות מעורבות בקואליציה. שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי מסרה בתגובה: "‏המשימה לעודד אנשים צעירים לצאת לעבוד תמשיך להיות יעד אסטרטגי ברמה הלאומית. לנוכח החלטת בג״צ, נערך לפתוח את שנת הלימודים הקרובה במדיניות שנקבעה".

מנגד, יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן דווקא תמכה בהחלטה: "מברכת על החלטת בג"ץ בדבר הדחייה על הפסקת הסבסוד למעונות היום. נמשיך בניהול מו"מ מול האוצר ברוח טובה ובהידברות, כפי שעשינו באינטנסיביות בחודשים האחרונים, כל זאת מתוך הבנת החשיבות והערך של לימוד התורה ומתוך רצון למנוע ממשפחות צעירות להיכנס למעגל העוני. יחד נביא פתרון מוצלח".

גם יו"ר סיעת ימינה ח"כ ניר אורבך בירך: "אני מברך על החלטת בג"ץ על דחיית הפסקת הסבסוד למעונות היום לאברכים עד  סוף שנת הלימודים. ההחלטה מאפשרת לנו להמשיך בניהול השיח המקצועי מול שר האוצר ואנשי משרדו כפי שעשינו בחודשים האחרונים עד להגעה להחלטה מוסכמת. מבחינתנו התורה היא תורת חיים והיא הבסיס שנמשיך לפעול למענו".

חבר הכנסת מוסי רז גם הוא היה בין המברכים: "מברך על החלטת בג"ץ שלא לאפשר את הפסקת סבסוד המעונות לחרדים באמצע השנה. חינוך היא זכות יסוד המגיעה לכל הילדים והילדות".

באופוזיציה ובעיקר במפלגות החרדיות מיהרו לברך על פסיקת בג"ץ. יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני בירך: "אני מברך על החלטת הבג"צ לדחות השנה את גזירת ליברמן שמשפחות אברכים תהיינה חייבות לשלם מחיר מלא על המעון של ילדיהם. אמנם בית המשפט לא התמודד עם הנושא עצמו כאשר האישה עובדת והאב לומד תורה, שיימשך הסיבסוד גם בשנים הבאות, והוא רק נתלה בעילה המשפטית שאי אפשר לשנות את הסיבסוד קרוב ובתוך שנת לימודים. אני מקווה כי עד שנה הבאה בעזרת השם נתפטר מהממשלה הרעה הזאת ובעיקר מהאיש הרע והאכזר ליברמן".

יו״ר סיעת יהדות התורה ח״כ יעקב ליצמן הגיב גם הוא לדברים, וכתב: "אני שמח שגם שופטי בג״ץ הבינו שהרשעות של ליברמן נגד ילדי האברכים אינה ראויה ויש לדחותה. נמשיך להיאבק למען רווחת הילדים ועד לשנה הבאה, נזכה שתיפול ממשלת הזדון הרעה הזו, שפוגעת בערכי הדת והמסורת, מעלה את יוקר המחיה, ונוהגת באטימות וללא חמלה כלפי האוכלוסיות החלשות".

ח"כ יעקב אשר מסר: "אפילו שופטי בג"ץ הבינו שהצעד הברוטלי של ליברמן נגד האמהות החרדיות לא עומד בשום מבחן חוקי והגיוני וזרקו אותו מכל המרדגות, אני מברך את ארגון אמת ליעקב והעותרים על עבודה משותפת ונחושה נגד הגזירה הדרקונית הזו. בעזרת השם, עד שנה"ל הבאה הממשלה הרעה הזו תחלוף מן העולם יחד עם שלל גזירותיה".

ח״כ משה ארבל הוסיף: ״החלטת בג״צ פה אחד בנושא גזירת המעונות מעידה על השנאה של ממשלת הזדון ללומדי התורה שהעבירה אותם על דעתם ועל שומרי הסף שנרדמו בשמירה. הסכנה הגדולה לצערי רק נדחתה לשנה הבאה. תפילתנו שזכות עמל התורה של אברכי הכוללים שיזכו לסבסוד מעונות השנה הזו תעביר ממשלת זדון מן הארץ״.

סיעת ש"ס מסרה בתגובה: "ההחלטה המבורכת של בית המשפט העליון לבטל את גזירת המעונות בשנה הנוכחית, מהווה אות קלון לממשלה ועדות נוספת לאופן השרירותי והמתעמר של שר האוצר ליברמן כנגד נשות האברכים. הוכח כי ליברמן פעל מתוך שיקולי נקמה פוליטיים ולהיטות לפגוע בלומדי התורה, כאשר אפילו את זמן ההיערכות המינימלי לא ניתן להם".

"אנו מקווים כי פסיקה זו תסלול את הדרך לביטולה הסופי של הגזירה ולהסרת החרפה על מהלך שכולו עיוות הצדק והתעמרות קשה בנשים היוצאות לעבודה. סיעת ש"ס תמשיך להיאבק בכלים המשפטיים ובכל האמצעים כדי לטרפד את גזירות הממשלה, בתקווה שעד השנה הבאה היא תיפול".

חברת הכנסת אורית סטרוק בירכה את‏ נשות האברכים על הנצחון בבג"ץ: "עצוב שבסוף שופטי בג"ץ הם שמבטלים את גזרות ליברמן-לפיד, ולא מבטיחי ההבטחות מ"ימינה" שחיזרו בקלפיות אחרי קולות המשפחות הצדיקות האלה. נתפלל שעד סוף השנה האזרחית הממשלה המסוכנת הזו תושלך לפח האשפה של ההיסטוריה, יחד עם גזרותיה".