נשיא אוקראינה וולודומיר זלנסקי מעוניין לנאום בפני הכנסת בזום ולהציג את עמדת אוקראינה לגבי הפלישה הרוסית ישירות למחוקקים הישראלים. בכיר ישראלי אמר כי שגריר אוקראינה בישראל יבגן קורניצ'וק הגיש היום (רביעי) את הבקשה ליו"ר הכנסת מיקי לוי.

אלא שלא ברור אם הנאום יתקיים וכיצד. גורמים בכנסת אמרו כי השגריר האוקראיני הגיש את בקשתו ביום האחרון למושב הכנסת. לאור העובדה שהכנסת יוצאת לפגרה, יהיה צורך בכינוס מושב מיוחד ולזמן את הח"כים להגיע.

יו"ר הכנסת שלח מוקדם יותר תשובה לשגריר האוקראיני ולפיה לא ניתן לכנס את המליאה במיוחד לצורך הנאום וכי הוא מציע לקיים שיחת זום בין זלנסקי לבין הח"כים בימים הקרובים. מלשכת יו"ר הכנסת פנו בעניין למשרד החוץ כדי לבדוק אם יש רגישויות מדיניות. במשרד החוץ השיבו כי אין להם התנגדות לקיום נאום או שיחת זום של זלנסקי בכנסת.

האוקראינים התאכזבו מתשובת הכנסת כיוון שרצו לקיים אירוע בו זלנסקי נואם בזום על מסך גדול אל מול מליאת הכנסת. אתמול נשא זלנסקי נאום דומה בפרלמנט הבריטי ולפני כמה ימים נאם בצורה הזו בפני הפרלמנט האירופי. האוקראינים לא מעוניינים בשלב זה לקיים שיחת זום עם הח"כים בטענה שזה לא מכובד.

ח"כ אלי אבידר שיגר מכתב ליו"ר הכנסת מיקי לוי ובו ביקש לכנס את מליאת הכנסת או לחילופין את ועדת החוץ והביטחון גם במהלך הפגרה כדי לקיים שיחה עם נשיא אוקראינה זלנסקי. "התנהלות זו אינה הולמת בשום צורה", כתב אבידר.

אבידר ציין כי כמו חברי הפרלמנט הבריטי גם לח"כים בישראל צריכה להינתן האפשרות להביע תמיכה בלתי מסויגת בעם האוקראיני. "כל עיכוב של הנושא עד היציאה לפגרה, תציב אותנו בצד השלילי של ההיסטוריה ובניגוד לתמיכה הבלתי מסויגת של הציבור הישראלי בעם האוקראיני. אני מבקש לפעול בהקדם למימוש השיחה עוד היום", כתב אבידר.

לשכת יו"ר הכנסת פרסמה הבהרה: "בניגוד לפרסומים יושב-ראש הכנסת ח״כ מיקי לוי לא השיב בשלילה לפנייתו של שגריר אוקראינה בישראל לאפשר לנשיא זלנסקי לנאום מרחוק בפני חברי הכנסת. יושב-ראש הכנסת לוי כתב לכבוד השגריר קורניצ׳וק כי יהיה לכנסת הכבוד לאפשר לנשיא זלנסקי לנאום בפני חבריה. היות והכנסת יוצאת מחר לפגרה ומליאת הכנסת מתוכננת לעבור שיפוץ מיד עם הכניסה לפגרה, הזמין יושב-ראש הכנסת את הנשיא זלנסקי לנאום מרחוק בפני חברי הכנסת בשיחת וידאו רשמית. בסיום מכתבו השתתף יושב-ראש הכנסת בצער העם האוקראיני על האבדות בנפש, התפלל לסיום המלחמה והצהיר כי ישראל תמשיך לסייע כדי להקל על סבלו של העם האוקראיני".