שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד הגיב הבוקר (שישי) לסערה שחולל אתמול ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) בעקבות השתתפותו של יו"ר "יש עתיד" ביום הולדתו ה-70 של ח"כ משה גפני (יהדות התורה). 

בציוץ שהעלה אתמול ח"כ בוסו לטוויטר, ביקר את ח"כ גפני וכתב: "גפני היקר, לא יורים בנגמש! אין לנו מחנה אחר ממחנה הימין, ימי הולדת חוגגים עם שותפים מהימין בלבד!". 

הבוקר פרסם לפיד פוסט ארוך בדף הפייסבוק שלו, בו השיב לדבריו של ח"כ בוסו: "השבוע חגג ח"כ משה גפני בכנסת יומולדת 70. הלכתי להגיד לו מזל טוב. נכתבו על זה לא מעט פרשנויות, אבל החיים פשוטים בהרבה. שני אנשים עובדים באותו בניין, רבים לא מעט, אבל זוכרים שהאישי מתקיים במקביל לפוליטי. יש לי עם גפני ויכוחים פוליטיים רבים, אבל אני מעריך את חריפות שכלו והידע העצום שלו, וברור אני מאחל לו הרבה שנים של בריאות טובה ונחת מילדיו. יש משהו נקי ותמים ביומולדת. אוכלים עוגה, מדליקים נרות, אפשר לרגע להפסיק לריב". 

לפיד המשיך: "מיד אחרי שבירכתי אותו חבר הכנסת אוריאל בוסו מש"ס צייץ את המילים הבאות: 'לא יורים בנגמ"ש', ברצינות? לזה הגענו? אנחנו כבר לא חוגגים יחד ימי הולדת? הכנסנו את הפיצול והשסע גם לשם? אנחנו כבר לא מוכנים לנשוף ביחד על הנרות ולצעוק 'מזל טוב'? אי אפשר להגיד למישהו 'שתזכה לשנה הבאה', מפני שאם הוא לא מהמחנה שלנו אנחנו לא באמת רוצים שיזכה?". 

לפיד הפנה שאלה לבוסו: "אם אני אגיע עם מתנה ליומולדתו ה-49 של אוריאל בוסו, שיחול בספטמבר הקרוב, המאבטח לא יכניס אותי מפני שאני איש מרכז? שלא לדבר על הדברים הגדולים יותר". 

שר חוץ קבע: "אם אנחנו לא יכולים אפילו לעשות יחד ימי הולדת, אז ברור שאנחנו לא יכולים להתחתן עם מי שאינו 'שותפים מהימין', ולא לעשות איתם בר מצווה לילדים, ולא להזמין אותם לביתנו חלילה. יבוטל אפילו המושג החבוט אבל החביב של 'תבואו לעשות אצלנו שבת', מפני שאם שתי דקות של ברכה מכעיסות כל כך את ח"כ בוסו, תארו לכם איזה אסונות עלולים להיגרם מארוחת שבת שלמה בה נשב סביב שולחן עם מפה לבנה ונעשה יחד קידוש". "רבות דובר על הפיצול והשסע בעם ישראל, אבל הציוץ של בוסו זיעזע אותי", הוסיף לפיד, "אולי בגלל הקלות שבה הוא נכתב. מן קביעה של הברור מאליו. מבחינתו הוא פשוט הזכיר לנו את מה שכולם יודעים - שאנחנו אפילו כבר לא יכולים לשיר ביחד לאנשים מבוגרים שירים ילדותיים כמו "יומולדת חגיגה נחמדת". כי שם אנחנו נמצאים: שונאים, מופרדים, משני צידי הגדר, מוגדרים אך ורק בידי הפוליטיקה בגירסתה הגרועה והמשסעת ביותר". 

לפיד סיכם: "אז לא. אני לא מוכן לקבל את זה. עוד אפשר לעצור את זה. עוד אפשר להחזיר את העם הזה למקום שבו ביום ההולדת של אדם חוגגים יחד אנשי ימין, שמאל ומרכז. אם יש היום משימה אחת גדולה לפוליטיקה הישראלית, היא לגרום לאנשים לזכור שלא הכל פוליטיקה. אנחנו קודם כל חיים פה ביחד. בטוב וברע, במלחמות ובאסונות, בחגים ובימי הולדת. מזל טוב לרב גפני. עד 120".