שר החקלאות עודד פורר שנמצא בביקור רשמי באזרבייג׳ן, ערך היום (חמישי) סיור בפרוייקט הייחודי ״הכפר החכם״ שהוקם כ- 7 ק״מ בלבד מגבול איראן ובחן הטמעת טכנולוגיות ישראליות שנערכו בפיתוח הפרוייקט. ובכך, הפך לשר הישראלי הראשון שהגיע בסמוך לגבול האיראני. 

הביקור נערך לאחר מפגש שערך השר פורר עם נשיא אזרבייג’ן אילהאם אלייב. לאחר מכן מסר: "אני שמח על ההזדמנות שניתנה לבקר כאן בכפר החכם הסמוך לגבול עם איראן ולראות הרבה מאד יידע וטכנולוגיה ישראלית שבונה חיים. נפלא לראות כיצד החקלאות הישראלית פורצת גבולות ומהווה גאווה לאומית״.

שר החקלאות עודד פורר (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)שר החקלאות עודד פורר (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

זנגילן נמצאת בדרום שטחי נגורנו-קרבאך שהושבו לאזרבייג׳ן בתום המלחמה עם ארמניה בשנת 2020. יצוין כי אזרבייג׳ן הכריזה שתבנה מחדש את היישובים האזרים שנהרסו בשנות ה-90 כאשר הארמנים כבשו את השטח. בשל היחסים הקרובים בין אזרבייג׳ן לישראל, החליט הנשיא עלייב כי ישראל תהיה השותפה העיקרית של אזרבייג׳ן בפיתוח החקלאות באזרבייג׳ן בכלל ובנגורנו-קרבאך בפרט.

במסגרת זו, הכפר החכם הוא פרויקט הדגל של אזרבייג׳ן, ואזרחים אזרים אמורים לעבור לשם בשבועות הקרובים. חברות ישראליות מובילות את הפעילות החקלאות שבו, כולל הקמת רפתות עם טכנולוגיה ישראלית.

הביקור מתקיים לאחר חודשים של מתיחות רבה בין אזרבייג׳ן לאיראן, שבמסגרתה האשימה איראן את אזרבייג׳ן שהיא מארחת בסיסים צבאיים ומודיעיניים של ישראל. באוקטובר 2021 אף קיימה איראן תרגיל צבאי עצום על הגבול האזרבייגני, בהשתתפות 40 אלף חיילים, תוך איום אזרבייג׳ן כי עליה לגרש את ״הציונים״ מתוכה.