לאחר מכתב הפרישה מהקואליציה של ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי, ובצל הניסיונות בקואליציה לגרום לה לחזור בה מהחלטתה, סקר מיוחד של 103FM מגלה הבוקר (ראשון) שאם היינו הולכים כעת לבחירות - מרצ הייתה זו המשלמת את המחיר הפוליטי הכבד ביותר, והיא זו העלולה למצוא עצמה מתחת לאחוז החסימה. עם זאת, במבט על התמונה הכוללת, אין שינוי מכל מערכות הבחירות הקודמות, ואף אחד ממנהיגי המפלגות לא אוחז ברוב הדרוש להקמת קואליציה.

על פי ממצאי הסקר, שפורסמו בתוכנית 'שבע תשע' עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm, גוש נתניהו מגיע ל־60 מנדטים, כאשר לליכוד 36 מושבים, ולצידו הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר עם 9, ש"ס עם 8 ויהדות התורה עם 7 מנדטים.

תוצאות סקר 103FM (צילום: אבשלום ששוני,יונתן זינדל פלאש 90,תומר נויברג פלאש 90)תוצאות סקר 103FM (צילום: אבשלום ששוני,יונתן זינדל פלאש 90,תומר נויברג פלאש 90)

בצד השני של המפה הפוליטית, מוביל את גוש מתנגדי נתניהו יאיר לפיד עם 18 מנדטים (נתון נמוך בהשוואה לסקרים קודמים), ואחריו העבודה וכחול לבן עם 8 מנדטים כל אחת, ימינה עם 6, ישראל ביתנו עם 5, ותקווה חדשה ורע"ם עם 4 מנדטים כל אחת. סך כל המפלגות האלה, המרכיבות את הקואליציה כיום, עומד על 53 מנדטים. הרשימה המשותפת, שלא משתייכת לאף אחד מהגושים, זוכה בסקר ל־7 מנדטים.

הביקורת על המהלך של ח"כ זועבי פוגעת פגיעה אנושה במעמדה של מפלגת מרצ, שכאמור, לא עוברת בסקר שלנו את אחוז החסימה, ועלולה למצוא עצמה מחוץ לכנסת הבאה. לרשימה 2.5 אחוזי תמיכה בלבד.

בן גביר וסמוטריץ': ביחד - 9 מנדטים; לחוד - 10

בחודשים האחרונים זוכה, כך נראה, ח"כ איתמר בן גביר לתמיכה גוברת בקרב הציבור - בין השאר בשל עמדותיו הניציות אל מול גל הטרור הנוכחי. בסקר 103fm בדקנו גם תרחיש שבו בן גביר רץ בבחירות הבאות עם רשימתו, עוצמה יהודית, באופן עצמאי ונפרד מהציונות הדתית של סמוטריץ' - ועל פי התוצאות נראה כי פיצול כזה שווה לשניים מנדט נוסף.

כך, למעשה, כל אחת מהרשימות זוכה ל־5 מושבים בכנסת הבאה, ובסך הכול - 10 מנדטים לחוד, במקום 9 בריצה משותפת. עם זאת, המנדט הנוסף לא עומד לזכות גוש הימין, שנותר על 60 מנדטים: הליכוד זוכה בתרחיש זה ל־35 מושבים (במקום 36), ויהדות התורה ל־6 (במקום 7). מנגד, יש עתיד מקבלת 19 מנדטים (במקום 18).

בשלב זה, אם כך, עדיין לא ברור האם (או מתי) תתרגש עלינו מערכת בחירות נוספת. מה שאפשר להסיק, נכון לרגע זה, הוא שגם היא לא צפויה להביא הכרעה ויציבות - מצרכים כל כך חסרים - למערכת הפוליטית שלנו.

את הסקר ערך עבור 103fm מנחם לזר, מנהל פאנלס פוליטיקס. הוא נערך אמש (ש') בהשתתפות 508 חברים בפאנל המשיבים של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל מגיל 18 ומעלה - יהודים וערבים כאחד. טעות הדגימה המרבית בסקר זה היא 4.4%.
 
עריכה: יניב מורוזובסקי/103fm