בדרך להידרדרות נוספת ביחסים עם רוסיה? סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב נפגש היום (רביעי) עם שגריר ישראל במוסקבה אלכס בן צבאי. שר החוץ הרוסי הביע בפני השגריר מחאה על תקיפת שדה התעופה של דמשק לפני כשבוע, המיוחסת לחיל האוויר הישראלי.

בוגדנוב אמר לשגריר הישראלי כי התקיפה גרמה נזק לתנועה אווירית אזרחית בינלאומית וגם עיכבה מסירת אספקה ​​הומניטרית למיליוני סורים, שבוצעה על ידי שירות התעופה של האו"ם והופרעה.

עוד אמר בוגדנוב לשגריר כי ההצדקה שהתקבלה מהצד הישראלי לתקיפה בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק נראית לא משכנעת וכי מוסקבה ממתינה להבהרות נוספות, בין היתר במסגרת המנגנון הרוסי-ישראלי הקיים למניעת תקריות מסוכנות במרחב הסורי.

סגן שר החוץ הרוסי הוסיף כי רוסיה מתנגדת להפיכת סוריה לזירה של עימות מזוין של מדינות שלישיות ומתעקשת בתוקף על כיבוד ללא תנאי לשלמות הטריטוריאלית ולריבונותה של המדינה הסורית.

כזכור, מוקדם יותר היום הגיע גינוי נוסף מצד רוסיה, מפיו של אלכסנדר לברנטייב, הנציג הרוסי לשיחות השלום הסוריות, שאמר כי "התקיפות הישראליות בסוריה הן דבר לא מקובל". הוא הזכיר את התקיפה המיוחסת לישראל, במסגרתה נפגע שדה התעופה האזרחי בדמשק, ומסלול ההמראה שלו ניזוק - בצורה שהוציאה אותו מכלל שימוש. המשמעות של הנזק היא שטיסות בינלאומיות לא יכולות להמריא או לנחות מסוריה.

עוד קודם לכן פורסמה הודעה רוסית שגינתה את התקיפה: "אנו נאלצים להדגיש כי ההפגזה הישראלית המתמשכת על שטח הסורי, תוך הפרה של הנורמות הבסיסיות של המשפט הבינלאומי, אינה מתקבלת על הדעת. אנו מגנים בחריפות את המתקפה הפרובוקטיבית של ישראל על תשתית אזרחית סורית קריטית. פעולות בלתי אחראיות כאלה יוצרות סיכונים חמורים לתעבורה אווירית בינלאומית ומעמידות את חייהם של חפים מפשע בסכנה ממשית. אנו דורשים מהצד הישראלי להפסיק את הנוהג המרושע הזה"