על רקע המשא ומתן בין ישראל ללבנון על תיחום הגבולות הימיים, לשכתו של שר הביטחון, בני גנץ, פנתה הערב (שבת) ללשכתו של יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, בהזמנה לתדרוך ביטחוני על ההסכם המתהווה על המים הכלכליים. בתדרוך ינכחו גורמי ביטחון רלוונטיים לנושא.

אולם, בליכוד הגיבו לפניית גנץ ומסרו: "לפי החוק, התדרוך בביטחוני מתקיים אך ורק בין ראש האופוזיציה לראש הממשלה ולפיד שנכנע לחיזבאללה טרם מצא לנכון להזמין את נתניהו לתדרוך בנושא".

אמש, ערך שר הביטחון שיחה עם ראשי רשויות בקו העימות בצפון, ברקע הפיצוץ במגעים מול לבנון על הגבול הימי. בשיחה שר הביטחון גנץ עדכן את ראשי הרשויות אודות ההתפתחויות וכן בהיערכות ובפעולות מערכת הביטחון. שר הביטחון הדגיש כי בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לעורף, ובמידה ויהיו הן יועברו בצורה סדורה. שר הביטחון איחל לכלל המשתתפים חג שמח ושקט.

ספינת קידוח במאגר הגז כריש (צילום: רויטרס)
ספינת קידוח במאגר הגז כריש (צילום: רויטרס)

בשיחה השתתפו גם סגן שר הביטחון אלון שוסטר, ראש רח״ל במשרד הביטחון תא״ל במיל׳ יורם לרדו, מפקד מחוז צפון בפיקוד העורף אל״מ בצלאל שנייד ומפקד מרכז העורף בפיקוד צפון תא״ל במיל׳ אלון פרידמן, זאת ברקע המו״מ מול לבנון על הגבול הימי.

כזכור, אמש כונס הקבינט המדיני-ביטחוני בסיומו הסמיכו השרים את ראש הממשלה יאיר לפיד לקבל החלטות בתרחיש של הסלמה בגבול הצפון בלי צורך לכנס פעם נוספת את הקבינט - כך אמרו בכירים ישראלים שהשתתפו בישיבה. השרים הסמיכו גם את שר הביטחון בני גנץ ואת ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט לקבל החלטות בתרחיש זה.

מוקדם יותר, גנץ ערך הערכת המצב יחד עם הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, מנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף המבצעים. במסגרת ההערכת המצב, הנחה שר הביטחון את צה"ל להיערך לתרחיש של הסלמה בצפון, הן במאמצי ההתקפה והן במאמצי ההגנה, נוכח ההתפתחויות במשא ומתן על הגבול הימי.