הממשלה אישרה היום (ראשון) את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הרווחה, הבריאות והחינוך לטובת תוספת תקציב עבור הקמת המשמר הלאומי. לאחר מכן אישרה הממשלה את הקמת המשמר הלאומי. הוועדה הממונה תציע האם המשמר הלאומי יהיה כפוף למפכ"ל או לגוף אחר, והיא תשמע את המפכ"ל ואת כל גורמי המקצוע. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מסר בתגובה: "בשורה חשובה לתושבי ישראל, צעד חשוב לביטחון האישי". 

המפכ"ל נגד בן גביר: "המשמר הלאומי עלול לפגוע בביטחון האזרחים"

בהודעה מטעם לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי הוחלט שסמכויותיו והכפיפות של המשמר הלאומי ידונו בוועדה מקצועית של כל גורמי הביטחון במדינת ישראל, המל"ל ומשרדי הממשלה הרלוונטיים, וכי הוועדה תגיש את המלצותיה תוך 90 יום לממשלה. 

עוד הוחלט, כי המשמר הלאומי יטפל במצבי חירום לאומיים, לדוגמת הפרעות במהלך מבצע "שומר החומות" וכי הוועדה הממונה תציע אם המשמר הלאומי יהיה כפוף למפכ"ל או לגוף אחר, והיא תשמע את המפכ"ל ואת כל גורמי המקצוע.

ממקורבי בן גביר נמסר כי ישנן שתי אפשרויות להקמת המשמר הלאומי. הראשונה - הקמת יחידה כמו שב"ס תחת המשרד לביטחון לאומי, כאשר במקרה זה ימונה מפקד המשמר ותועבר חקיקה בכנסת. המשמעות: דיונים והצבעות בכנסת. האופציה השניה היא שהמשטרה תקים את המשמר הלאומי ואז לא יצטרכו לבצע הליך חקיקה כלשהו.

מקורבי בן גביר אמרו כי "השר עדיין פתוח לשיתוף פעולה מצד המפכ"ל ועדיין מסכים שהמשטרה תקים את המשמר הלאומי. הבעיה היא שבשנתיים האחרונות המשטרה לא באמת השקיעה בהקמת יחידות המתנדבים, אחרי שממשלת בנט החליטה על כך. אחרי ההחלטה, המשטרה  גייסה  36 אנשי מטה וכמה מאות מתנדבים, זה לגמרי לא מספיק. כאשר בן גביר נכנס למשרד לביטחון לאומי, הוא הציע להרחיב את היחידות ולגייס אלפי מתנדבים, אך הדבר לא קרה. מאז עברו שלושה חודשים ובן  גביר החליט להקים משמר לאומי, ועדיין, העדיפות מבחינתו היא להקים את המשמר בתוך המשטרה. הוא עדיין יוכן שהמפכ"ל ינהל את המשמר הלאומי".

במהלך הדיון בישיבת הממשלה עלו שמות כמו תת אלוף במיל' גל הירש וניצב בדימוס אורי בר לב, ואם יוחלט ללכת בדרך הזאת - בטח יעלו שמות נוספים ותתקבל החלטה למנות את המועמד המתאים.

זאת ועוד, בזמנו הירש העלה הצעה מסודרת להקמת המשמר הלאומי ואז פנה נתניהו לבן גביר ושאל אם הירש אכן גיבש הצעה ומה דעתו על מועמדותו.

הירש כתב היום בטוויטר בתגובה כי "איש לא שוחח עמי על כך וזה לא רלוונטי!".

הקיצוץ הרוחבי אושר

במסגרת אישור הקיצוץ הרוחבי במשרדי הרווחה, הבריאות והחינוך יקבל המשרד תוספת של מיליארד שקלים לתקציב הביטחון הלאומי ויעלה שכרם של 3,000 שוטרים.

בטרם אושר הקיצוץ הביעו חלק מהשרים תרעומת על הצעד, ואילו בן גביר הסביר את הצורך בתוספות למשטרה. בסביבת השר הדגישו כי מדובר בחלק מתשעת מיליארד השקלים שהובטחו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון כי "הנושא אינו חדש", והוסיף כי גם ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט "העביר החלטה בנושא המשמר הלאומי".

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בתגובה לאישור: "הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי בכל המשרדים כדי לממן את המיליציה הפרטית של בן גביר. יקצצו בבריאות, יקצצו בחינוך, יקצצו ברווחה, יקצצו בתחבורה הציבורית, יקצצו בתקציב הביטחון, הכל בשביל לממן צבא פרטי של ביריונים לליצן הטיקטוק והפיתות. סדר העדיפויות של הממשלה הזו הזוי ובזוי. היא קיימת כבר שלושה חודשים והדבר היחיד שמעסיק אותה זה לדרוס את הדמוקרטיה ולקדם פנטזיות קיצוניות של אנשים הזויים".

יאיר לפיד (צילום: אבשלום ששוני)
יאיר לפיד (צילום: אבשלום ששוני)

יו"ר איגוד העו"סים ענבל חרמוני מסרה כי "תכנית הקיצוץ הרוחבי שמובילה הממשלה תביא לפיצוץ בשירותים החברתיים הקורסים. פגיעה בלמעלה ממיליון בני אדם המקבלים שירותי רווחה, סגירת מסגרות רווחה שמהוות מענה אחרון לילדים ונוער בסיכון, קריסת מסגרות חירום לנשים נפגעות אלימות, סגירת מועדונים חברתיים ובתים חמים לקשישים עניים. פגיעה בעשרות אלפי משפחות שהתדרדרו לעוני. מערכת הרווחה בישראל מוכה, חבולה ומיובשת. וגם את המעט שנותר בה, בכדי להישאר עם הראש מעל המים ולהעניק שירות לכל מי שזקוקים לכך, רוצים כעת לקצץ. אל תרימו יד על הרווחה. אנחנו דורשות 0% קיצוץ!".

דדי עטאס, מנכ"ל אלו"ט, התייחס גם הוא לאישור הקיצוץ ואמר כי "בדיוק ביום המודעות הבינלאומי לאוטיזם שחל היום, מתקבלת החלטה על קיצוץ רוחבי חדש במשרדי הממשלה, כאשר בין המשרדים שיספגו את הקיצוץ העמוק ביותר הם משרדי הרווחה והבריאות. הילדים והבוגרים על רצף האוטיזם זקוקים בצורה קריטית לתקציבים הללו, כפי שעולה מדוח האוטיזם שאלו"ט מפרסמת את ממצאיו היום. צר לנו שדווקא הזקוקים ביותר הם הראשונים להיפגע".

בנוסף, חבר הכנסת דודי אמסלם היה אמור לקבל את הסמכויות שלו כשר. החלק הנכבד בסיכום היה רשות החברות שהייתה אמורה לעבור לאמסלם מידיו של שר האוצר. ההצבעה תיערך אחרי החגים. 

בד בבד, בסמוך לישיבת הממשלה האחרונה לתקופת כנס החורף של הכנסת קיימו פעילות תנועת מחאת הנשים נגד הרפורמה במערכת המשפט, "בונות אלטרנטיבה" הפגנה במחאה על הקיצוץ במשרדי הממשלה עליו החליטה הממשלה כדי לממן את המשמר הלאומי שדורש שר הבט"ל בן גביר.

הפגנת הנשים (צילום: אריאן ליטמן)
הפגנת הנשים (צילום: אריאן ליטמן)

פעילות התנועה הופיעו להפגנה אזוקות עם "דם על הידיים" וצעקו "דם נשים אינו הפקר" במחאה גם על הפלת חוק האיזוק האלקטרוני בכנסת בזמן שתשע נשים כבר נרצחו בישראל על רקע מגדרי בתוך שלושה חודשים בלבד. "זאת ממשלה שלוקחת תקציבים ממשרדי הרווחה והחינוך לטובת מליציות חמושות לבן גביר על חשבון שמירה והגנה על 51% מהאוכלוסייה בישראל", אמרו המפגינות.

הפגנת הנשים (צילום: אריאן ליטמן)
הפגנת הנשים (צילום: אריאן ליטמן)