חפץ מצרי בן 5,000 שנה, שאבד לאוניברסיטת אברדין שבסקוטלנד לפני כ־80 שנה, נמצא במקרה לאחרונה. הפריט, שנחשב לאחד האוצרות הגדולים ביותר בתחום חקר תולדות מצרים, אותר בתוך בארגז סיגרים על ידי עובדת מהאוניברסיטה, בעת שנערכה סקירת פריטים השוכנים במדפי ארכיון אסיה.

החפץ המצרי שנאבד, אותר בתוך קופסת סיגרים (צילום: אוניברסיטת אברדין)החפץ המצרי שנאבד, אותר בתוך קופסת סיגרים (צילום: אוניברסיטת אברדין)

החפץ העשוי מעץ ארז, היה חלק ממוט או קרש, ששימש ככל הנראה בבניית הפירמידות. הוא נחשף במקור על ידי המהנדס הבריטי וויינמן דיקסון, בשנת 1872, לצד שני פריטים נוספים בתוך הפירמידה הגדולה של גיזה - העתיקה שבשבעת פלאי תבל. שני הפריטים האחרים, וו בצורת נחושת וכדור אבן, שמטרתם עדיין לא ידועה, נמצאים כעת במוזיאון הבריטי, בעוד ששבר העץ אבד לאחר שנתרם לאוניברסיטה לפני 74 שנים. רק לאחרונה נמצאו עקבותיו.

"ברגע שבדקתי את המספרים ברשומות במצרים, ידעתי מיד מה זה, ושהוא למעשה הוסתר מהעין במאגר הלא נכון", סיפרה אבאר אלדני, הארכיאולוגית המצרית שמצאה את הפריט בקופסת הסיגרים. "עבדתי על חפירות במצרים, אבל לא תיארתי לעצמי שדווקא כאן, בצפון־מזרח סקוטלנד, אמצא דבר כל כך חשוב למורשת המדינה שלי.