אהבה חתולית: יום החתול הבינלאומי שמצוין היום (ראשון) ברחבי העולם, מהווה הזדמנות להוקיר את חיית המחמד האהובה, המתכרבלת והפרוותית מכולן שאוהבת אותנו כל השנה.

אורלי זכאי, מומחית להתנהגות חתולים של חברת ביופט, דואגת שנדע איך החתול שלנו מראה לנו שהוא אוהב אותנו חזרה. חלק מהדרכים של החתול שלכם להראות אהבה, הן עדינות וכמעט שקשה לשים לב אליהן, אם לא מכירים את הסימנים בשפת הגוף של החתול. אז הנה מספר דרכים שבהן חתולים מראים אהבה וכל מי שמגדל חתול צריך להכיר.

1. מקבלים אותך בדלת

אם החתול שלך רץ לדלת כשהוא שומע את הרכב שלך חונה או שנכנסת הביתה? סיכוי סביר שהוא שמח ומביע את החיבה שלו אלייך.

2.  מצמוץ

כשחתול ממצמץ אליך הוא בעצם אומר שהוא סומך עליך, הוא מרשה לעצמו להיות פגיע לרגע לידך. חשוב לזכור שאנחנו מגדלים בבית ציד, הם רוב הזמן בשליטה על מה שקורה בסביבה שלהם, והם לא יכולים להרשות לעצמם להיפגע. לכן כשאנחנו רואים את החתול ממצמץ בעיניים מולנו, אנחנו צריכים להרגיש מאוד טוב, כי הוא אומר שהוא אוהב וסומך עלינו.

חתול, אילוסטרציה (צילום: ingimage ASAP)חתול, אילוסטרציה (צילום: ingimage ASAP)

3. חיכוך

אחת הדרכים שהחתול אומר שלום למי שהוא אוהב, היא על ידי הצמדה וחיכוך הלחיים לפנים. לחתולים יש בלוטות ריח בלחיים שמייצרות פרומונים. בזמן שהם מראים לך אהבה על ידי שפשוף הלחיים בלחיים שלך, הם גם מסמנים את הריח שלהם עליך וכך הם מרגישים בטוחים ונינוחים יותר בסביבת המחיה שלהם.

4. ליקוק

לפעמים חתולים יראו אהבה גם על ידי ליקוק בני המשפחה, ולא רק את החתול האחר בבית. ככה החתול מראה שהוא מחובר אליך ואוהב אותך. תוך כדי הליקוק, הם עושים את אותו טריק כמו בחיכוך, ומשאירים את הריח שלהם על בני המשפחה, כי ככה יותר קל לזהות את מי שנמצא בטריטוריה ואפשר לסמוך עליו.

5. זנב

הזנב של החתול הוא עולם שלם של רגשות. כל תנוחה וזווית של הזנב, מביעה רגש מסוים. החל מפחד ותוקפנות ועד חיבה וקרבה. איך נדע שהחתול מחבב אותנו? אם נראה את הזנב שלו מורם למעלה לגמרי (ולפעמים אפילו קצה הזנב מעוקל), נדע שהוא אוהב אותנו והיה שמח לאינטראקציה כמו משחק משותף. אם התנוחה הזו מגיעה גם עם הפניית הישבן אליכם, זו אפילו חיבה עמוקה יותר, כיון שהוא מרשה לעצמו להפנות אלינו גב. המשמעות היא שהוא סומך עלינו מספיק כדי לשחרר שליטה.

חתול (צילום: רויטרס)חתול (צילום: רויטרס)

6. גרגור

חתולים מגרגרים מכל מיני סיבות, כמו למשל, בזמן כאב או כשאמא חתולה מסמנת לגורים איפה היא נמצאת. אבל יש גם גרגור אחד ששמור במיוחד להביע אהבה כלפי מי שחי איתו בבית. אם החתול שלך מגרגר וגם חושף את הבטן שלו לידך בזמן שהוא מגרגר, הוא לגמרי בוטח ואוהב אותך. תחושת בטחון אצל חתול חשובה מאוד, כך שאם הוא נשכב לידכם בבטן חשופה, זה אוהב שגם הוא מרגיש אהוב ובטוח לידכם.

7. יללות

חתולים לא מייללים כמעט בכלל זה לזה, אלא במצבים כמו מריבות או לפני זיווג. חתולים שחיים איתנו בבית, למדו ליילל כדי שאנחנו נבין אותם טוב יותר. אם החתול מיילל אליך מדי פעם, כדאי לדעת שהוא מרגיש מספיק בטוח לבקש דווקא ממך משהו ולא ממישהו אחר בבית, כי הוא מרגיש שאיתך הוא יכול "לדבר" וממך הוא יקבל עזרה.

אוהבים חתולים?

יום החתול הבינלאומי זה רק תירוץ לאמץ אחד: עמותת SOS חיות בשיתוף ביופט מקיימות הפנינג אימוץ לכל המשפחה בשלושה אירועים ברחבי הארץ, במסגרתם יוצעו לאימוץ חתולי רחוב מתוקים שמחפשים בית חם. ימי האימוץ יתקיימו ביום שישי 6.8.210 ב-SOS תל-אביב בשעות 10:00-14:00, ביום שבת 7.8.21 בשעות 10:00-14:00 וביום ראשון 8.8.21 בדיזנגוף סנטר בתל-אביב, בקומה מינוס 1, בשעות 16:00-19:00.