מה הדבר הנכון לעשות אם נתקלתם בפומה בשטח פתוח? מסתבר שלא לברוח. שירות הפארקים הלאומיים בארצות הברית ממליץ למטיילים לשאוג לעבר האיום המתקרב - מה שכנראה הציל לאחרונה גבר שמצא את עצמו בסיטואציה של חיים ומוות מול פומת הרים עצבנית. צפו בתיעוד המפגש בין הפומה למטייל: 

View this post on Instagram

A post shared by ViralHog (@viralhog)

בסרטון קצר שצולם ב-8 בינואר בלוס אנג'לס ופורסם ברשת ע"י מטייל אנונימי, נראה הבחור צועד בהרים לכיוון אגם גדול, כשלפתע הוא מסתובב לאחור ומבחין בפומה שנמצאת במרחק של שלושה מטרים בלבד ממנו. פרוותה של הפומה העניקה לה הסוואה טובה עם הסבך החום והנוף החולי, אך המטייל למזלו היה עירני מספיק כדי להבחין בה בזמן.

בסרטון נראה המטייל צורח באימה כשהוא מבחין בחיה ונסוג לאחור בריצה. הפומה מגיחה מהסבך ודוהרת לעברו. לאחר שניות קצרות של ריצה, המטייל מסתובב, שואג בקול רם פעמיים לעבר הפומה ומצליח להפחיד אותה. מהר מאוד היא חוזרת אל הסבך ונעלמת מהעין. הפומה שרדפה אחר המטייל היא ככל הנראה גור הקטן מפומת ההרים הבוגרת שיכולה להגיע לגובה של עד 90 ס"מ ולמהירות של 80 קמ"ש.

המטייל שיתף את הסרטון ברשת וכתב: "פומה ארבה לי. רצתי והפחדתי אותה משם בשאגה ברגע האחרון". הסרטון צבר יותר ממאות אלפי צפיות ומאות תגובות של צופים נחרדים. רבים שיבחו את מעשיו, כשאחד כתב: "זה למעשה בדיוק מה שהיית צריך לעשות. לצעוק באופן הכי מאיים שאפשר. אם תרוצו, אתם רק יוצרים עבורם מרדף קל". אחר הוסיף: "יש לך מזל, חבר. אם לא היית מסתובב כשהסתובבת הוא כבר היה על הצוואר שלך. תגובה יפה". אחר כתב: "זה חתול צעיר. זכר בוגר היה הורג אותו. זה רק חתול צעיר וחסר ניסיון".

פומת ההרים (שנקראת גם "אריה אמריקאי", "אריה הרים", "קוגר" ועוד), היא ילידת אמריקה ונמצאת במגע עם בני אדם יותר ויותר בשנים האחרונות עם עליית אוכלוסייתן וחדירתנו לטריטוריה שלהן. בשנת 1920, ההערכה היתה שקיימות רק 600 פומות הרים. בשנת 1990 פומת ההרים הפכה ל"יונק מוגן במיוחד", כלומר זה בלתי חוקי להרוג או לפצוע אותן. כעת, על פי ההערכות חיים במדינה בין 4,000 ל-6,000 פומות. בקליפורניה בין 1986 להיום נרשמו 12 מקרי תקיפות של פומות על בני אדם, שגבו את חייהם של שלושה בני אדם.

פומות עלולות לתקוף בני אדם אם הן מרגישות שנדחקו לפינה, או אם אדם בעת היתקלות מחליט לברח וממריץ בכך את האינסטינקט שלהם לרדוף אחריו. יצירת קשר עין עם החיה, השמעת רעש חזק או החזרת מלחמה יכולים לעתים קרובות להפחיד אותן.