צוות רפואי ייחודי עשה היסטוריה: תאומים סיאמיים שהיו מחוברים בראשם, הופרדו אחרי שעברו ניתוח ראשון מסוגו. ברנרדו וארתור לימה, שניהם בני שלוש מברזיל, נולדו עם מוח אחד. ההליך ארך 27 שעות והתנהל תוך שיתוף פעולה של יותר מ-100 אנשי צוות.

ארגון הצדקה Gemini Untwined שמימן את התהליך המורכב, טען כי מומחים מלונדון וריו דה ז'נרו התאמנו על הפרוצדורה במשך חודשים. עוד נמסר כי הניתוח היה מסובך מאוד כיוון שמוחם של שני הילדים היה מחובר.

***תמונות קשות לצפייה**

ד"ר נור אול אווס ג'ילאני, כירורג ילדים מבריטניה, סיפר שמומחים התאמנו ביחד לקראת הניתוח בחלל וירטואלי בעזרת משקפי VR (מציאות מדומה). "זה היה כמו משהו מסרט מדע בדיוני", סיפר. "זה מאוד שימושי לראות את כל האנטומיה של המטופלים ולהתאמן על הניתוח, מבלי לסכן את שלומם של הילדים. במובנים מסוימים, מדובר באחד הניתוחים הקשים ביותר של זמננו ולכן, העובדה שהתאמנו עליו במציאות מדומה היא בגדר לשים אדם על מאדים".

בארגון ציינו שד"ר ג'ילאני סיים את הניתוח מותש לחלוטין, אחרי שלקח רק ארבע הפסקות באורך של 15 דקות בשביל לאכול ולשתות. מעבר לזה, הם ציינו שזו פעם ראשונה שמכניסים את הילדים לחדר הניתוח בגלל שמודלים קודמים הובילו להחמרה במצבם הרפואי בגלל רקמות צלקת בראש שלהם.

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>> 

"הניתוח היה קשה, אבל בני המשפחה היו בעננים כשהוא נגמר", הוסיף מנתח הילדים. "היו הרבה דמעות וחיבוקים, וזה היה מרגש מאוד שהצלחנו לעזור להם לאורך הדרך". ד"ר ג'ילאני סיפר שבתום הניתוח נרשמה עליה בקצב הלב ולחץ הדם של הילדים, אך המדדים שלהם בסופו של דבר התייצבו אחרי שהפגישו ביניהם לראשונה אחרי 4 ימים.

ד"ר ג'ילאני עבד כבר בעבר עם ארגון Gemini Untwined והפריד תאומים במדינות פקיסטן, סודאן, טורקיה ואפילו בישראל. ברנרדו וארתור מוגדרים כיום בתור התאומים הסיאמיים המבוגרים ביותר שהופרדו בניתוח, אחרי שנולדו עם ראש מחובר.