הטקטיקה האוקראינית החדשה נגד רוסיה: אוקראינה טיפחה רשת של סוכנים חשאים ואוהדים בתוך רוסיה הפועלים לביצוע פעולות חבלה נגד מטרות רוסיות והחלה לספק להם מל"טים לביצוע התקפות, כך אמרו ל-CNN מספר אנשים שמכירים את המודיעין האמריקאי בנושא.

הסרטון שמעורר חשש ברוסיה: האם אוקראינה פתחה ב"מתקפת הנגד"?
אוקראינה שוב תקפה ברוסיה: גורמים במוסקבה - "המלחמה עוברת לשטחנו"

פקידים אמריקאים מאמינים שהסוכנים הפרו-אוקראינים הללו בתוך רוסיה ביצעו מתקפת מזל"ט על הקרמלין בתחילת מאי על ידי שיגור מל"טים מתוך רוסיה במקום הטסתם מאוקראינה למוסקבה.

לא ברור אם תקיפות מל"טים אחרות שבוצעו בימים האחרונים - כולל אחת שמטרתה שכונת מגורים ליד מוסקבה ותקיפה נוספת על בתי זיקוק לנפט בדרום רוסיה - שוגרו גם הם מתוך רוסיה או בוצעו על ידי רשת זו של פעילים פרו-אוקראינים.

פקידים אמריקאים מאמינים כי אוקראינה פיתחה "תאי חבלה" בתוך רוסיה, המורכבים מתערובת של אוהדים פרו-אוקראינים ופעילים מאומנים היטב בסוג זה של לוחמה. על פי ההערכות, אוקראינה סיפקה להם מל"טים מתוצרת אוקראינה, ושני פקידים אמריקאים אמרו ל-CNN שאין ראיות לכך שאף אחת מתקיפות המל"טים בוצעה באמצעות מל"טים שסופקו על ידי ארה"ב.

גורמים רשמיים לא יכלו לומר באופן סופי כיצד הצליחה אוקראינה להעביר את המל"טים אל מאחורי קווי האויב, אך שניים מהמקורות אמרו ל-CNN כי היא הקימה נתיבי הברחה מתורגלים היטב שיכולים לשמש לשליחת מל"טים או רכיבי מל"טים לרוסיה.

פקיד מודיעין אירופי ציין כי הגבול הרוסי-אוקראיני הוא עצום וקשה מאוד לשלוט בו, מה שהופך אותו בשל להברחה - דבר שהפקיד אמר שהאוקראינים עשו במשך החלק הטוב יותר של העשור שבו הם נמצאים במלחמה עם כוחות רוסים. "צריך גם לקחת בחשבון שזהו אזור פריפריאלי של רוסיה", אמר הפקיד. "הישרדות היא הבעיה של כולם, אז מזומן עושה פלאים".

לא ברור מי בדיוק מפעיל את הסוכנים, אמרו המקורות ל-CNN, אך גורמים אמריקאים מאמינים שגורמים בקהילת המודיעין של אוקראינה מעורבים. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי קבע פרמטרים כלליים למה ששירותי המודיעין והביטחון שלו רשאים לעשות, אמרו שניים מהמקורות, אך לא כל פעולה מחייבת את החתמתו.

דובר ראש שירות הביטחון האוקראיני מסר בתגובה ל-CNN כי הפיצוצים המסתוריים ותקיפות המל"טים בתוך רוסיה יימשכו. "אנחנו נגיב על מקרים של 'כותנה' רק לאחר הניצחון שלנו", אמר. "ה'כותנה' בוערת, בוערת ותמשיך לבעור".

"כותנה" היא מילת סלנג שבה משתמשים האוקראינים במשמעות לפיצוצים, בדרך כלל ברוסיה או בשטחי הכיבוש הרוסי באוקראינה. מקורו עוד בשבועות הראשונים של המלחמה ונובע מכך שהמילה הרוסית ל"פופ" דומה מאוד למילה האוקראינית לכותנה.

במהלך השנה האחרונה נרשמה שורת שריפות ופיצוצים מסתוריים בתוך רוסיה, מכוונות למחסני נפט ודלק, מסילות ברזל, משרדי גיוס צבאיים, מחסנים וצינורות. אבל גורמים רשמיים שמו לב לעלייה בהתקפות הללו על אדמת רוסיה בשבועות האחרונים, החל מהתקפה על בניין הקרמלין.

נראה כי מדובר ב"שיא של חודשים של מאמץ" של האוקראינים להקים את התשתית לחבלה כזו, אמר אחד המקורות המכירים את המודיעין. "יש כבר חודשים דחיפה די עקבית של חלק באוקראינה להיות אגרסיבי יותר", אמר. "בהחלט הייתה נכונות ברמות הבכירות לכך, האתגר תמיד היה היכולת שלהם לעשות את זה".

כזכור, בדליפת הענק של הפנטגון נחשף כי ה-CIA דחק בראש המודיעין הצבאי של אוקראינה "לדחות" את ההתקפות על רוסיה, בקשה לה הסכים לכאורה - אך בודאנוב, שהציע בעקביות כמה מהתוכניות החצופות ביותר למבצעים נגד רוסיה ומעריך מעשים סמליים, ככל הנראה לא נענה לה במלואה שכן מל"טים זוהו ליד מוסקבה ימים ספורים לאחר יום השנה למלחמה.

דו"ח מודיעיני אמריקאי נוסף שהודלף שהגיע לידי CNN העלה כי זלנסקי הציע בסוף פברואר "לפגוע במקומות פריסה רוסית במחוז רוסטוב ברוסיה" באמצעות מל"טים, מכיוון שלאוקראינה אין כלי נשק ארוכי טווח המסוגלים להגיע כל כך רחוק.

לא ברור אם התוכנית הזו התקדמה, אבל מתקני הנפט במחוז רוסטוב עלו באש לאחר שנפגעו על ידי מל"טים חשודים מספר פעמים במהלך השנה האחרונה - התקפות שרוסיה חוקרת כעת והאשימה את "פעולות פליליות של ההרכבים החמושים של אוקראינה".

"כל מה שאגיב עליו הוא שהרגנו רוסים", אמר בודאנוב בחודש שעבר כשנשאל על פיגוע הדריסה שהרג בתו של דמות פוליטית רוסית בולטת בפרברי מוסקבה בשנה שעברה. קהילת המודיעין האמריקאית העריכה שהמבצע הזה אושר על ידי גורמים בממשלת אוקראינה. "אנחנו נמשיך להרוג רוסים בכל מקום על פני העולם הזה עד לניצחון המוחלט של אוקראינה", הוסיף בודאנוב.

בפומבי, בכירים בארה"ב גינו את התקיפות ברוסיה, והזהירו מפני הפוטנציאל להסלמה של המלחמה. אך בשיחה פרטית עם CNN, ארה"ב ומערב אמרו כי הם מאמינים שהתקיפות חוצות הגבולות הן אסטרטגיה צבאית חכמה שעלולה להסיט משאבים של פקידים רוסים להגנה על הטריטוריה שלה, בעוד אוקראינה מתכוננת למתקפה נגדית גדולה.

ביום שלישי אמר שר החוץ של בריטניה כי לאוקראינה יש "הזכות להקרין כוח מעבר לגבולותיה כדי לערער את יכולתה של רוסיה להקרין כוח לתוך אוקראינה עצמה. מטרות צבאיות לגיטימיות מעבר לגבולותיה שלה מוכרות בינלאומית כחלק מההגנה העצמית של אומה... עלינו להכיר בכך".

סגן אדמירל צרפת ניקולא ווז'ור, ראש המבצעים של המטה המשותף, אמר ל-CNN ביום שישי כי ההתקפות בתוך רוסיה הן רק "חלק ממלחמה" ומציעות הזדמנות לשלוח מסר לאוכלוסיית רוסיה. "יש שם מלחמה והיא עלולה להדאיג את הציבור הרוסי בעתיד, ולכן זו דרך טובה עבור האוקראינים להפנות מסר לא רק לוולדימיר פוטין, אלא לאוכלוסייה הרוסית", אמר.