הקצין הרוסי הבכיר, סרגיי סורוביקין, מי שפיקד על הצבא הרוסי באוקראינה ונעלם מאז המרד הצבאי של "כוח וגנר", תועד לראשונה בתמונה שהופצה ברשתות החברתיות. בתמונה שפורסמה בערוץ הטלגרם של אשת התקשורת קסניה סובצ'ק, נכתב כי "גנרל סורוביקין בחוץ. הוא חי, בריא, בביתו עם משפחתו, במוסקבה, התמונה צולמה היום". עם זאת, לא ניתן היה לאמת את התמונה, שבה נראה אדם עם משקי שמש המכסות את עיניו וכובע על ראשו, כשלצדו אישה המזכירה את רעייתו, אנה.

גנרל "ארמגדון" נראה לאחרונה בפומבי בשיא המרד הצבאי ב-24 ביוני, אז תועד בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות כשהוא קורא למייסד "כוח וגנר", יבגני פריגוז'ין, להפסיק את התקדמותם של שכירי החרב לכיוון מוסקבה. מאז המרד, כלי תקשורת ברוסיה דיווחו כי הגנרל נחקר בחשד ששיתף פעולה עם המרד, וכי הוא מוחזק במעצר בית.

סרגיי סורוביקין בתיעוד ראשון מאז המרד הצבאי (צילום: רויטרס)
סרגיי סורוביקין בתיעוד ראשון מאז המרד הצבאי (צילום: רויטרס)

לפני כשבועיים, הודיע משרד ההגנה הרוסי על מינוי מפקד חדש לכוחות האוויר והחלל שלה במקומו של גנרל סרגיי סורוביקין. הגנרל, מי שמונה בעבר לפקד על המלחמה באוקראינה, הואשם בכך שידע מראש על התוכנית של יבגני פריגוז'ין. מקור המעורה בפרטים שוחח עם סוכנות הידיעות הרוסית "ריה" ומסר כי "מפקד כוחות האוויר והחלל פוטר מתפקידו, ומי שמונה במקומו באופן זמני הוא הקולונל ויקטור אפזלוב, ראש המטה הכללי של חיל האוויר". סורוביקין היה נחשב לאחד מבעלי הברית החשובים ביותר של פריגוז'ין, במאבק הכוחות מול שר ההגנה סרגיי שויגו וראש המטה הכללי ולרי גרסימוב.

כזכור, כאמור, מיד לאחר המרד, גורמי מודיעין אמריקאים עדכנו כי נפתחה חקירה נגד סורוביקין החשוד בסיוע לפריגוז'ין. הגורמים הדגישו כי ישנם סימנים לכך שגם גנרלים אחרים בצבא הרוסי תמכו בפריגוז'ין על מנת לבצע שינויים דרמטיים בהנהגה הרוסית. במקביל, הבכירים האמריקאים ציינו כי הברית בין סורוביקין לפריגוז'ין, יכולה לתת את הדעת על כך שהאחרון עדיין בחיים, למרות שהביא לידיו עוצמה כה רבה, ואף איים על השלטון במוסקבה.

הגנרל סרגיי סורוביקין (צילום: Sputnik/Mikhail Klimentyev/Kremlin via REUTERS)
הגנרל סרגיי סורוביקין (צילום: Sputnik/Mikhail Klimentyev/Kremlin via REUTERS)

הקשרים המתוקשרים שניהל סורוביקין עם פריגוז'ין עוררו שמועות לפיהן סורוביקין עשוי להיות מחוסל או להיכנס לחקירה בגין תמיכה במרד. עם פתיחת המרד, יצא סורוביקין באופן חד משמעי נגדו, לצד הצהרת תמיכה בממשלתו של ולדימיר פוטין. "נלחמנו יחד, לקחנו סיכונים, השגנו ניצחונות", קרא סורוביקין לראש המיליציה הפרטית. "יש לנו אותו הדם, אנחנו לוחמים. אני קורא לך להפסיק. האויב רק מחכה שהמצב הפוליטי הפנימי יסלים ברוסיה".

עם זאת, עיתון ה"ניו יורק טיימס", שציטט מקורות מודיעין מערביים, דיווח כי לסורוביקין היה ידע מוקדם על המרד המזוין של פריגוז'ין, אך לא ידוע האם נטל בו חלק פעיל. כזכור, שכירי החרב של פריגוז'ין כבשו את העיר רוסטוב שבדרום המדינה והגיעו עד לפאתי למוסקבה לפני שנסוגו בזכות עסקת חנינה בתיווכו של נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו.