הגוף הלאומי של ארגון "סטודנטים למען פלסטין" בארה"ב הכריז כי חבריו יקימו מאהלי מחאה בכל המוסדות האקדמיים שיש סניפים של הארגון כדי לדרוש מהרשויות לנתק את הקשרים הכלכליים עם ישראל, וזאת אחרי פינוי המאהל באוניברסיטת קולומביה.

"האוניברסיטאות שלנו בחרו ברווח ומוניטין על פני חייהם של תושבי פלסטין והרצון שלנו בתור סטודנטים. הכוח לכאורה של ראשי המנהלה שלנו הוא כאין וכאפס לעומת העוצמה של סטודנטים, אנשי צוות ואנשי סגל מאוחדים שמחויבים לממש צדק ולשמור על חירות פלסטינית בקמפוס", נכתב בהודעה. "אנחנו נשתלט על האוניברסיטאות שלנו וניאלץ את המנהל להסיט את הכספים, למען תושבי עזה! הצטרפו לאוניברסיטה העממית, תפסו מחדש את המוסדות שלנו!".

הפגנות פרו פלסטיניות בארה''ב (צילום: REUTERS/Bonnie Cash)
הפגנות פרו פלסטיניות בארה''ב (צילום: REUTERS/Bonnie Cash)

מחאה נגד ישראל בארה''ב (צילום: REUTERS/Kevin Lamarque)
מחאה נגד ישראל בארה''ב (צילום: REUTERS/Kevin Lamarque)

ארגון “סטודנטים למען צדק בפלסטין” מורכב מרשת של אגודות סטודנטים פרו פלסטיניות במוסדות אקדמיים ברחבי ארה"ב ובקנדה שתומכים בתנועת החרם (BDS) נגד מדינת ישראל ובהתנגדות פלסטינית אלימה. ארגון הגג של התנועה כינה את מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר בתור “ניצחון היסטורי עבור ההתנגדות הפלסטינית” ופעילי הארגון קיימו הפגנות מחאה ושיבוש לימודים שכללו גם הטרדות נגד סטודנטים יהודים וישראלים.

ההודעה של הארגון היום הגיעה בתגובה לפינוי שלשום של מאהל המחאה "סולידריות עם עזה" שהוקם על מדשאת הקמפוס של אוניברסיטת קולומביה בניו יורק יממה קודם לכן בדרישה לנתק את הקשרים של המוסד עם ישראל. הפינוי בוצע על פי בקשתה של נשיאת האוניברסיטה, נמאט שפיק, והמשטרה עצרה 108 מהמפגינים, בהם גם פעילת ה-BDS, אסרא הירסי (21), בתה של חברת הקונגרס אילהן עומר, שגם הושעתה מהלימודים בקולג' ברנרד של האוניברסיטה. היום נמסר כי רשויות האוניברסיטה החלו לעדכן גם מפגינים עצורים אחרים כי הם מושעים מהלימודים.

הפינוי עורר את זעמם של אנשי סגל באוניברסיטה. חברי הסניף בקולומביה של ההתאחדות האמריקאית של פרופסורים באוניברסיטאות הצהירו כי הם איבדו אמון בשפיק וכי הם "מתחייבים להילחם כדי לתפוס מחדש את השליטה באוניברסיטה שלנו". במקביל, חברי פקולטה "למען פלסטין" הודיעו על חרם של כל האירועים באוניברסיטה ובקולג'ים הקשורים אליה.