נריה אשואל, סטודנט ישראלי שלומד בברצלונה, עבר חוויה לא נעימה בסוף השבוע האחרון כשקפץ לביקור קצר של כמה ימים בבריטניה ובמהלך ביקורת הגבולות, עוכב לתשאול מעמיק בידי ביחידה למאבק בטרור - כך ע"פ דיווח היום (שישי) בוואלה!. 

מחאת הסטודנטים מתרחבת: מאות מפגינים פרו פלסטינים גם בצרפת
טראמפ גינה את המחאות בקמפוסים והעלה באוב רגע אפל מכהונתו

אשואל, שנחת ביום שישי בשדה התעופה הקטן של איסט-מידלנדס מחוץ לנוטינגהאם. עבר תשאול על ידי קצין ביקורת הגבולות, ונשאל אם ביקר לאחרונה בישראל. כשהשיב בחיוב, נאלץ לעבור תשאול מעמיק יותר על ידי לא פחות מהיחידה למאבק בטרור.

כאמור, לאחר סדרת השאלות הרגילה של קצין ביקורת הגבולות, הוא נשאל אם ביקר בזמן האחרון בישראל. "משעניתי בחיוב ומסרתי שביקרתי משפחה וחברים לפני שלושה שבועות, קצין ביקורת הגבולות התקשר למאן דהוא בטלפון ודיווח שיש לו ישראלי שביקר בישראל לאחרונה", סיפר לוואלה בשיחת טלפון מברצלונה, "הוא הנהן, ניתק וביקש ממני לשבת ולחכות בצד. הדרכון נותר אצלו".

אשואל המשיך: "אחרי בערך רבע שעה הגיעו שלושה שוטרים במדים, דיברו ביניהם, הסתכלו לכיווני ואחרי עוד חמש דקות הגיעו עוד שני אנשים לבושי אזרחי שליוו אותי לחדר תשאולים. הבכיר מבניהם אמר לי 'אנחנו מהיחידה למאבק בטרור. אין לך מה לדאוג, אתה לא מעוכב. אנחנו רק רוצים לנהל שיח קצר. אתה רשאי ללכת אם תבחר, אבל אם תבחר ללכת, נעכב אותך'".
 
"הם התחילו בלשאול שוב את השאלות הרגילות: מי אני, מאיפה, למה באתי, איפה מתכנן לישון, מה בדיוק אני מתכנן לעשות, אבל אז העניין תפס תפנית, הם התחילו לשאול 'היית בצבא'? 'היית לוחם'? עניתי להם שאני עם סכרת נעורים ושלא הייתי לוחם אלא במודיעין. הם המשיכו: 'היית בשטח?' עניתי שלא, תוך שנראה לי שכבר הבנתי מה הם מחפשים לשמוע ומה לא. הם המשיכו בשאלות אודות הביקור, 'כשהיית בישראל היה לך תפקיד כלשהו בצבא?' גם לכך עניתי ב'לא'".

אשואל מספר שבסוף התשאול הם ביקשו הוכחות לכל התכנונים שלו לסופ"ש: כרטיס טיסה חזור, הזמנת מקום לינה, כרטיס אוטובוס ללונדון. "הם ניסו להיות נחמדים וכשהבכיר מבניהם יצא מהחדר, הזוטר אמר לי: 'אין לנו בעיה איתך אבל בגלל שאתה מגיע מהאזור הזה אנחנו רק רוצים לוודא. פשוט יש אחרים שבאים לפה עם כוונות אחרות, אתה יודע'".

עוכב בשדה התעופה בבריטניה. נריה אשואל (צילום: באדיבות המצולמים)
עוכב בשדה התעופה בבריטניה. נריה אשואל (צילום: באדיבות המצולמים)

"הבכיר חזר אז לחדר ואמר שאני רשאי ללכת אבל שהם רוצים לפני כן לבדוק לי את התיק. הגיע שוטר נוסף, הפך לי לגמרי את התיק מקצה לקצה. לא מצא כלום. כמובן. בשעה טובה, אחרי שעה, הייתי שוב בן חורין".

בעקבות האירוע, נריה אשואל פנה היום במכתב לשגרירת ישראל בבריטניה, ציפי חוטובלי והזכיר את המקרה הדומה של ניצולי נובה, האחים שרעבי, שעוכבו בשדה התעופה במנצ'סטר לפני כחודש. וציין כי הוא מביא את המקרה שלו מהשבוע שעבר לתשומת לב משרד החוץ, כיוון שלדבריו "אם ישנה הוראה / מדיניות / או אפילו יוזמה מקומית של שוטרי ביקורת הגבולות לעכב ולתשאל כל ישראלי יוצא צבא או ישראלי שביקר לאחרונה בישראל זו תופעה מטרידה שישראל הרשמית צריכה להכיר ולטפל בה בצינורות הרשמיים". העתק מהמכתב הוא שיגר גם לשר החוץ, ישראל כ"ץ.

"לא פחדתי, אבל כן, הופתעתי", שיתף אשואל, רווק בן 28, עם תואר ראשון בפוליטיקה, ממשל ומזרח תיכון מאוניברסיטת בן גוריון, שבעברו הספיק לעבור כיועץ בצוותו של ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט, ושמתגורר זה שבעה חדשים בברצלונה שם הוא לומד לקראת תואר שני במינהל עסקים.
 
"לא ציפיתי שעובדת היותי ישראלי שביקר בישראל לפני מספר שבועות היא דגל אדום שמצריך תשאול, הוסיף, "אני מזהיר אחרים כי זו חוויה לא נעימה ובעיקר כי להערכתי לו הייתי לוחם ששירת בעזה אני מניח שהשאלות היו תופסות כיוון אחר לגמרי. אני מקווה שאם יש עוד ישראלים שחוו משהו דומה ישתפו גם הם ולמי שיוצא צבא ששירת בעזה אז שיידעו שיש עכשיו את הסיכון הזה שאם הם יגיעו לשדה תעופה בבריטניה אז עלולים לעצור אותם ולתחקר אותם".

בישראל מכירים מקרים דומים בהם ישראלים עוכבו עם הגיעם לבריטניה, גם מעבר לאירוע של האחים שרעבי ופוקחים עין על התופעה, שעד כה לא התדרדרה אל מעבר לתשאול מדוקדק.

ממשרד החוץ טרם התקבלה התייחסות רשמית לדברים.