בכיר לשעבר במודיעין הצבאי האמריקאי פרסם אתמול (שני) מכתב הוא הוא מסביר לעמיתיו בסוכנות הביון הביטחונית (DIA) כי התפטרותו בחודש נובמבר נובעת למעשה מ"פגיעה מוסרית", שמקורה בתמיכת ארה"ב במלחמתה של ישראל בעזה ומהנזק שנגרם לפלסטינים, כך פורסם לפי מקורות זרים.

בבית הלבן מבהירים: "ישראל חייבת לבנות תוכנית לסיום המלחמה"  
מתי כספי על ה-7 באוקטובר: "כל מי שלא מחובר יודע שזאת בגידה"

הריסון מאן, קצין בדרגת רב סרן, הוא איש המודיעין האמריקאי הראשון שמודיע כי פרש משירותו בעקבות תמיכת ארה"ב בישראל. אירוע זה מצטרף לטייס האמריקאי שהצית את עצמו למוות בחודש פברואר מחוץ לשגרירות ישראל בוושינגטון במחאה על המלחמה בעזה ולאנשי צבא אמריקאים נוספים הפגינו.

פעילות צה"ל בג'באליא (צילום :דובר צה"ל)

במכתבו מספר הקצין כי שתק במשך חודשים בנוגע למניעי התפטרותו מתוך פחד: "פחדתי. פחדתי להפר את הנורמות המקצועיות שלנו. אני מפחד לאכזב קצינים שאני מכבד. מפחד שתרגישו נבגדים. אני בטוח שחלקכם מרגישים כך עכשיו, כשאתם קוראים את מילותיי", כתב מאן במכתב ששיתף עם עמיתיו בחודש שעבר, ופורסם בפרופיל הלינקדאין שלו אתמול.

העזתים בהריסות ברפיח (צילום:  Abed Rahim Khatib/Flash90)
העזתים בהריסות ברפיח (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

גורם ב-DIA אישר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מאן עבד בסוכנות הביון. "התפטרות עובדים היא אירוע שבשגרה ב-DIA, כמו אצל מעסיקים אחרים, ועובדים מתפטרים מתפקידם מכל מספר סיבות ומניעים", אמר הפקיד, מבלי לפרט.

מאן מעיד שהוא חש בושה ואשמה על שסייע לקידום מדיניות ארה"ב, שלדבריו תרמה להרג המוני של פלסטינים: "בשלב מסוים - לא משנה מה ההצדקה - או שאתה מקדם מדיניות שמאפשרת הרעבה המונית של ילדים, או שאתה לא", כתב מאן.

אישה פלסטינית בהלוויה בעזה (צילום: REUTERS/Hatem Khaled)
אישה פלסטינית בהלוויה בעזה (צילום: REUTERS/Hatem Khaled)