מסוק ובו נשיא איראן, אבראהים ראיסי, וכן שר החוץ במדינה חוסיין אמיר עבדאללהיאן, ביצע היום (ראשון) נחיתת חירום באזרבייג'ן. פיקוד משמרות המהפכה במחוז מזרח אזרבייג'ן הודיע על המיקום המדויק של נחיתת המטוס או התרסקותו לאחר שחבר צוות בו פנה אליהם: "תוך מספר שעות נקבל ידיעות מסוימות על מצב הנשיא וחבריו", נאמר. מצבו של ראיסי לא ידוע לציבור בשלב זה.

הפרשן הערבי בטוח: סאליבן בא להודיע לנתניהו "שנגמר האירוע"
מושב חייו: הקרב האמיתי של נתניהו הוא בכלל לא בעזה

התמונה של המסוק של נשיא איראן ושר החוץ (צילום: התקשורת האיראנית)
התמונה של המסוק של נשיא איראן ושר החוץ (צילום: התקשורת האיראנית)

סגן שר החוץ של איראן אמר כי מיד לאחר התרסקות המסוק נוצר קשר פעמיים עם האימאם של יום שישי מטבריז, שמלווה את הנשיא באותו מסוק, והוא אמר שהוא לא מרגיש טוב ומצבו גרוע.

סוכנות הידיעות "תסנים" מדווחת מפי מפקד צבא מזרח אזרבייג'ן: "לפני דקות התקבל אות מהמסוק ומהטלפון הנייד של אחד מאנשי הצוות במקום התאונה. כרגע אנחנו יוצאים עם כל הכוחות הצבאיים לאזור המדובר ואני מקווה למסור חדשות טובות לאנשים". סגן ארגון ההצלה באזרבייג'ן אמר לרשתות האיראניות כי היקף השטח הגיאוגרפי בו ניתנת אפשרות לתאונת מסוק הוא כ-20 קילומטרים.

מפקד משמרות המהפכה יצא לאתר ההתרסקות של המסוק של ראיסי יחד עם קבוצת מפקדים.

נשיא איראן ראיסי (צילום: רשתות ערביות)
נשיא איראן ראיסי (צילום: רשתות ערביות)

ראש מחלקת הסעד וההצלה של הסהר האדום אמר לסוכנות הידיעות ISNA כי לפני מספר דקות, ולאחר שעות של חיפושים, הגיעו צוותים מבצעיים למיקום המסוק של הנשיא ופמלייתו. הוא המשיך ואמר כי החיפושים אחר המסוק עדיין נמשכים. עם זאת, לאחר כ-10 דקות, הציוץ נמחק, ובמקומו עלה עדכון: "נמצא אתר ההתרסקות הסביר של מסוק הנשיא, אך החיפושים נמשכים".

גם שר הפנים של המדינה אמר כי "בהתחשב בעובדה שבאזור יש מדרון תלול ויער ומצד שני אנו עדים לגשם כבד, טווח הראות מוגבל מאוד ומסיבה זו, כוחות ההצלה לצערנו טרם הגיעו לנקודה הרצויה".

ברשתות דווח כי לפי מקורות טורקיים, איראן ביקשה מסוקים עם ציוד לראיית לילה מטורקיה לצורך פעולות חיפוש והצלה. באירופה הודיעו: הפעלנו שירות מיפוי לוויינים כדי לעזור לצוותי חילוץ לחפש את מיקומו של המסוק.

בתקשורת האיראנית דווח כי ההתרסקות נגרמה מתנאי מזג אוויר גרועים, ולא ניתן לאשש את פציעתם או מותם של הנוסעים. עם זאת, גורם איראני אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי חייהם של הנשיא ראיסי ושל שר החוץ בסכנה בעקבות תאונת המסוק. "אנחנו עדיין מלאי תקווה, אבל המידע שמגיע מאתר ההתרסקות מטריד מאוד", אמר. באיראן קיימו פגישת חירום לאחר התאונה. שר הבריאות של איראן נמצא במקום.

מקור אומר לסוכנות הידיעות האיראנית IRIB כי קיימת סבירות גבוהה לנפגעים עקב חומרת התאונה. ראש הסהר האדום, אמר בטלוויזיה האיראנית כי לא היה ניתן להמשיך בחיפוש האווירי עקב תנאי מזג האוויר. לפי דיווחים בתקשורת האיראנית, כ-40 צוותים כולל כלבי חיפוש נמצאים במקום.

אמבולנסים בזירת התאונה באזרבייג'ן (צילום: רשתות חברתיות באיראן)
אמבולנסים בזירת התאונה באזרבייג'ן (צילום: רשתות חברתיות באיראן)

חלק ממלוויו של ראיסי יצרו קשר עם מרכז הבקרה בעת התאונה ולפי שיחה עמם קיימות באיראן כעת "תקוות רבות" לסיום האירוע ללא אבדות. דווח כי לאחר התקרית, הם הצליחו לדבר עם האייתוללה אל-השם מאיראן לכמה רגעים, אך כרגע התקשורת מנותקת. באחת וחצי אבד הקשר עם המסוק.

סוכנות הידיעות ISNA האיראנית מדווחת על ידיעות לא מאומתות, לפיהן המסוק לא היה בתמונת המכ"ם במשך זמן מה. עם זאת, מדובר באזור הררי - שכן זה דבר שיכול לקרות. עוד דווח כי המסוק שנשא את ראיסי וחבריו התרסק ביערות "בלתי נגישים" של פירדאווד.

החיפושים אחד המסוק:

ישנם דיווחים סותרים באשר לגורל המסוק. סוכנות "תסנים" האיראנית דיווחה כי מקומיים באזרבייג'ן דיווחו על אובדן קשר עמם ועל חיפוש אחריו. עם זאת, סוכנות "פארס" האיראנית דיווחה כי המסוק שנשא את ראיסי נחת ופונה לעיר טבריז, וכי מצב בריאותו תקין. עם זאת, סוכנות הידיעות הממשלתית אישרה כי למטוסו של הנשיא הייתה נחיתה קשה במזרח אזרבייג'ן, וצוותי החילוץ מחפשים את מקום התאונה.

נשיא איראן ונשיא אזרבייג'ן טרם העלייה של ראיסי למסוק (צילום: רשתות חברתיות באיראן)
נשיא איראן ונשיא אזרבייג'ן טרם העלייה של ראיסי למסוק (צילום: רשתות חברתיות באיראן)

מדובר בשיירה של שלושה מסוקים, כששניים מהם נשאו שרים ופקידים שהגיעו ליעדם בשלום, כך דיווחה סוכנות הידיעות "תסנים" האיראנית. עוזרו של נשיא איראן עדכן כי הקשר איתם אבד כחצי שעה לאחר ההמראה. לפי SNN ו"רויטרס" דווח כי הייתה נחיתת חירום.

עוד נכחו במסוק: מושל מחוז מזרח אזרבייג'ן, מאליק רחמטי, האייתוללה אל-האשמי, האימאם של מסגד תבריז.

הטלוויזיה הממלכתית תיארה את אזור התאונה כקרוב לעיר ג'ולפה, הממוקמת על הגבול עם אזרבייג'ן, כ-600 ק"מ צפונית-מערבית לבירת איראן, טהראן.

אזור תאונת המסוק באזרבייג'ן (צילום: רשתות ערביות)
אזור תאונת המסוק באזרבייג'ן (צילום: רשתות ערביות)

טרם תאונת המסוק, נפגשו נשיא איראן ונשיא אזרבייג'ן, כדי לחנוך את בנייתו של סכר שנבנה במשותף על ידיהם בנהר עראס. עוד דנו על הגבול המשותף ביניהם. השניים יצאו בהודעה: "אם מנהיגי מדינות במרחק אלפי קילומטרים מכאן רוצים להגיע לתוצאות כלשהן באזור הזה, כדאי להם לדבר איתנו. התערבות מיותרת ולא הביאה תוצאות וכן לא תביא תוצאות".

נשיא איראן ראיסי ונשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב לפני התאונה (צילום: רשתות איראניות)
נשיא איראן ראיסי ונשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב לפני התאונה (צילום: רשתות איראניות)