הסוכנות לאנרגיה אטומית מסרה היום (שני), כי מלאי האורניום המועשר של איראן גדל ב-60% ועלה ל-142 ק"ג. כמות זו, עולה פי 30 מהמגבלה שנקבעה בהסכם מ-2015 ונכון להיום מלאי האורניום המועשר באיראן גדל ב-6,200 ק"ג בתוך שבועיים. ב-IEA חוששים שאיראן תפתח פצצה גרעינית אם תמשיך להעשיר אורניום ברמות מזוקקות יותר.

"כמויות מספיקות של אורניום": האו"ם מודה - איראן דוהרת לעבר נשק גרעיני
חושש לקראת הבחירות? ביידן בצעד חדש לטובת איראן

ממשל ביידן לוחץ על מדינות באירופה לסגת מתוכניות לבקר את איראן על התקדמות תוכנית הגרעין שלה, זאת במטרה למנוע מתיחות עם טהראן לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר - כך על פי דיפלומטים המעורבים בדיונים ששוחחו היום (שני) עם ה'וול סטריט ג'ורנל'.

אחמדינג'אד מבקר במפעל להעשרת אורניום בנתנז (צילום: רויטרס)
אחמדינג'אד מבקר במפעל להעשרת אורניום בנתנז (צילום: רויטרס)

עוד צויין ב"וול סטריט ג'ורנל" כי ארה"ב מנסה לבלום את בריטניה וצרפת מלהטיל ביקורת על איראן במועצת הנגידים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בתחילת יוני. ארה"ב לחצה על מספר מדינות אחרות להימנע בהצבעה, ואמרה שזה מה שוושינגטון תעשה. גורמים רשמיים בארה"ב מכחישים את הדיווח.דיפלומטים אירופיים הזהירו כי אי נקיטת פעולה תערער את סמכותה של סבא"א, האחראית על אי-הפצה של נשק גרעיני. הם אומרים שזה גם מחליש את אמינות הלחץ המערבי על איראן. והם מתוסכלים מהמאמצים של ארה"ב לערער את סמכותם.

מתקן העשרת אורניום באספהאן (צילום: רויטרס)
מתקן העשרת אורניום באספהאן (צילום: רויטרס)

גורם רשמי אמריקאי אמר כי וושינגטון "מתואמת היטב עם שותפיה האירופים לקראת ישיבת דירקטוריון סבא"א בחודש הבא. כל ספקולציה לגבי החלטות היא מוקדמת מדי". עוד אמר: "אנחנו מגבירים את הלחץ על איראן באמצעות סנקציות ובידוד בינלאומי", וציין את הצעדים שנקטו באירופה לאחר המתקפה האיראנית על ישראל בחודש שעבר.