במכתב ששלח אתמול נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לדמוקרטים בקונגרס הוא חזר ואמר כי הוא "מחויב להישאר במרוץ" למרות החששות הגוברים והאיומים מצד התורמים הגדולים ביותר שקוראים לנשיא לזוז הצידה, ומסרבים לתרום אגורה נוספת עד שהוא יעשה זאת. פול מורקוס, פרופ' למשפט בינלאומי וראש ארגון זכויות האדם "Justicia", התייחס למרוץ לנשיאות בריאיון לערוץ אל-חדת' הסעודי ואמר כי "טראמפ מנצל את חולשתו של ביידן, התדמית המטלטלת שלו וחוסר היכולת שלו לנהל את אמריקה".

"לא ברור עד כה אם התעקשותו של נשיא ארצות הברית להמשיך להתמודד היא התעקשות סופית. ממשיכים לעשות מאמצים הן מצד חוג המקורבים שלו והיועץ האישי שלו והן מצד חלק מאנשי המפלגה הדמוקרטית לרבות גם ננסי פלוסי ששואפת להוביל את הקמפיין הזה ולהודיע לנשיא שהמשך המועמדות שלו אינה רצויה", אמר מורקוס.

דיווח: אחד האנשים הצמודים ביותר לנסראללה חוסל בדמשק
אלירז שדה נכנס בשמחה רוטמן: "זה בושה וחרפה, הדבר הכי גרוע שהוא עשה"

"כל המאמצים האלה הם מאמצים שליליים ביחס לתדמית של המפלגה הדמוקרטית וביחס להמשך המועמדות של ביידן לנשיאות. אפילו יש קמצוץ של תקווה שהיא תמשיך לדעוך בשל אובדן לגיטימציה ושחיקת הלגיטימציה בתוך המפלגה שלו. על כן, הוא מקוטלג כמועמד חלש מאוד בהשוואה לטראמפ לאחר העימות האחרון, וכיום לאחר שדעכו הקולות הדמוקרטיים שתומכים בו מתווספת לכל זה כמובן הסיבה הבסיסית שהיא חוסר האמון של הציבור בארצות הברית ביכולת שלו להנהיג את ארצו קדנציה נוספת".

עד כמה אי-האמון הפנימי הזה משפיע על העוצמה של ארצות הברית ושל הנשיא מחוץ לארצות הברית בכל הנוגע לסוגיות האזוריות ראשית, למלחמת עזה, למה שמתרחש בלבנון וגם באוקראינה?
"זאת שאלה חשובה מאוד מכיוון שאפילו היריב שלו טראמפ מרוויח מהחולשה הזאת ומהתדמית הלא יציבה של הנשיא ומנצל אותה כדי להפנות את החיצים שלו לביידן ולטעון שאכן הוא לא מסוגל להנהיג את ארצות הברית, לא מבין מה קורה סביבו, לא מסוגל לנהל את מדיניות החוץ וההגנה של ארצות הברית ושאם הוא היה במקומו המצב היה שונה לחלוטין, לא היו פורצות מלחמות ומנהיגים בעולם לא היו מעזים...
ברמה שהוא אומר לו 'אל תפרוש'. קראתי אתמול שהוא אומר לביידן לא לפרוש".

העימות בין ג'ו ביידן לדונלד טראמפ (צילום: REUTERS/Brian Snyder)
העימות בין ג'ו ביידן לדונלד טראמפ (צילום: REUTERS/Brian Snyder)

מה הם הצעדים שהמפלגה הדמוקרטית יכולה לעשות על מנת להציל את עצמם ולהציל את הבחירות לנשיאות?
"אחזור לשאלתך הראשונה כדי להשיב על כך. אין דרך חוקית שבה אנשים במפלגה הדמוקרטית יכולים להדיח או למשוך את מועמדותו של נשיא ארה"ב. על הדבר להיעשות במסגרת מפלגתית, בהתאם למוסדות המפלגתיים שמקבלים את ההחלטות ובהתאם לכללים, זה מחד. מאידך, בתשובה לשאלתך בנוגע להיבט הפוליטי, אני סבור שהמפלגה הדמוקרטית אכן ספגה מפלה קשה בבחירות שיהיה קשה לפצות עליה לפני מועד הבחירות בעוד כמה שבועות. אפילו אם הם יבחרו בסגנית נשיא ארצות הברית או בכל אישיות אחרת כעת התדמית הזאת שמציגה את הסיכוי של הדמוקרטים לנצח בבחירות ולאחר הבחירות כורסמה ויש בזה לערער על האמון של הבוחר האמריקאי".

דונלד טראמפ נוחת באטלנטה לפני העימות עם ביידן (צילום :רויטרס)

לדבריו, "יש לטראמפ יתרון גדול וייתכן שהיתרון הזה יישאר יציב אם לא תתרחש הפתעה גדולה לפני הבחירות. אנחנו הולכים לקראת נחיתות של המפלגה הדמוקרטית בבחירות, לא משנה מה היא תעשה, בין אם הם ישאירו את הנשיא שסובל מתדמית חלשה או יריצו מועמד אחר שלא ניתן להכשיר אותו שבועות בודדים לפני הבחירות".

סיוע בתרגום: ביירון - חברת תרגום וכתיבה