ועידת ורשה, בה השתתף אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו, היתה יוצאת דופן בכל הקשור לאנשים השותפים בה. נדיר לראות נציגים מבחריין, ערב הסעודית, תימן ועוד, יושבות כתף אל כתף עם ישראל, וכל זה על מנת לדון בבעיה שמטרידה את הנוכחים בה - איראן. זאת אחת הפעמים הפומביות הראשונות שדבר כזה קורה, וזאת גם הסיבה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא ביטל את השתתפותו, למרות מערכת הבחירות.


מי שהתראיין על הנושא בתוכניתו של ניסים משעל היה פרשן חדשות 13, צבי יחזקאלי, אשר מנתח בכל שבוע את האירועים החשובים בעולם הערבי. "הוציאו מהארון את הקשר שאי אפשר להסתיר כבר. אני חושב שהכותרת היא נפילת האסימון. האסימון נפל סופית במדינות ערב שהאיום האיראני חשוב יותר מהבעיה הפלסטינית, ולכן הם מכוננים קשרים עם ישראל. הערבים תמיד אמרו שרק אחרי שלום עם הפלסטינים יהיה אפשר לכונן קשרים עם ישראל, אבל הנה קורה ההפך". 

איך מגיבים האיראנים על החזית הזו?

"מבחינתם זה לא חדש. הם ידעו שהתהליך הזה מתקדם. האיראנים עסוקים בחלום שלהם להשיג פצצה גרעינית ולפלוש לעוד שטחים במזרח התיכון. זה לא מעניין אותם, הם עשו ועידה עם טורקיה ורוסיה בסוצ'י. הייתי אומר שההבדל בין הערבים לאיראן זה שאיראן עושה. היא לא פסיבית, היא מתקדמת לעבר גרעין. הערבים, לעומת זאת, פסיבים ולכן הם צריכים את ישראל". 

פומפאו אמר לרה"מ שלא יהיה שלום במזה"ת בלי להתעמת עם איראן. 

"זה מעניין. אני רואה שהאמריקאים מתכננים מתקפה נגד הטילים של איראן. אולי אופציית התקיפה חזרה, אני לא יודע. לא יודע אם מדובר במהלך אלים, או שהסנקציות יעשו את שלהם".

אתה מעריך שבבית הלבן חוזרים לשקול את אופציית התקיפה?

"אני חושב שזה עולה, אבל יש עוד דרך ארוכה לשם. זה לא פשוט, לאיראן יש יכולת צבאית ויכולות הגנה אווירית. אני חושב שהאיומים האלה באו להרגיע את איראן. עד היום הזה מדינות ערב הסתתרו ועכשיו יש שינוי סדר עדיפויות. הם הבינו שאין להם ברירה, הם חייבים לקחת חלק בקואליציה עם ישראל. יצאה מפה כותרת גדולה. קובץ של מדינות שמתקבצות סביב ישראל, למורת רוחם של הפלסטינים".