שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, תקף היום (ראשון) בוועידת מינכן את ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לדבריו, "ארצות הברית טוענת, ולצערי יש כאלו שהולכים אחריה, שאיראן מערערת את ביטחון האזור, אבל ארצות הברית הקיפה את האזור בבסיסים שלה, ואז טוענת שאיראן הציבה את עצמה בין בסיסיה", אמר.

"היא שואבת את משאבי האזור", הוסיף זריף, "אז מי מזיק לביטחון האזור? מי מערער את יציבותו - התקיפות בתימן, או איראן? מי מאיים בהשמדת מדינות אם לא נתניהו שאיים עלינו כשמאחוריו כור גרעיני? ארצות הברית היא כיום הגורם העיקרי של חוסר יציבות באזור, בעיראק קוראים לה לעזוב. באפגניסטן היא נושאת ונותנת עם הטליבאן. לעומת זאת, עמידתנו עם עיראק וסוריה הובילה ליציבות והבסה של דאעש".
כשנשאל איך הוא מגיב לדיווחים שארה"ב פגמה בנשק האיראני, השיב שר החוץ האיראני: "אנחנו בודקים זאת, וזה צריך להדאיג את כולם. זהו לא ג'ונגל, האם אין לנו זכות להגן על עצמנו? האם מצפים שנעשה זאת בחרבות? ארצות הברית מוכרת באזור שלנו את מה שהוא מכנה 'נשק יפהפה', שווה לשאול את הקורבנות בתימן אם הם מסכימים לתיאור הזה. בפעם הקודמת שארצות הברית חיבלה בתוכנית שלנו, ישראל חיסלה שישה מדעני גרעין".

צילום: רויטרס


זריף נשאל האם הסיכון למלחמה גבר וענה: "יש כאלה שמחפשים במלחמה, ישראל כמובן. אנחנו בסוריה כדי הילחם בטרור. הפרת המרחב האווירי של לבנון ותקיפות בסוריה הן הפרה של החוק הבינלאומי, ואף אחד לא מבקר את ישראל, אלא דווקא אותנו. הסכנה גברה כשאף אחד לא מתייחס לישראל".

עוד הוסיף: "אנחנו בג'ונגל? אין יותר זכויות אדם? חוק בינלאומי? בולטון אמר שהחוק הבינלאומי הוא כלי להשתמש ולזנוח, זה לא המצב".

בנוגע לסנקציות האמריקאיות והסכם הגרעין אמר: "סבלנותנו פוקעת. אנחנו קשובים לעם שלנו, והוא לא מרוצה. כשהעם שלנו לא מרוצה, רק 51% תומכים בהסכם כיום, יש לחץ לסגת מההסכם, כרגע אנחנו מאמינים שההסכם הוא האינטרס שלנו, אבל גם של אירופה. היא אמרה את הדברים הנכונים, אבל היא עדיין לא מוכנה לשלם את המחיר. אירופה - אם אתם תסכימו להתנהלות האמריקאית, כזאת עם סין?"