המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר בנאום ששודר היום (שלישי) בטלוויזיה האיראנית כי "לא תהיה מלחמה עם ארצות הברית". חמינאי הוסיף: "לא תנהל משא ומתן עם האמריקנים בנוגע להסכם הגרעין".

מוקדם יותר היום, הסמדין אשנה, פוליטיקאי איראני המשמש כיועצו של נשיא איראן חסן רוחאני, איים על טראמפ בכך שהוא מסתכן במלחמה עם איראן. יש להסביר כי אשנה מוכר כאחד מהדמויות המרכזיות במעגל הקרוב של רוחאני. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב אשנה: "רצית עסקה טובה יותר עם איראן. נראה שעכשיו אתה הולך לקבל מלחמה במקום זאת. זה מה שקורה כשאתה מקשיב לשפם (הכוונה ככל הנראה ליועצו ג'ון בולטון). בהצלחה ב-2020!". 


כמו כן, מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו התייחס למתיחות עם איראן לאחר פגישה עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, ואמר כי "ארה"ב רוצה שאיראן תתנהג כמו מדינה נורמלית". לדבריו, "הבהרנו לאיראן כי האם האינטרסים האמריקאיים יפגעו, אנחנו נגיב בהתאם".

האיום של הבכיר האיראני מהווה עוד חלק בהסלמה הנוכחית בין ארצות הברית לאיראן, שהחלה לפני כשנה - לאחר שארצות הברית פרשה מהסכם הגרעין והטילה סנקציות כלכליות כבדות על הרפובליקה האסלאמית, וזאת בשל פעילותה הצבאית של איראן במזרח התיכון.

טראמפ. צילום: רויטרסטראמפ. צילום: רויטרס


למרות המאמצים האירופאים לשמר את ההסכם, האיראנים הודיעו בשבוע שעבר שהם מתכננים להפסיק להישמע לחלק מהסעיפים בהסכם תוך חודשיים, אלא אם האירופאים ימצאו דרך לפצותם על הנזקים הכלכליים שנובעים מהסנקציות. רק אתמול הועלו באש מספר מכליות באיחוד האמירויות, באירוע שארצות הברית מאמינה שאיראן אחראית אליו.

בתוך כך, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ובכירים במערכת הביטחון נפגשו בשבוע שעבר ודנו על תוכניות צבאיות למשבר עם איראן, כך דיווח הבוקר עיתון הניו יורק טיימס. על פי הדיווח, טראמפ נפגש עם בכירים במועצה לביטחון לאומי ועם ממלא מקום שר ההגנה האמריקאי, פטריק שנהאן, שהציג לנוכחים תוכניות עדכניות למקרה של התדרדרות נוספת במצב במזרח התיכון. בתוכניות הועלתה אפשרות של שליחת עד 120 אלף חיילים אמריקאים לאזור.

על פי הדיווח, את הפגישה יזם היועץ האמריקאי לביטחון לאומי ג'ון בולטון, והתוכניות התייחסו לאפשרות של תקיפה איראנית נגד כוחות אמריקאים, או קידום פרוייקט הגרעין בטהרן. עם זאת, ולמרות האפשרות לתגבור כוחות מסיבי באזור, הרעיון של פלישה צבאית לאיראן לא נידון, ועל פי הערכות הוא יצריך כוחות רבים מהרבה מהמוצעים בתוכניות שהוצגו.