מפקד משמרות המהפכה של איראן אמר כי ארצו נמצאת "על סף עימות כולל עם האויב", כך דווח הערב (רביעי) בסוכנות הידיעות פארס. הגנרל חוסיין סלאמי, שמונה לתפקיד מפקד משמרות המהפכה בחודש שעבר, אמר כי מדובר ברגע המכריע ביותר בתולדות משטר האייתוללות. "הרגע הזה בהיסטוריה הוא המכריע ביותר בתולדות המהפכה האסלאמית, מפני שהאויב נכנס לשדה העימות איתנו בכל יכולת אפשרית", אמר סלאמי. 

בתוך כך, בכירים אמריקאים מאמינים כי איראן עודדה מורדים חות'ים בתימן או מיליציות שיעיות בעיראק לבצע את הפיגועים נגד ארבע מכליות הנפט במיצר הורמוז השבוע, כך אמרו לרויטרס שני מקורות אמריקאים. לפי מקור אחד, איראן נתנה את "ברכתה" לפעולות, שפגעו בשתי מכליות סעודיות, ספינה של איחוד האמירויות וספינה נורווגית ליד פוג'יירה הסמוכה למיצר הורמוז. 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צייץ כי הוא "בטוח שאיראן תרצה לדבר בקרוב" עם וושינגטון. כזכור, ארה"ב תגברה את כוחותיה במזרח התיכון, כולל נושאת מטוסים, מפציצים מסוג B52 וטילי פטריוט, בתגובה למידע מודיעיני לפיו המשטר האיראני הורה לשלוחיו לתקוף את הכוחות האמריקאים באזור. 

שר ההגנה האיראני, אמיר חתאמי, אמר היום כי טהרן תביס את "הברית האמריקאית-ציונית", כך דווח היום בסוכנות הידיעות IRNA. מוקדם יותר הודיעה איראן באופן רשמי כי היא הפסיקה לפעול על פי חלק ממחויבויותיה בהסכם הגרעין, בעקבות הוראה של מועצת הביטחון שלה, כך אמר גורם בסוכנות הגרעין האיראנית לסוכנות הידיעות ISNA. 


חיילים איראנים. צילום: רויטרס חיילים איראנים. צילום: רויטרס


לדברי הגורם, לאיראן אין מעכשיו הגבלה לייצור של אורניום מועשר ומים כבדים. כזכור, האיראנים הודיעו בשבוע שעבר שהם מתכננים להפסיק להישמע לחלק מהסעיפים בהסכם תוך חודשיים, אלא אם האירופאים ימצאו דרך לפצותם על הנזקים הכלכליים שנובעים מהסנקציות. רק אתמול הועלו באש מספר מכליות באיחוד האמירויות, באירוע שארצות הברית מאמינה שאיראן אחראית אליו.
מחלקת המדינה האמריקאית הורתה היום לעובדי ממשל לא חיוניים לעזוב את עיראק. השגרירות בבגדד מסרה כי שירותי אשרת הכניסה לארה"ב בקונסוליה באירבלי יושעו. לממשלת ארצות הברית יש יכולת מוגבלת לספק שירותי חירום לאזרחים אמריקאים בעיראק".  

ביקור הפתע של מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו בבגדאד החודש בא בעקבות מידע מודיעיני לפיו מיליציות שיעיות הנתמכות על ידי איראן הציבו רקטות ליד בסיסים שבהם מוצבים כוחות ארה"ב, כך מסרו היום לרויטרס שני מקורות ביטחוניים עיראקים. פומפאו אמר אז לפיקוד העיראקי הבכיר לפקח על פעילות המיליציות, והזהיר כי וושינגטון תגיב בכוח אם לא יעשה זאת.  

נושאת מטוסים אמריקאית. צילום: רויטרס נושאת מטוסים אמריקאית. צילום: רויטרס