נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ איים הלילה (ראשון) על איראן בעקבות תקיפת השגרירות האמריקאית בבגדאד, והזהיר כי אם היא תילחם בארצות הברית - היא תושמד. עוד אמר טראמפ לאיראן "אל תעזי לאיים שוב על ארצות הברית".

מוקדם יותר הערב דיווחו הרשויות בעיראק כי רקטות קטיושה נורו לעבר מתחם "האזור הירוק" בבגדאד, המתחם המבוצר בו מצויים מוסדות השלטון העיראקיים בעיר והשגרירויות הבינלאומיות בעיראק, בהם גם השגרירות האמריקאית. בשלב זה לא ידוע על נפגעים באירוע, ומסוקי קרב חגים מעל העיר.

האירוע התרחש במהלך שיאה של המתיחות בין איראן לבין ארצות הברית, וייתכן שהוא קשור להתרעה המודיעינית שפורסמה על כוונת איראן ושלוחותיה לפגוע בכוחות אמריקאים באזור בתגובה להטלת הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית. רק לפני מספר ימים דווח על פגישה בין ראש כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולמאני, עם ראשי המיליציות הנאמנות לאיראן בעיראק ואמר להם להיערך למלחמה מול ארצות הברית

לפי הדיווח, הצעד של סולימאני הוא גם הסיבה לכך שמחלקת המדינה האמריקאית הורתה אתמול לעובדי ממשל לא חיוניים לעזוב את עיראק. השגרירות בבגדד מסרה כי שירותי אשרת הכניסה לארה"ב בקונסוליה באירביל יושעו. לממשלת ארצות הברית יש יכולת מוגבלת לספק שירותי חירום לאזרחים אמריקאים בעיראק".  

ביקור הפתע של מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו בבגדאד החודש בא בעקבות מידע מודיעיני לפיו המיליציות השיעיות הנתמכות על ידי איראן הציבו רקטות ליד בסיסים שבהם מוצבים כוחות ארה"ב, כך מסרו אתמול לרויטרס שני מקורות ביטחוניים עיראקים. פומפאו אמר אז לפיקוד העיראקי הבכיר לפקח על פעילות המיליציות, והזהיר כי וושינגטון תגיב בכוח אם לא יעשה זאת.  

בכירים אמריקאים מאמינים כי איראן עודדה מורדים חות'ים בתימן או מיליציות שיעיות בעיראק לבצע את הפיגועים נגד ארבע מכליות הנפט במיצר הורמוז השבוע, כך אמרו לרויטרס אתמול שני מקורות אמריקאים. לפי מקור אחד, איראן נתנה את "ברכתה" לפעולות, שפגעו בשתי מכליות סעודיות, ספינה של איחוד האמירויות וספינה נורווגית ליד פוג'יירה הסמוכה למיצר הורמוז. 

מפקד משמרות המהפכה של איראן אמר כי ארצו נמצאת "על סף עימות כולל עם האויב", כך דווח אמש בסוכנות הידיעות פארס. הגנרל חוסיין סלאמי, שמונה לתפקיד מפקד משמרות המהפכה בחודש שעבר, אמר כי מדובר ברגע המכריע ביותר בתולדות משטר האייתוללות. "הרגע הזה בהיסטוריה הוא המכריע ביותר בתולדות המהפכה האסלאמית, מפני שהאויב נכנס לשדה העימות איתנו בכל יכולת אפשרית", אמר סלאמי.